
A nyitóesemény helyszíne a Tordai-hasadék közelében fekvő Mészkő település volt, ahol Balázs Ferenc lelkészi szolgálata kiteljesedett
Fotó: Pap Zoltán
Egykori szolgálata helyén, a Kolozs megyei Mészkőn nyitotta meg kedden a Magyar Unitárius Egyház a Balázs Ferenc-emlékévet, melyet az író, költő és unitárius lelkész születésének 125. évfordulója alkalmából hirdetett meg.
2026. március 24., 20:152026. március 24., 20:15
Az egyház MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az emlékév mottója – „Balázs Ferenc 125 éve kortársunk” – arra a felismerésre épül, hogy a közösségszervező és társadalomformáló munkásságáról ismert lelkész életműve napjainkban is megszólító erővel bír, jelenkori kérdéseinkhez is értelmezési keretet kínál.
Mint írták, a Magyar Unitárius Egyház az emlékév során az életművet a meglévő egyházi keretekbe építi be. Balázs Ferenc (Kolozsvár, 1901. október 24. – Torda, 1937. május 22.) szellemisége többek között ifjúsági és családi programokban, gyermektáborok programjában, képzéseken, közösségi rendezvényeken, valamint egy őszre tervezett tudományos konferencián jelenik meg. Tervezik Az új ember vallása című, eddig kiadatlan mű sajtó alá rendezését is, amely új szempontokkal gazdagíthatja az életmű értelmezését.
A nyitóesemény helyszíne a Tordai-hasadék közelében fekvő Mészkő település volt, ahol Balázs Ferenc lelkészi szolgálata kiteljesedett. Az aranyosszéki faluban kézzelfogható az a szellemi és közösségi örökség, amelyet a település egykori lelkésze hátrahagyott, és amelyet a közösség ma is őriz – emelték ki.
Kovács István püspök, Bálint Róbert Zoltán mészkői lelkész és Rácz Norbert Zsolt missziói előadó-tanácsos az emlékév megnyitóján
Fotó: Pap Zoltán
A közleményben idézték Kovács István püspököt, aki köszöntőjében hangsúlyozta: a küldetés évében az egyház fontosnak tartja, hogy olyan életművet állítson a középpontba, amely segít a jelenben megérteni és megélni a közösségi és egyházi küldetést. Balázs Ferenc személyisége és kisugárzása kivételes módon egyesíti a hitet, a közösségi látást és a jövőbe mutató gondolkodást – mondta. Hozzátette, az emlékév célja, hogy a hívek Balázs Ferencet ne „múzeumi tárgyként” szemléljék, hanem „behívják” a jelenbe, és felismerjék mindazt, ami gondolkodásából és életpéldájából továbbvihető. Rámutatott,
Rácz Norbert Zsolt missziói előadó-tanácsos az emlékév koncepciójáról közölte: Balázs Ferenc életútja nem illeszthető bele a megszokott emlékezési keretekbe, ezért a szervezők az életmű jelenidejűségét kívánják megtapasztalhatóvá tenni.
A nyitóeseményen kiállítás és forrásbemutató idézte meg Balázs Ferenc alakját
Fotó: Pap Zoltán
Ennek alapját a tizenegy szerepkör adja: a lelkész, a tudományos gondolkodó és teológus, a népfőiskola-szervező és népművelő, az ifjúságszervező és nevelő, az önszerveződő és -fenntartó gazdaságot gyakorló ember, a transzilvanista, az író és irodalomszervező, az utazó és világlátó, a családfő és magánember, a tudatos életmódot folytató ember, valamint a közösségi emlékezet és mítoszteremtés alakja.
Bálint Róbert Zoltán mészkői lelkész a hagyaték megőrzésének eredményeit ismertetve közölte: kiadványok jelentek meg, újra kiadták Balázs Ferenc meséit és válogatott verseit.
A keddi nyitóeseményen kiállítás és forrásbemutató idézte meg Balázs Ferenc alakját, de életművének fontos helyszíneit is bejárták, valamint ételkóstolót is tartottak tudatos életmódját szemléltetve.

Balázs Ferenc (1901–1937), a kiemelkedő unitárius lelkész, költő, író, faluszervező szellemi örökségére összpontosít 2026-ban a Magyar Unitárius Egyház. Kovács István püspök megkeresésünkre Balázs Ferenc szerteágazó tevékenységéről beszélt.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
szóljon hozzá!