Hirdetés

Megfelelő tájékozottság, egészségesebb élet: Szőcs Enikő nutricionista az oktatás egészségre gyakorolt hatásáról

Szőcs Enikő sepiszentgyörgyi nutricionista és személyi edző •  Fotó: Facebook

Szőcs Enikő sepiszentgyörgyi nutricionista és személyi edző

Fotó: Facebook

Szoros összefüggést mutat az iskolázottsági szint az elhízásra való hajlammal egy nemrég készült európai kutatás szerint. Szőcs Enikő sepsiszentgyörgyi nutricionista a jelenség kapcsán lapunknak kifejtette, óriási szerepet tölt be a tájékoztatás és megfelelő informálódás az egészséges életmód megőrzésében, az élhető életvitel fenntartásában.

Oláh Eszter

2021. szeptember 19., 14:052021. szeptember 19., 14:05

2021. szeptember 28., 18:292021. szeptember 28., 18:29

Nagyobb lehet az iskolázottsági szint és az elhízás közötti összefüggés, mint gondolnánk, legalábbis ez rajzolódik ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által nemrég közzétett kutatásból. Az EU valamennyi tagállamára érvényes adatokból többek között kiderül: minél magasabb egy nő iskolázottsági szintje, annál kisebb az elhízásra való hajlama/esélye.

Szőcs Enikő táplálkozási tanácsadó, a sepsiszentgyörgyi Change Center egészségközpont vezetője úgy gondolja, nem szükséges hivatalos kimutatásokat kapnunk arról, mekkora szerepe van a megfelelő informálódásnak az életmódunkat illetően, hiszen enélkül is könnyen észrevehető, valamiért rossz az irány. A rossz irány pedig általában abban merül ki, hogy valamilyen téren hiányosság mutatkozik. A szakember véleménye szerint az elsődleges probléma egyértelműen az, hogy nincs megfelelő tudás, információ és tapasztalat az átlagember „zsebében” ahhoz, hogy egészségmegőrző életvitelt folytasson, és ez a jelenség eléggé köztudott.

Hirdetés

Nyitottsággal és elszántsággal a változásért

A táplálkozási szakértő megkeresésünkre elmondta, egy ország fejlődőképessége és a népesség tudatossága rendszerint a vezetőktől és az emberek hozzáállásától is függ. „Ezért te, kedves olvasó, én – mindenki mással együtt –, továbbá a törvényhozók is felelősségre vonhatóak a túlsúlyos emberek számának a növekedéséért. Az már más kérdés, hogy miként tehetünk ellene, és mennyire megfordítható ez az irány, de a helyes választ szerintem teljesen máshol kell keresni, mint az edzőtermekben” – vélekedett Szőcs Enikő.

A szakember felhívta a figyelmet, hogy az ember már egészen kicsi korban utánzás alapján tanul és fejlődik: azokat a mozdulatokat, szavakat és szokásokat másolja le, amiket a környezetétől lát.

Eszerint a berögzült, rossz szokásokat nagyon sok generáció szenvedheti el mindaddig, amíg az egyén a tanulás, informálódás eszközeivel átírja és továbbadja ezeket az „életsémákat”. Szőcs Enikő szerint csakis ezen a ponton törhet meg a jég és kaphat esélyt a jövő nemzedéke arra, hogy felfedezze a fejlődés lehetőségét. „A változás megvalósulására nyitottság, nem kevés idő, energia, esetleg pénz szükséges, amelyek nagy áldozatot követelhetnek a szóban forgó egyéntől. Az örökség viszont, amelyet hátrahagy, meghatározó szereppel bír egész családi generációkra” – tette hozzá.

A téma kapcsán a sepsiszentgyörgyi egészségközpont vezetője felvázolt egy – jelenleg utópisztikusnak ható, bár teljességgel kivitelezhető – forgatókönyvet, amelyben nem elvétve és pusztán óriási áldozatok árán számolhatnánk fel a régi, elavult információkat és illeszthetnénk helyükre a szükséges újakat. Eszerint

kulcsfontosságú lenne, hogy már gyerekkorban beépüljön a gondolkodásba, miszerint kevés testmozgással karban tartani a testet legalább annyira fontos, mint iskolába járni, étkezni vagy mondjuk eltartani a családot.

Véleménye szerint ebben a megközelítésben felbecsülhetetlen, globális szereppel bírna, ha a rendszer hangsúlyt fektetne arra, hogy élvezettel élni és egészségben lenni a legnagyobb kötelezettség és ajándék, amelyet emberként kaphatunk.

Ebben a tekintetben az Eurostat adatai – amelyek azt igazolják, hogy a magasabb iskolázottság magasabb életmódbeli tudatosságot is jelent – Szőcs Enikő szerint teljesen egyértelműek: megérzéseink és döntéseink ugyanis gyakran rejtett, akár nem teljesen tudatos információk és az ebből származó következtetéseink szüleményei. Elmondta ugyanakkor, hogy a tapasztalat sem elhanyagolható, amellyel a sepsiszentgyörgyi Change Center egészségközpontban végzett munkája során egyre gyakrabban szembesül.

Idézet
„Akik képesek nyitottsággal kezelni a rossz dolgokat az életükben, iskolázottsági szinttől függetlenül is képesek lesznek a változtatásra.

Ezen a ponton kapcsolódik az életminőség kérdéséhez a lelki helyzet, az attitűd és az önbizalom: ha valaki képes kiegyensúlyozottnak és alázatosnak lenni, a fél siker már meg is van” – fejtette ki az egészségközpont alapítója.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A mozgás megszerettetéséről kellene szólnia a tornaórának

A szakember meglátása szerint a romániai oktatási rendszer nagyon keveset vagy egyáltalán nem foglalkozik a témával. A testnevelési órák nem feltétlenül a mozgás megszerettetéséről és az aktívabb életmódra való ösztönzésről szólnak, sőt sok esetben el is veszik a gyerek kedvét a sporttól.

Gyakran az alkalmazott mozgássémák is elavultak, amelyek során nem veszik figyelembe az egyéni tényezőket, helyette adottságoktól függetlenül kategorizálják a gyerekeket a jó vagy a rossz jelzőkkel.

Holott Szőcs Enikő szerint a sport mindenkinek való, élvezhető, gyakorolható és szükségszerű, nem kell feltétlenül jónak lenni benne, és főleg nem kizárólag iskolás időszakban szükségszerű.

Reflektált a nutricionista a biológia- és kémiaórákra, ahol a diákoknak az utolsó sejtszervecskét is kívülről kell tudniuk, eközben viszont nem tanulnak hangsúlyosan, vagy csak keveset a táplálkozás lényegéről és annak helyes kivitelezéséről, ezáltal a fiatalokban nem tudatosul, hogy a jó közérzet a legtöbb esetben ilyen alapvető, kis tényezőkön múlik.

Nehezményezi a szakember azt is, hogy a diákokat nem tájékoztatják arról, miért jó a tanulás, és hogy a részletbeli különbségek természetesek, előnyökkel szolgálnak és odafigyelést igényelnek.

„Nem tanulunk meg főzni, biciklizni, pihenni, vásárolni és érteni az élelmiszerek címkéit, elsősegélyt nyújtani, megismerni a testünk reakcióit, és azt sem, hogy miért fontos a megelőzés. De talán még nagyobb problémát okoz, hogy nem részesülünk nyitottságra, önbizalomra nevelésben, nem vezetnek rá bennünket arra, hogy akkor is legyen hitünk lépni és fejlődni, ha az iskolai rendszeren kívül vagyunk” – egészítette ki Szőcs Enikő.

Önmagunkkal szembeni elvárás, szükséges önbizalom

A szakember úgy véli, az a mód, ahogyan napjainkban élünk, valamint hogy egyre inkább az elhízott társadalom felé haladunk, egyértelműen annak a következménye, ahogy az utóbbi évtizedekben, évszázadban tanultunk, tanítottak bennünket. Amíg ebben az irányban – a családon belül vagy a tanügyi rendszeren keresztül – nem lesz javulás, nagyobb előrelépésre sem számíthatunk. Szőcs Enikő szerint hiába kezdünk el ösztönből „jobban” táplálkozni vagy vásárolunk egy sportcipőt és edzőtermi bérletet, a változásoknak a mikéntje legalább annyira fontos, és ha ehhez nem rendelkezünk megfelelő információval, csak újabb idő-, energia- és pénzpazarláshoz vezet.

A sepsiszentgyörgyi táplálkozási szakértő hangsúlyozta, az előrelépés fejben dől el – és ezalatt nem a motivációt, hanem a megszerzett tudást érti.

A motivációt eredményesebb lenne arra használni, hogy megfelelően informálódjunk és szakembert keressünk fel, a tudást pedig arra, hogy kivitelezzük az életmódbeli változtatásokat. „Ha ezen felül erőt érzünk magunkban, azt használjuk arra, hogy minél nagyobb legyen a gyerekek informáltsága. Ugyanakkor hasznos lehet az önmagunkkal szembeni elvárás és az elinduláshoz szükséges önbizalom, hogy megszerezhessük a szükséges tudást” – magyarázta az egészségközpont vezetője.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
Hirdetés