Hirdetés

Mivel a pénzügyi tárca szerint adócsökkentésről szó sem lehet, petícióban fordulnak Bolojanhoz a csíkszeredaiak

adó

Nagy az elégedetlenség. A hétvégén Csíkszeredában utcára vonultak az adóemelés ellenzői

Fotó: Borbély Fanni

Petícióval fordul a csíkszeredai városvezetés Ilie Bolojan miniszterelnökhöz annak érdekében, hogy utólag lehessen csökkenteni a helyi adókat és illetékeket, illetve a fogyatékkal élőknek lehessen kedvezményeket biztosítani – erről döntött kedden a székelyföldi város képviselő-testülete. Az azonnali, Zoomon megtartott helyi tanácsülést azt követően hívták össze, hogy megérkezett a pénzügyminisztériumtól a hivatalos válaszlevél, amely pontosítja az esetleges adócsökkentések lehetőségeit, és leszögezi, hogy álláspontjuk szerint ilyesmire nincs mód a törvény szerint.

Bálint Eszter

2026. február 03., 13:572026. február 03., 13:57

2026. február 03., 14:042026. február 03., 14:04

A keddi ülésen Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere emlékeztetett, hogy a polgárok az elmúlt napokban mind az online térben, mind a Szabadság téren megszervezett tiltakozó akción egyértelműen kifejezték nemtetszésüket, amit ő maga normális és jogos elvárásnak tart, ám a pénzügyminisztériumi válasz szerint az adócsökkentést nem lehet megvalósítani.

Aláírásgyűjtéssel nyomatékosítanák a követelést

„Mivel mi az emberekért vagyunk és képviseletük kiemelten fontos, a városvezetés úgy döntött, hogy Ilie Bolojan kormányfőnek egy olyan online és offline petíciót fogunk előterjeszteni, amelyhez kérjük a csíkszeredai lakók támogatását, amely a következőt kéri:

Hirdetés
  • a költségvetés elfogadásáig – ami várhatóan február végén történik meg – adják meg azokat a törvényi eszközöket, hogy a különböző adónemeknél az önkormányzat élhessen az adókulcsok csökkentésével. És erről a kormány adjon egy nagyon precíz törvényi előírást;
  • és törölje el a fogyatékkal élőket ért arcon csapást”

– jelentette be Csíkszereda RMDSZ-es elöljárója.

Rámutatott: azért Bolojanhoz készülnek eljuttatni a petíciót, mivel az adómódosításokat csak sürgősségi kormányrendelettel lehet korrigálni.

A helyi ellenzék nevében Soós Szabó Klára, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácsosa leszögezte, ők „teljes gőzzel, szívvel-lélekkel” egy törvénymódosítást, illetve a kormányrendelet visszavonását tudnák támogatni.

Idézet
Minden más pótcselekvés. Majd Bolojan is visszaírja ugyanazt, amit a pénzügyminisztérium írt, és akkor itt toporgunk egyhelyben és mutogatunk egymásra. Ez nem járható út. Ebben a színjátékban nem veszünk részt”

– szögezte le a kisebbik magyar párt politikusa.

Korodi választában jelezte, hogy a petíció célja éppen egy törvénymódosítás kieszközölése. Soós Szabó Klára viszont fontosnak tartotta aláhúzni, hogy ők egy olyan jogszabálymódosítást tartanak elfogadhatónak, ami lehetővé teszi, hogy a helyi adókat mindössze az inflációs rátával igazítsák ki, hiszen miközben minden megdrágult, a bérek és a nyugdíjak még ennyivel sem nőttek.

Az RMDSZ-es többségű képviselő-testület viszont elfogadta a javaslatot, így hamarosan köztereken, intézményekben is indulhat az aláírásgyűjtés, majd szintén szavazással tudomásul vette a pénzügyminisztérium hivatalos állásfoglalását.

Az online petíciókat máris alá lehet írni:
• kétnyelvű változat: https://tinyurl.com/mfjne45u;
• román nyelvű változat: https://tinyurl.com/yxpef28d.
„Az egyik petíció aláírása elégséges, mert utólag mindenképpen ki kell szűrnünk a többször előforduló aláírásokat. A beadványt a következő napokban fizikailag is aláírhatják. Ennek mikéntjéről nemsokára tájékoztatjuk a lakosságot” – közölte kedden a helyi önkormányzat.

korábban írtuk

Volt RMDSZ-es miniszter bírálja az adóemelést és rossz irányról beszél a csíkszeredai tüntetés kapcsán
Volt RMDSZ-es miniszter bírálja az adóemelést és rossz irányról beszél a csíkszeredai tüntetés kapcsán

Bírálta az adóemeléseket és a „valódi életperspektívák” hiányát Novák Károly Eduárd korábbi RMDSZ-es sportminiszter.

