
Nyárszói szalagvágás
Fotó: Jakab Mónika
A kalotaszegi Nyárszón és Körösfőn avattak ma délben két felújított óvodát a Kárpát-Medencei Óvodafejlesztési Program keretében a magyar kormány képviselőinek jelenlétében.
2021. május 28., 14:382021. május 28., 14:38
2021. május 28., 21:112021. május 28., 21:11
A Kárpát-Medencei Óvodafejlesztési Program keretében két kalotaszegi településen – Nyárszón és Körösfőn – avattak péntek délelőtt felújított óvodát. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője és Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának vezető konzulja jelenlétében sorra került avatóünnepségeken Nyárszón nyolc gyerek, a kalotaszegi községközpontban, Körösfőn pedig 18 magyar és három román gyerek számára adták át a teljesen felújított és korszerűen berendezett óvodaépületeket.
Potápi Árpád János: „Egy település életében az óvoda építése vagy felújítása nagyon nagy esemény, és ez még inkább így van a kistelepüléseken”
Fotó: Jakab Mónika
A nyárszói óvodaátadón elhangzott beszédében Potápi Árpád János államtitkár úgy fogalmazott,
„Egy település életében az óvoda építése vagy felújítása nagyon nagy esemény, és ez még inkább így van a kistelepüléseken” – fogalmazott a magyar kormány képviselője, aki fontosnak tartja odafigyelni a magyarok lakta erdélyi településekre, hogy meg lehessen őrizni e falvak és városok magyar arculatát. Mint fogalmazott, ennek egyik legfontosabb formája, hogy magyar intézményrendszerünket fejlesszük. Amely nem csak a gyerekek, hanem a szülők számára is legyen vonzó, hogy a magyar oktatást válasszák. Potápi szerint a választást azzal lehet serkenteni, ha „oktatási intézményeinkhez olyan plusszokat adunk hozzá, amivel itt Erdélyben a román anyanyelvű intézmények nem rendelkeznek. Legtöbb óvodánkban és iskolánkban meg tudjuk valósítani a közétkeztetést.”
A kicsik azonnal birtokba vették új óvodájukat
Fotó: Jakab Mónika
Az államtitkár az erdélyi magyar oktatási intézmények számára fontosnak nevezte a magyar identitás megőrzését, hogy a gyerekeket magyar szellemben tudják nevelni.
– fogalmazott Potápi Árpád János.
A magyar kormány által finanszírozott óvodafejlesztési program erdélyi partnerei a történelmi magyar egyházak és a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ). A felújított két kalotaszegi óvoda az RMPSZ-szel partnerségben történt.
Burus-Siklódi Botond: „Felemelő érzés az anyaország irányából immár évek óta megtapasztalt törődés, ami nagy reményt jelent számunkra”
Fotó: Jakab Mónika
A nemzetpolitikai államtitkár a magyar kormány legfontosabb erdélyi partnerének az óvodafejlesztési programok terén az RMPSZ-t nevezte. Köszöntő beszédében Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség elnöke úgy fogalmazott, több mint négy évvel ezelőtt kapcsolódtak be a programba, de már korábban kiemelt partnerei voltak a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak. „Szövetségünk több mint hatvan erdélyi helyszínen vezetett, illetve vezet építkezési folyamatot, amely épületfelújításban, bővítésben, vagy zöldmezős beruházásban nyilvánul meg.
A nyárszói felújított óvodaépület
Fotó: Jakab Mónika
A beruházásokra önkormányzati tulajdonban levő ingatlanokban kerül sor” – fogalmazott az erdélyi szakmai szervezet vezetője. Aki azt is szóvá tette, hogy munkájuk során sok problémával küzdöttek meg, de az általuk felvállalt beruházásokat sikerült megvalósítani. Ami annak tudható be, hogy
Burus fontosnak nevezte azt a fajta összefogást, amely a magyar kormány által biztosított támogatáshoz társult Erdélyben a szakértők, a helyi önkormányzatok, az egyházak és a szülők részéről.
A magyar kormány képviselője a helyi hivatalosságok társaságában adja át a felújított körösfői óvodát
Fotó: Jakab Mónika
„Felemelő érzés az anyaország irányából immár évek óta megtapasztalt törődés, ami nagy reményt jelent számunkra. Nagyon jól tudjuk, hogy ez régebb nem így volt, és azt szeretnénk, ha ez így is maradna hosszú éveken, évtizedeken át” – fogalmazott Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke.
A körösfői óvoda 21 gyerek számára nyújt kiváló oktatási körülményeket
Fotó: Jakab Mónika
Bódis László, Körösfő RMDSZ-es polgármestere megköszönte a magyar kormány segítségét, és úgy fogalmazott: „biztosítani szeretném államtitkár urat, és rajta keresztül a kormányt, hogy a jövő évi országgyűlési választásokon számíthatnak a községben élő magyar állampolgárokra”.
A nyárszói és a körösfői gyerekek ünnepi műsor keretében mutatkoztak be a közönségnek
Fotó: Jakab Mónika
Kozma Anikó óvónő, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem friss végzőseként tavaly ősszel került Nyárszóra, és hamar megszerette első munkahelyét. A Bánffyhunyad mellől ingázó pedagógus a Krónikának elmondta, a falu életében nagyon fontos esemény az óvoda felújítása. Az elemi oktatás a közeli Sárvásáron történik, de ha már van egy korszerű óvoda a faluban, arra lehet számítani, hogy a fiatal szülők helyben taníttatják majd a gyereküket.
– magyarázza a fiatal pedagógus.
Lányok színpompás kalotaszegi viseletben
Fotó: Jakab Mónika
Az erdélyi magyar pedagógusok szakmai szervezetét Burus-Siklódi Botond országos elnök, Lászlófy Pál István tiszteletbeli elnök, Virág Erzsébet Közép-erdélyi alelnök és Irsai Mónika, a Kolozsváron székelő Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ vezetője képviselte.
A szülők többsége népviseletbe öltözve vett részt az óvodaavató ünnepségen
Fotó: Jakab Mónika
Az ünnepségen jelen volt Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselő, Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke, Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes, Bódis László, Körösfő község polgármestere, Vincze-Minya István, a Kalotaszegi Egyházmegye református esperese és számos pedagógus, szülő és gyerek, akik ünnepi műsor keretében mutatkoztak be a hallgatóságnak.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!