
Nehézkes az oltás. A regisztrálásra kifejlesztett informatikai platform akadozik, nem működik
Fotó: Pinti Attila
Az előre meghirdetett oltásközpontok mindössze egyharmada üzemelt be országszerte, és hiába is nyitnának új oltópontokat, mert nem áll rendelkezésre több vakcina – többek között ezért tartja elhibázottnak az oltáskampány második fordulójának lebonyolítását László Attila, az RMDSZ szakpolitikusa. Mint mondta, a lakosság korrekt, áttekinthető tájékoztatására van szükség az immunizációt illetően.
2021. január 20., 12:152021. január 20., 12:15
Tragikusan elhibázottnak látja László Attila szenátor az oltáskampány második fordulójának lebonyolítását. Az RMDSZ szakpolitikusa lapunknak elmondta, félő, hogy a 3,5–4 millió jogosult egy része nem tud élni az immunizálás lehetőségével, ha az akadályok továbbra is fennállnak.
A legsúlyosabb hiányosságok, hogy az előre meghirdetett oltásközpontok mindössze egyharmada üzemelt be országszerte, és hiába is nyitnának új oltópontokat, mert nem áll rendelkezésre több vakcina. „Ebben az időszakban prioritás kellene legyen, hogy biztosítsanak elegendő oltóanyagot és feltételeket, hogy azt az érdekeltek zökkenőmentesen megkapják az oltást” – szögezte le a Kolozs megyei szenátor. Rámutatott,
„Szeptember óta tudjuk, hogy előbb-utóbb elkezdődik az oltási kampány, most mégis előbukkannak a gyakorlatban az előkészítés hiányosságai. Nagyon remélem, hogy ezeket sikerül időben orvosolni, és nem vezet oda, hogy megtorpan az oltási kedv” – fogalmazott László Attila.
Hozzátette, őt is, a hatóságokat is meglepte, hogy amikor az oltáskampány második szakaszára múlt héten pénteken eldördült a startpisztoly,
A nagyvárosokban nagyobb az oltakozási kedv ebben a hullámban, de ez annak is tulajdonítható, hogy több az okos eszközöket, internetet használók aránya. László Attila szerint minél hamarabb korrigálni kell a regisztrálással kapcsolatos problémákat, megkönnyíteni a háziorvosok számára betegeik bejelentését, egyszerűsíteni a folyamatot, és persze elegendő mennyiségű oltóanyagot biztosítani, hiszen sokan abban a helyzetben találták magukat, hogy mire nehézségek árán regisztráltak, már nem találtak időpontot.
A szakpolitikus abban bízik, hogy elkezdődik a második vakcinabeszállítótól a rendszeres ellátás, és január 29-én a harmadik beszállító is megkapja az ideiglenes forgalmazási engedélyt, azzal sikerül feloldani az ellátásban az elakadást. A jelenlegi csúszások miatt előfordulhat, hogy akik időpontot foglaltak, nem jutnak hozzá a leszögezett időpontban a vakcinához. Ezzel párhuzamosan korrekt, áttekinthető tájékoztatásra van szükség, ismertetni, mit jelent az immunizáció, hogyan hat a vakcina, milyen mellékhatások jelentkezhetnek, és mekkora mennyiség áll rendelkezésre.
– fejtette ki László Attila.
Eközben a járványtani szakemberek úgy vélik, ha korlátozott mennyiségű oltóanyag áll rendelkezésre, azt
Erre a történelemben is volt már példa, a fekete himlőt úgy sikerült kiiktatni, hogy a gócpontokban oltottak. Ez kommunikációs szempontból is hatásos lett volna, hiszen az emberek meggyőződhettek volna, hogy a fertőzött mellett élő beoltott személy nem fertőződik meg, 14 napon belül látványosan csökken az új betegek száma. Ezt a megoldást nem merték vállalni, inkább országosan egységesen adnák be a vakcinát, de sehol sem biztosítanak kellő mennyiséget arra, hogy az érdekelteket immunizálják.
Fotó: Veres Nándor/MTI
Hétfőn országos szinten akadozott a platform, így a háziorvosi rendelők többsége csak tegnap kezdte el feltölteni az oltást igénylő betegei adatait. Seres Lucia, a háromszéki háziorvosok egyesületének elnöke lapunknak elmondta, mire regisztrálni tudta volna a pácienseit, Sepsiszentgyörgyön már nem lehetett időpontot foglalni.
– összegezte az orvos. Rámutatott, nem tudják egyszerre használni az egészségügyi kártyák informatikai rendszerét és az oltáskampány-platformot.
„Elsődleges feladatunk a betegeink ellátása, ezután következik a koronavírussal fertőzöttek távfelügyelete, és szabadidőnkben regisztrálunk oltásra. Sepsiszentgyörgyön, és sok nagyvárosban egy időre ez a tevékenység leáll, hiszen elfogyott a rendelkezésre álló oltóanyag” –mondta Seres Lucia. Az orvos abban bízik, érkeznek újabb szállítmányok, mindenki sorra kerül, addig is arra biztatja a jogosultakat, hogy próbálkozzanak az önálló regisztrálással, kérjék a digitális platformok használatában jártas hozzátartozóik segítségét. Előtte egyeztessenek a háziorvosukkal, kezelőorvosukkal, hogy betegségeik ismeretében van-e ellenjavallat az oltásra.
Az orvos tapasztalata szerint egyelőre nem túl nagy az érdeklődés, a jogosult 65 év feletti és a krónikus betegek csak egy része igényli a vakcinát, a többség kivár, hogy a beoltottaknál jelentkeznek-e mellékhatások.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
szóljon hozzá!