Hirdetés

Mindent vissza: mégis megvásárolná a New York Szállót a kolozsvári önkormányzat

A New York Szálló fénykorában

A New York Szálló fénykorában

Élni fog elővásárlási jogával a kolozsvári önkormányzat a Főtér egyik legfontosabb műemlék épülete, az egykori New York (Continental) Szálló eladása esetében – jelentette be Emil Boc polgármester. Az RMDSZ-frakció a magyar–román együttélés kérdéseit is bemutató művészeti központot látna szívesen az emblematikus épületben.

Pap Melinda

2020. november 03., 16:552020. november 03., 16:55

2020. november 03., 17:152020. november 03., 17:15

Az eddigiek kihagyása után a jövőben megragadná a kínálkozó lehetőséget a kolozsvári Főtér egyik legfontosabb műemlék épülete, az egykori New York, majd Contonental Szálló megvásárlására a kolozsvári önkormányzat – jelentette ki keddi online sajtótájékoztatóján Emil Boc polgármester. Az elöljáró újságírói kérdésre kifejtette:

a kormány és a Kolozs Megyei Tanács után az önkormányzatnak is elővásárlási joga van, és ha rá kerül a sor, élni fog vele.

Hirdetés

Rámutatott, a jelenleg „parlagon” álló egykori belvárosi szálloda eladása csak a városháza szűrőjén keresztül történhet, a polgármesteri hivatal beleegyezése nélkül a közjegyző nem véglegesítheti az adásvételi szerződést. „Bárki is akarja megvenni, tudnia kell, hogy van egy partnere vagy ellenfele a kolozsvári polgármesteri hivatalban” – fogalmazott Boc, hozzátéve, túl fontos ingatlanról van szó ahhoz, hogy „szabadjára engedjék”.

Hangsúlyozta, polgármesterként élni fog elővásárlási jogával „a sok költség ellenére”, amivel a belső felújítása jár majd, hiszen ezeket több évre be lehet osztani, ütemezni. Újságírói kérdésre, miszerint a városvezetés miért nem élt elővásárlási jogával a Sapientia Alapítvány által megvásárolt Melody Szálló esetében is, Boc kijelentette: a város nem vehet meg minden ingatlant. „Ez a város 0-dik épülete, erre koncentrálunk” – fogalmazott az elöljáró.

Kulturális központnak szánná az RMDSZ

A polgármester bejelentését az RMDSZ-frakció is üdvözölte, emlékeztetve: a szövetség már a kampányban is hangsúlyozta, hogy az emblematikus épületnek a város tulajdonába kell kerülnie. „Van elképzelése az RMDSZ-nek a New York Szálló jövendőbeli rendeltetését illetően, így örvendünk, hogy az önkormányzat mérlegeli az épületre vonatkozó elővásárlási jog kihasználása” – idézte Oláh Emese alpolgármestert a Kolozs megyei RMDSZ közleménye.

És 2018-ban, a külső tatarozás után •  Fotó: Biró István Galéria

És 2018-ban, a külső tatarozás után

Fotó: Biró István

Ebben Csoma Botond megyei elnök emlékeztetett, hogy az önkormányzatnak már több ízben is alkalma nyílt a patinás épület megvásárlására, legutóbb 2013-ban.

„Az RMDSZ-frakció is próbálta meggyőzni a polgármestert az épület megvásárlásáról, azonban sikertelenül: az önkormányzat nem élt a felkínált lehetőséggel” – idézte fel a korábbi városházi döntést a több mandátumon keresztül helyi tanácsos Csoma.

A parlamenti képviselő a közvélemény szintjén jelentkező kettős mércére is kitért, mondván, ha a magyar állam vásárol ingatlant Erdélyben, arról rosszallóan cikkezik a sajtó, de ha az önkormányzat nem él az elővásárlási jogával, azt nem nehezményezi. Oláh Emese hozzátette,

az RMDSZ egy kulturális központot látna szívesen a város szívében található épületben, „ahol modern művészeti eszközökkel meg lehetne ragadni például a román–magyar együttélés kérdéseit”.

