
Nagy az elégedetlenség. A hétvégén Csíkszeredában utcára vonultak az adóemelés ellenzői
Fotó: Borbély Fanni
Petícióval fordul a csíkszeredai városvezetés Ilie Bolojan miniszterelnökhöz annak érdekében, hogy utólag lehessen csökkenteni a helyi adókat és illetékeket, illetve a fogyatékkal élőknek lehessen kedvezményeket biztosítani – erről döntött kedden a székelyföldi város képviselő-testülete. Az azonnali, Zoomon megtartott helyi tanácsülést azt követően hívták össze, hogy megérkezett a pénzügyminisztériumtól a hivatalos válaszlevél, amely pontosítja az esetleges adócsökkentések lehetőségeit, és leszögezi, hogy álláspontjuk szerint ilyesmire nincs mód a törvény szerint.
2026. február 03., 13:572026. február 03., 13:57
2026. február 03., 14:042026. február 03., 14:04
A keddi ülésen Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere emlékeztetett, hogy a polgárok az elmúlt napokban mind az online térben, mind a Szabadság téren megszervezett tiltakozó akción egyértelműen kifejezték nemtetszésüket, amit ő maga normális és jogos elvárásnak tart, ám a pénzügyminisztériumi válasz szerint az adócsökkentést nem lehet megvalósítani.
„Mivel mi az emberekért vagyunk és képviseletük kiemelten fontos, a városvezetés úgy döntött, hogy Ilie Bolojan kormányfőnek egy olyan online és offline petíciót fogunk előterjeszteni, amelyhez kérjük a csíkszeredai lakók támogatását, amely a következőt kéri:
– jelentette be Csíkszereda RMDSZ-es elöljárója.
Rámutatott: azért Bolojanhoz készülnek eljuttatni a petíciót, mivel az adómódosításokat csak sürgősségi kormányrendelettel lehet korrigálni.
A helyi ellenzék nevében Soós Szabó Klára, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácsosa leszögezte, ők „teljes gőzzel, szívvel-lélekkel” egy törvénymódosítást, illetve a kormányrendelet visszavonását tudnák támogatni.
– szögezte le a kisebbik magyar párt politikusa.
Korodi választában jelezte, hogy a petíció célja éppen egy törvénymódosítás kieszközölése. Soós Szabó Klára viszont fontosnak tartotta aláhúzni, hogy ők egy olyan jogszabálymódosítást tartanak elfogadhatónak, ami lehetővé teszi, hogy a helyi adókat mindössze az inflációs rátával igazítsák ki, hiszen miközben minden megdrágult, a bérek és a nyugdíjak még ennyivel sem nőttek.
Az online petíciókat máris alá lehet írni:
• kétnyelvű változat: https://tinyurl.com/mfjne45u;
• román nyelvű változat: https://tinyurl.com/yxpef28d.
„Az egyik petíció aláírása elégséges, mert utólag mindenképpen ki kell szűrnünk a többször előforduló aláírásokat. A beadványt a következő napokban fizikailag is aláírhatják. Ennek mikéntjéről nemsokára tájékoztatjuk a lakosságot” – közölte kedden a helyi önkormányzat.

Bírálta az adóemeléseket és a „valódi életperspektívák” hiányát Novák Károly Eduárd korábbi RMDSZ-es sportminiszter.
A történtek előzménye, hogy a Hargita megyei prefektúra hivatalos átiratban kérte a pénzügyminisztérium állásfoglalását arról, milyen mozgástér van a helyi adók alakításában. A szaktárcához eljuttatott kérdések arra vonatkoztak, ahogy ezt korábban a csíkszeredai városvezetők is említették, hogy az önkormányzatoknak van-e lehetőségük a költségvetési év során csökkenteni a már korábban elfogadott helyi adók és illetékek mértékét jogszabály-változtatás nélkül, és hogy az ilyen módosítások visszamenőleg elfogadhatók-e.
A minisztérium a Székelyhon által ismertetett válaszlevelében leszögezi, hogy a helyi autonómia elve az adómértékek megállapításában érvényesülhet, azonban kizárólag az Adótörvénykönyv (2015. évi 227-es számú törvény) által meghatározott jogi és időbeli keretek között. Megjegyzik ugyanakkor, hogy elsőre úgy tűnik, a helyi autonómia gyakorlása lehetővé tenné az adók és illetékek mértékének újraértékelését az adott pénzügyi időszakban, ha az Adótörvénykönyv által meghatározott referenciapontokat betartják.
Az Adótörvénykönyv rendelkezéseinek részletes elemzése alapján viszont, összevetve ezt a 2025. évi 239-es törvény 2. cikkének előírásaival, ahogy ezt a 2025. évi 78-as számú sürgősségi kormányrendelet módosította, úgy tűnik, hogy a jogalkotó megállapította az időbeli korlátokat, amelyek között a helyi hatóságok kifejezhetik akaratukat a helyi adók és illetékek mértékének megállapítását illetően – írja a dokumentum. Hozzáteszik, mivel a helyi adók és illetékek megállapításának időbeli korlátait a jogszabály rögzíti az önkormányzatok számára, nem lehetséges ezek mértékének újraértékelése a 2026-os költségvetési évben.
A dokumentum ezután kitér a helyi adók és illetékek megállapításának elveire, amelyek szerint ezeket egy évre meghatározva kell elfogadni:
Egy olyan értelmezés, amely szerint a helyi adók és illetékek mértékét meg lehet változtatni egy másik határozattal, az éves adó- és illetékmegállapítás elvének megsértéséhez vezetne – szögezik le, több törvénycikket hozva fel példának az Adótörvénykönyvből. Ezekben mind az éves adók megfogalmazás szerepel a járművek, ingatlanok, területek esetében.
Ugyanakkor idézik az Adótörvénykönyv azon cikkét is, miszerint
Amennyiben a helyi hatóságok nem tartják be az adómértékek megállapítására vonatkozó határidőket és szabályokat, a törvény szankciót ír elő:
Ezért a helyi adók és illetékekre vonatkozó tanácshatározatok újraértékelése csak a jogszabályok változása alapján lenne lehetséges – állapítja meg a szaktárca válaszlevele.
A dokumentum ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a pénzügyminisztérium álláspontját kizárólag az Adótörvénykönyv előírásainak alapján fogalmazták meg. Egyúttal ajánlják azt is, hogy a helyi hatóságok hatásköreit biztosító más törvények, például a Közigazgatási Törvénykönyv alapján kérjék ki az ügyben a fejlesztési és közigazgatási minisztérium álláspontját is.

A székelyföldi városokról más erdélyi településekre is átcsapott a helyi adók és illetékek emelésével szembeni elégedetlenségi hullám. Désen utcára vonultak a lakosok, míg Bácsban a helyi képviselő-testület tagjain kérték számon az adóemelés mértékét.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!