
Nelu Tătaru (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Ministerul Sănătăţii - România
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter keddi bejelentése értelmében a tanintézetek vezetőtestületei szeptember 10-éig közzéteszik az iskolakezdés forgatókönyvét.
2020. szeptember 01., 13:032020. szeptember 01., 13:03
2020. szeptember 01., 15:452020. szeptember 01., 15:45
Ezt megelőzően, szeptember 7-én az Országos Közegészségügyi Intézet tájékoztatja az állam intézményeit a települések járványtani felmérésének eredményéről.
A kiválasztott forgatókönyvet szeptember 10-én az iskolák igazgatótanácsai ismertetik a vészhelyzeti bizottsággal, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a tanfelügyelőséggel – tette hozzá a miniszter. Tătaru ismét hangsúlyozta, hogy a tanintézetek maguk dönthetik el, milyen formában kezdik meg a tanítást.

Az oktatási intézmények igazgatótanácsa dönt arról, hogy milyen arányban térnek vissza a diákok az iskolapadokba – jelentette be szerda esti televíziós nyilatkozatában Monica Anisie oktatási miniszter.
Mint ismeretes, az egyes településeken – a járványhelyzet alakulásától függően – három forgatókönyvet alkalmazhatnak az oktatás terén. Az első szerint valamennyi óvodás és diák bejár az oktatási intézményekbe a megfelelő óvintézkedések betartásával; a második értelmében csak az óvodások, az elemi, illetve a nyolcadik és tizenkettedik osztályosok járnak be folyamatosan a tanintézetekbe, a többiek pedig egy-kéthetes váltásban jelennek meg személyesen az órákon a kötelező óvintézkedések betartásával; a harmadik változatban mindenki otthonról tanul online, a digitális tanrend szerint.

Lemondott a román kormány annak a saját felelősségre kiállított nyilatkozatnak az igénylésétől, amelyet az előzetes tervek szerint a szülőktől kértek volna gyermekük számára a szeptemberi tanévkezdés előtt.
A miniszter keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, mindenki érdeke, hogy a gyerekekkel a tantermekben kezdődjék el az oktatás, de ezt csak számos szabály betartásával lehet megvalósítani. Ilyen az egyméteres távolság betartása vagy elkülönítő eszközök használata, több be- és kijárat létesítése. Elmondása szerint az elemisek órarendjét olyan formában kellene összeállítani, hogy a gyerekeknek ne egyszerre legyen szünetük, az udvaron felváltva tartózkodjanak.
A tárcavezető kifejtette: nem a tanár feladata, hogy megállapítsa, egy gyerek fertőzött-e vagy sem. Ha a tanár szemrevételezés révén úgy ítéli meg, hogy fennáll a fertőzés gyanúja, akkor a gyereket az elkülönítőbe kíséri, és telefonál a szüleinek, a 112-es egységes segélyhívószámot kizárólag sürgősségi esetben használja – tette hozzá. A további, esetleges epidemiológiai vizsgálatról az egészségügyi igazgatóságnak kell gondoskodnia – magyarázta Tătaru.
A keddi sajtótájékoztatón Monica Anisie oktatási miniszter is részt vett. A tárcavezető szerint kidolgozták a járványhelyzetben alkalmazandó módszertant valamennyi oktatási szint számára, keretet adtak a tanintézetek működésének és a cikluszáró vizsgák lebonyolításának is. Ugyanakkor folyamatban van a pedagógusok felesleges papírmunkájának felszámolása.
Anisie bejelentette, létrehoztak egy internetes oldalt (educatiacontinua.edu.ro), amelyen a diákok, szülők, pedagógusok információkat szerezhetnek az új, rendhagyó tanévről. Emellett egy telefonos zöldszámot is működésbe helyez az érintettek számára az oktatási minisztérium, ugyanakkor külön vonalat hoz létre az intézményvezetők, önkormányzati képviselők részére is.
„Azt hiszem, mindannyiunk felelőssége, hogy együttműködve csökkentsük a megbetegedés veszélyét. A gyerekek visszatérése az iskolákba a teljes társadalom vállalása” – jelentette ki Monica Anisie.
Az oktatási minisztérium kedden közzétette a tanévkezdésre vonatkozó útmutatóját, amely a felső tagozatos általános és középiskolás diákokat érinti. Eszerint a pedagógusok ötperces szüneteket tartanak, hogy legyen idejük osztályt váltani. Ez idő alatt a diákok a termekben maradnak.
A tanárok saját használatú naplóba vezetik be a diákok jegyeit, hiányzásait, az adatokat meghatározott időszakonként vezetik be az osztályok katalógusaiba is.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!