Emlékeztetett, hogy az RMDSZ városprogramjában közös román–magyar projektek kezdeményezését vállalta, amelyek által Kolozsvár Erdély többnyelvű fővárosává válik. A New York Szálló jövőbeli rendeltetésének kidolgozása jó alkalom ennek a megvalósítására, vélte az alpolgármester, aki szerint az RMDSZ frakciója ezt az álláspontot képviseli és támogatja. Az egykori szálloda egyébként már működött kortárs kiállítótérként a Kolozsvári Magyar Napok első kiadásain.

Füstbe ment tervek

A Kolozsvár egyik jelképének számító egykori szállodaépület külseje hosszas huzavona után két éve újult meg, és bár tulajdonosa a belső felújításhoz szükséges engedélyt is megkapta, erre már nem került sor. Pedig rég időszerű, hiszen a nagyközönség előtt évek óta lezárt egykori luxusszálloda belső festése cafatokban lóg, mállik a vakolat, a szobákat felverte a szemét.

A főtéri ingatlan a felújítás előtt... •  Fotó: Vakarcs Lóránd Galéria

A főtéri ingatlan a felújítás előtt...

Fotó: Vakarcs Lóránd

A szebb napokat is megélt ingatlan sorsa amiatt is bizonytalan, mivel tulajdonosát, Ioan Bene üzletembert 2018 februárjában letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Kolozs megyei ítélőtábla

a Horea Uioreanu volt Kolozs megyei tanácselnök elleni perben. Az üzletembert 6 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélték; mivel nem volt az országban, nevére nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

Bene 2013 augusztusában 5 millió euróért vásárolta meg a Főtér sarkán, a Jókai és az Egyetem (Universităţii) utca kereszteződésében található műemlék épületet a csődbe jutott Ardeleana vállalattól, miután az önkormányzat a civil nyomás ellenére lemondott elővásárlási jogáról. Bejelentette, 7,5 millió eurós beruházással felújítja és luxusszállóvá alakítja az ingatlant, amelynek pincéjében éjszakai klub, tetején tetőterasz működött volna. Még a parkolóhiányt is megoldotta volna: külvárosi parkolóházból szállította volna vendégeit a főtéri hotelbe. Ez azonban nem valósult meg; pár évre rá a sajtó már arról írt, hogy túladna az értékes ingatlanon.

A Pákey Lajos építész tervei alapján 1894–95-ben épült eklektikus stílusú ingatlanban szálloda és kávéház működött.

Ez volt az első, villannyal világított épület a városban; az elektromosságot a szálloda saját áramfejlesztője biztosította. A New York Szálló kávéháza kezdettől fogva a város irodalmi életének a színhelye volt. Kolozsvári útjai alkalmával Jókai Mór is itt szállt meg, de a két világháború között híres törzsvendége volt Áprily Lajos, Balogh Edgár, Dsida Jenő, Gaál Gábor, Hunyady Sándor, Kuncz Aladár is.

Az 1950-es években átmenetileg diákszállónak használták az épületet, az 1960-as évektől ismét szállóként működött, immár Continental néven. 2005-ben vásárolta meg az Ardeleana Rt. cég, majd utána Ioan Bene üzletember.

korábban írtuk

Kívül megújult a New York szálló – Körözés alatt áll a tulajdonos, bizonytalan a kolozsvári műemlék sorsa
Kívül megújult a New York szálló – Körözés alatt áll a tulajdonos, bizonytalan a kolozsvári műemlék sorsa

Több mint két év után lekerülnek az állványok Kolozsvár egyik jelképéről, az egykori New York (ma Continental) szállodáról. Bár az épület jogerősen börtönbüntetésre ítélt tulajdonosa rendelkezik a belső felújításhoz szükséges engedéllyel, a műemlék további sorsa bizonytalan.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
Hirdetés