A pénzügyminisztérium szerint szó sem lehet adócsökkentésről

A történtek előzménye, hogy a Hargita megyei prefektúra hivatalos átiratban kérte a pénzügyminisztérium állásfoglalását arról, milyen mozgástér van a helyi adók alakításában. A szaktárcához eljuttatott kérdések arra vonatkoztak, ahogy ezt korábban a csíkszeredai városvezetők is említették, hogy az önkormányzatoknak van-e lehetőségük a költségvetési év során csökkenteni a már korábban elfogadott helyi adók és illetékek mértékét jogszabály-változtatás nélkül, és hogy az ilyen módosítások visszamenőleg elfogadhatók-e.

A minisztérium a Székelyhon által ismertetett válaszlevelében leszögezi, hogy a helyi autonómia elve az adómértékek megállapításában érvényesülhet, azonban kizárólag az Adótörvénykönyv (2015. évi 227-es számú törvény) által meghatározott jogi és időbeli keretek között. Megjegyzik ugyanakkor, hogy elsőre úgy tűnik, a helyi autonómia gyakorlása lehetővé tenné az adók és illetékek mértékének újraértékelését az adott pénzügyi időszakban, ha az Adótörvénykönyv által meghatározott referenciapontokat betartják.

Az Adótörvénykönyv rendelkezéseinek részletes elemzése alapján viszont, összevetve ezt a 2025. évi 239-es törvény 2. cikkének előírásaival, ahogy ezt a 2025. évi 78-as számú sürgősségi kormányrendelet módosította, úgy tűnik, hogy a jogalkotó megállapította az időbeli korlátokat, amelyek között a helyi hatóságok kifejezhetik akaratukat a helyi adók és illetékek mértékének megállapítását illetően – írja a dokumentum. Hozzáteszik, mivel a helyi adók és illetékek megállapításának időbeli korlátait a jogszabály rögzíti az önkormányzatok számára, nem lehetséges ezek mértékének újraértékelése a 2026-os költségvetési évben.

A dokumentum ezután kitér a helyi adók és illetékek megállapításának elveire, amelyek szerint ezeket egy évre meghatározva kell elfogadni:

  • a helyi önkormányzatok mindig a következő évre vonatkozó helyi adók és illetékek mértékét fogadják el;
  • a helyi adók és illetékek mértékét már az év kezdete előtt ismerniük kell az adófizető jogi és természetes személyeknek, hogy be tudják tervezni a költségeiket;
  • az adók és illetékek mértékének fenntartása. Miután elfogadták, az adók és illetékek értékei nem módosíthatók, hogy fenntartsák a stabilitást és a kiszámíthatóságot;
  • az adók és illetékek megállapítására vonatkozó határozatokat év vége előtt fogadják el a helyi önkormányzatok, a változások pedig január 1-jétől lépnek életbe.

Egy olyan értelmezés, amely szerint a helyi adók és illetékek mértékét meg lehet változtatni egy másik határozattal, az éves adó- és illetékmegállapítás elvének megsértéséhez vezetne – szögezik le, több törvénycikket hozva fel példának az Adótörvénykönyvből. Ezekben mind az éves adók megfogalmazás szerepel a járművek, ingatlanok, területek esetében.

Ugyanakkor idézik az Adótörvénykönyv azon cikkét is, miszerint

Idézet
az éves adók és illetékek megállapításáról szóló határozatokat december 31-éig el kell fogadniuk az önkormányzatoknak, ezeket pedig a fő hitelutalványozóknak három munkanapon belül továbbítaniuk kell a területi pénzügyi hivataloknak.

Amennyiben a helyi hatóságok nem tartják be az adómértékek megállapítására vonatkozó határidőket és szabályokat, a törvény szankciót ír elő:

  • a regionális és megyei közpénzügyi szervek felfüggeszthetik az állami költségvetésből a helyi költségvetések kiegyensúlyozására szánt juttatásokat,
  • a személyi jövedelemadóból származó részesedéseket is, a meghatározott szociális kifizetések kivételével.

Ezért a helyi adók és illetékekre vonatkozó tanácshatározatok újraértékelése csak a jogszabályok változása alapján lenne lehetséges – állapítja meg a szaktárca válaszlevele.

A dokumentum ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a pénzügyminisztérium álláspontját kizárólag az Adótörvénykönyv előírásainak alapján fogalmazták meg. Egyúttal ajánlják azt is, hogy a helyi hatóságok hatásköreit biztosító más törvények, például a Közigazgatási Törvénykönyv alapján kérjék ki az ügyben a fejlesztési és közigazgatási minisztérium álláspontját is.

korábban írtuk

Erdély más településeire is átterjedtek az adóemelések elleni tiltakozások
Erdély más településeire is átterjedtek az adóemelések elleni tiltakozások

A székelyföldi városokról más erdélyi településekre is átcsapott a helyi adók és illetékek emelésével szembeni elégedetlenségi hullám. Désen utcára vonultak a lakosok, míg Bácsban a helyi képviselő-testület tagjain kérték számon az adóemelés mértékét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés