Hirdetés

Akadozik a rendszer, megtorpanhat az oltási kedv: sok oltóközpont nem üzemel, nincs elég vakcina

Nehézkes az oltás. A regisztrálásra kifejlesztett informatikai platform akadozik, nem működik •  Fotó: Pinti Attila

Nehézkes az oltás. A regisztrálásra kifejlesztett informatikai platform akadozik, nem működik

Fotó: Pinti Attila

Az előre meghirdetett oltásközpontok mindössze egyharmada üzemelt be országszerte, és hiába is nyitnának új oltópontokat, mert nem áll rendelkezésre több vakcina – többek között ezért tartja elhibázottnak az oltáskampány második fordulójának lebonyolítását László Attila, az RMDSZ szakpolitikusa. Mint mondta, a lakosság korrekt, áttekinthető tájékoztatására van szükség az immunizációt illetően.

Bíró Blanka

2021. január 20., 12:152021. január 20., 12:15

Tragikusan elhibázottnak látja László Attila szenátor az oltáskampány második fordulójának lebonyolítását. Az RMDSZ szakpolitikusa lapunknak elmondta, félő, hogy a 3,5–4 millió jogosult egy része nem tud élni az immunizálás lehetőségével, ha az akadályok továbbra is fennállnak.

A legsúlyosabb hiányosságok, hogy az előre meghirdetett oltásközpontok mindössze egyharmada üzemelt be országszerte, és hiába is nyitnának új oltópontokat, mert nem áll rendelkezésre több vakcina. „Ebben az időszakban prioritás kellene legyen, hogy biztosítsanak elegendő oltóanyagot és feltételeket, hogy azt az érdekeltek zökkenőmentesen megkapják az oltást” – szögezte le a Kolozs megyei szenátor. Rámutatott,

Hirdetés

még mindig az oltásellenességről tárgyalnak, holott az a legnagyobb gond, hogy nincs elég vakcina, a regisztrálásra kifejlesztett informatikai platform nem működik megfelelően.

Nagyvárosokban többen kérik a vakcinát

„Szeptember óta tudjuk, hogy előbb-utóbb elkezdődik az oltási kampány, most mégis előbukkannak a gyakorlatban az előkészítés hiányosságai. Nagyon remélem, hogy ezeket sikerül időben orvosolni, és nem vezet oda, hogy megtorpan az oltási kedv” – fogalmazott László Attila.

Hozzátette, őt is, a hatóságokat is meglepte, hogy amikor az oltáskampány második szakaszára múlt héten pénteken eldördült a startpisztoly,

percenként 18 ezren regisztráltak, Bukarestben és Kolozsváron pillanatok alatt beteltek a helyek.

A nagyvárosokban nagyobb az oltakozási kedv ebben a hullámban, de ez annak is tulajdonítható, hogy több az okos eszközöket, internetet használók aránya. László Attila szerint minél hamarabb korrigálni kell a regisztrálással kapcsolatos problémákat, megkönnyíteni a háziorvosok számára betegeik bejelentését, egyszerűsíteni a folyamatot, és persze elegendő mennyiségű oltóanyagot biztosítani, hiszen sokan abban a helyzetben találták magukat, hogy mire nehézségek árán regisztráltak, már nem találtak időpontot.

A szakpolitikus abban bízik, hogy elkezdődik a második vakcinabeszállítótól a rendszeres ellátás, és január 29-én a harmadik beszállító is megkapja az ideiglenes forgalmazási engedélyt, azzal sikerül feloldani az ellátásban az elakadást. A jelenlegi csúszások miatt előfordulhat, hogy akik időpontot foglaltak, nem jutnak hozzá a leszögezett időpontban a vakcinához. Ezzel párhuzamosan korrekt, áttekinthető tájékoztatásra van szükség, ismertetni, mit jelent az immunizáció, hogyan hat a vakcina, milyen mellékhatások jelentkezhetnek, és mekkora mennyiség áll rendelkezésre.

Idézet
Tudták, hogy előreláthatóan csökkenni fog a rendelkezésre álló vakcina, ám ahelyett, hogy ezt elmagyarázták volna az embereknek, homokba dugták a fejüket. A kormány jelenleg nem kommunikál hitelesen, nem a legmegfelelőbb embereket választották ki erre a célra”

– fejtette ki László Attila.

Ha nincs elég oltás, a gócpontokat kellene izolálni

Eközben a járványtani szakemberek úgy vélik, ha korlátozott mennyiségű oltóanyag áll rendelkezésre, azt

azokra a településekre kellett volna összpontosítani, ahol magas a fertőzöttségi arány.

Erre a történelemben is volt már példa, a fekete himlőt úgy sikerült kiiktatni, hogy a gócpontokban oltottak. Ez kommunikációs szempontból is hatásos lett volna, hiszen az emberek meggyőződhettek volna, hogy a fertőzött mellett élő beoltott személy nem fertőződik meg, 14 napon belül látványosan csökken az új betegek száma. Ezt a megoldást nem merték vállalni, inkább országosan egységesen adnák be a vakcinát, de sehol sem biztosítanak kellő mennyiséget arra, hogy az érdekelteket immunizálják.

•  Fotó: Veres Nándor/MTI Galéria

Fotó: Veres Nándor/MTI

Türelmet kérnek a háziorvosok

Hétfőn országos szinten akadozott a platform, így a háziorvosi rendelők többsége csak tegnap kezdte el feltölteni az oltást igénylő betegei adatait. Seres Lucia, a háromszéki háziorvosok egyesületének elnöke lapunknak elmondta, mire regisztrálni tudta volna a pácienseit, Sepsiszentgyörgyön már nem lehetett időpontot foglalni.

Idézet
A szokásos a helyzet: zajlik a meggyőzés, majd mikor az emberek eldöntik, hogy beoltatják magukat, nincs elég vakcina”

– összegezte az orvos. Rámutatott, nem tudják egyszerre használni az egészségügyi kártyák informatikai rendszerét és az oltáskampány-platformot.

„Elsődleges feladatunk a betegeink ellátása, ezután következik a koronavírussal fertőzöttek távfelügyelete, és szabadidőnkben regisztrálunk oltásra. Sepsiszentgyörgyön, és sok nagyvárosban egy időre ez a tevékenység leáll, hiszen elfogyott a rendelkezésre álló oltóanyag” –mondta Seres Lucia. Az orvos abban bízik, érkeznek újabb szállítmányok, mindenki sorra kerül, addig is arra biztatja a jogosultakat, hogy próbálkozzanak az önálló regisztrálással, kérjék a digitális platformok használatában jártas hozzátartozóik segítségét. Előtte egyeztessenek a háziorvosukkal, kezelőorvosukkal, hogy betegségeik ismeretében van-e ellenjavallat az oltásra.

Az orvos tapasztalata szerint egyelőre nem túl nagy az érdeklődés, a jogosult 65 év feletti és a krónikus betegek csak egy része igényli a vakcinát, a többség kivár, hogy a beoltottaknál jelentkeznek-e mellékhatások.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
Hirdetés