
Fotó: Biró István
Több mint két év után lekerülnek az állványok Kolozsvár egyik jelképéről, az egykori New York (ma Continental) szállodáról. Bár az épület jogerősen börtönbüntetésre ítélt tulajdonosa rendelkezik a belső felújításhoz szükséges engedéllyel, a műemlék további sorsa bizonytalan.
2018. május 04., 12:042018. május 04., 12:04
2018. május 04., 12:142018. május 04., 12:14
Két év után lekerültek az állványok a kolozsvári New York (ma Continental) szálló Jókai (Napoca) utcai homlokzatáról, és hamarosan befejeződik a műemlék épület tatarozása. A város egyik jelképének számító, szebb napokat is megélt ingatlan sorsa azonban továbbra is bizonytalan, miután
A tulajdonában lévő Napocamin cég 2016 januárjában kapta meg az épület felújításához szükséges engedélyt, miután az önkormányzat több ízben is megbírságolta a műemlék elhanyagolt állapota miatt. Az eredetileg egy évre szóló építkezési engedély kibocsátása azonban nem vonta maga után a tulajdonképpeni munkálatokat, bár felállványozták, több ideig semmiféle beavatkozásra nem került sor az épületen.
Így tavaly novemberben újabb építkezési engedélyért folyamodott a tulajdonos, amely immár 36 hónapra szólt és a külső tatarozás mellett az ingatlan belső felújítására is vonatkozott. Utóbbi már régóta időszerű, hiszen
derült ki a Szakáts István civil aktivista által a közösségi hálón nemrég megosztott fényképekből.
Fotó: Biró István
Arra, hogy a külső tatarozás után a belső felújításra is sor kerül, semmi garancia, hiszen az épület tulajdonosa, Ioan Bene nemzetközi körözés alatt áll, miután februárban a Kolozs megyei ítélőtábla letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Horea Uioreanu volt Kolozs megyei tanácselnök elleni perben.
Ioan Bene 2013 augusztusában 5 millió euróért vásárolta meg a Főtér sarkán, a Jókai és Egyetem (Universităţii) utcák kereszteződésében található műemlék épületet a csődbe jutott Ardeleana vállalattól, miután az önkormányzat a civil nyomás ellenére lemondott elővásárlási jogáról. Az üzletember bejelentette, 7,5 millió eurós beruházással felújítja és luxusszállóvá alakítja az ingatlant, amelynek pincéjében éjszakai klub, tetején pedig tetőterasz működött volna. Még a szállodák esetében gondot jelentő parkolóhiányt is megoldotta volna, az Adevărul napilap szerint a Mărăşti negyedbeli parkolóházban bérelt volna helyet vendégei gépkocsiinak, akiket inas vitt volna a szállodába.
A központi lap egyébként adóhatósági adatokra hivatkozva azt állítja, nemcsak az ingatlan, de Ioan Bene cégének jövője sem látszik túl fényesnek,
Az Actual de Cluj februárban még arról számolt be értesülések alapján, hogy Bene túladna az értékes ingatlanon, amely iránt a gyalui várkastélyt megvásároló Nagy Elek érdeklődik. A magyar üzletember azonban cáfolta az információt, azt állítva: soha nem találkozott Benével, és senkit sem hatalmazott fel arra, hogy a nevében tárgyaljon az egykori New York szálló megvásárlásáról.
Fotó: Biró István
A Pákey Lajos, Kolozsvár főépítésze által tervezett műemlék épület belsejének állapota egyre romlik, még ha kívülről meg is újult az ingatlan.
miután az önkormányzat és a tulajdonos évekig kölcsönösen egymásra hárította a felelősséget az ügyben. Bene szerint a polgármesteri hivatal nem adta meg a szükséges engedélyeket, hogy elkezdhessék a felújításokat, míg a városvezetés azt állította, hogy sürgősségi állagmegőrző beavatkozásra akár egy hét alatt is megkaphatta volna azt.
A Pákey Lajos építész tervei alapján 1894–95-ben épült eklektikus stílusú ingatlanban szálloda és kávéház működött. Ez volt az első, villannyal világított épület a városban; az elektromosságot a szálloda saját áramfejlesztője biztosította. A New York szálloda kávéháza kezdettől fogva a város irodalmi életének a színhelye volt. Kolozsvári útjai alkalmával Jókai Mór is itt szállt meg, de a két világháború között híres törzsvendége volt Áprily Lajos, Balogh Edgár, Dsida Jenő, Gaál Gábor, Hunyady Sándor, Kuncz Aladár.
Az 1950-es években átmenetileg diákszállónak használták az épületet, 1960 után ismét szállodaként üzemelt. 1989 után lett eladó, 2005-ben vásárolta meg az Ardeleana Rt. cég, majd 2013-ban az azóta külföldre szökött Ioan Bene üzletember.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!