Hirdetés

Magántulajdonban marad a kápolnási kastély, 800 ezer euró a vételára

kastély

Eladó a kápolnási kastély

Fotó: Arad Megyei Tanács

Továbbra is magántulajdonban marad a kápolnási Mocsonyi–Teleki-kastély, mivel az Arad megyei tanács legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy nem él a műemlék épületek esetében gyakorolható elővásárlási jogával. A döntés lehetővé teszi a jelenlegi tulajdonos számára, hogy a versailles-i Kis-Trianon-palota mintájára épült kastélyt annak a magánbefektetőnek adja el, aki szándékai szerint országos jelentőségű turisztikai látványossággá alakítaná az épületet.

Pataky Lehel Zsolt

2026. január 21., 08:022026. január 21., 08:02

A megyei közgyűlés pénteki határozata új távlatot nyit a kápolnási kastély megújulása előtt, amely olyan sikeres Arad megyei példák sorába illeszkedhet, mint a soborsini királyi kastély vagy a magánbefektetések révén felújított marospetresi kastély. A tervezett eladás és a bejelentett beruházások révén a megye új turisztikai vonzerővel gazdagodhat, mindezt közpénzek bevonása nélkül – számolt be a döntésről a megyei tanács sajtóközleménye.

Mint azt egy hónappal ezelőtt megírtuk, a kápolnási Mocsonyi–Teleki-kastély jelenlegi tulajdonosa felkérte a megyei önkormányzatot, hogy döntsön:

él-e az elővásárlási jogával vagy sem, mert egy magánbefektető 800 ezer euróért megvásárolná a műemlék épületet.

A kérdés komoly vitát váltott ki a képviselő-testület tagjai körében. A többséget jelentő nemzeti liberális pártiak (PNL) – élükön Iustin Cionca tanácselnökkel – fenntartással viszonyultak a megvásárláshoz, nemcsak a magas ár, hanem utána a felújítással és az épület kezelésével járó magas költségek, illetve bürokratikus procedúrák miatt. A helyi ellenzéknek számító szociáldemokraták (PSD) a megvétel mellett kardoskodtak, mondván: a Maros-völgye történelmi épületei jelentős turisztikai potenciált rejtenek, ám a fejlesztési politika hiánya miatt sok közülük az enyészet felé sodródik, „a megyei tanácsnak pedig kulturális és társadalmi szerepet kell felvállalnia, nem pedig profitorientált tevékenységet folytatnia”.

korábban írtuk

Eladó a kápolnási kastély, a megyei önkormányzat mérlegeli a műemlék megvásárlását
Eladó a kápolnási kastély, a megyei önkormányzat mérlegeli a műemlék megvásárlását

A versailles-i Kis-Trianon-palota mintájára épült Mocsonyi–Teleki-kastélyban hatvan éven át elmegyógyintézet működött, állapota leromlott. A jelenlegi tulajdonos 800 ezer euróért eladná.

A legutóbbi közgyűlésen végül a többség megszavazta, hogy az önkormányzat nem él az elővásárlási jogával. „A kastély soha nem volt a megye tulajdonában, így a döntés nem jelent közvagyon-veszteséget” – idézte a közlemény Iustin Cioncát.

Az elmúlt években a kastélyban pszichiátriai szanatórium működött, a megyei tanács pedig bérleti díjat fizetett. Az egészségügyi intézmény tavaly januárban átköltözött a községben épült új kórházépületbe, amelyet éppen azért építtetett a megyei tanács, hogy korszerű körülményeket biztosítson a beutaltaknak, és hatékonyabban használják fel a közpénzeket.

Hirdetés

A megyei tanács szerint egy magánbefektető gyorsabban és hatékonyabban képes megvalósítani egy ilyen volumenű projektet, vállalva a szükséges beruházásokat és a hozzájuk kapcsolódó kockázatokat. Így a megye ésszerű időn belül juthat értékes turisztikai látványossághoz, anélkül, hogy terhelné a költségvetést. „A kastélyt nem viszik el. Épp ellenkezőleg: a bejelentett beruházás révén esélye van arra, hogy turisztikai és kulturális referenciaponttá váljon, amely növeli Arad megye turisztikai vonzerejét” – fogalmazott a megyei tanács elnöke.

Kastélytörténet

A Mocsonyi–Teleki-kastélyt a Budapesten született Mocsonyi Sándor (Alexandru Mocsonyi) politikus, földbirtokos, zeneszerző, a történelmi Magyarország nemzetiségeinek önrendelkezési törekvéseit pártoló román származású országgyűlési képviselő építtette az 1860-as évek végén.

A terveket a versailles-i Kis-Trianon kastélyt követve a későbbi világhírű bécsi építész, Otto Wagner készítette.

1964-ben felújították, a kommunizmus idején hoztak létre benne pszichiátriai szanatóriumot. A kastélyban élt a 20. század elején Teleki Jenő rovartanszakértő (entomológus) a feleségével, Mocsonyi Tinkával. A kastelyerdelyben.ro portál szócikke szerint „1934-ben a kastély vendége volt Patrick Leigh Fermor, aki így írt házigazdáiról, az entomológus és limerickgyűjtő Teleki Jenőről és feleségéről, Mocsonyi Tinkáról:

Idézet
Jenő gróf, az egyik legrégibb erdélyi magyar arisztokrata család sarja, akár a legutolsó falusi kisnemes, teljes szívvel osztozott a háború utáni általános magyar sértettségben, bár nemigen juttatta kifejezésre; Tinka grófné viszont, ha alkalom adódott, diszkrét ékesszólással az ellenkező oldalon foglalt állást. Valahányszor egyikük valamilyen ellentétes véleményt hangoztatott, a másik négyszemközt megmagyarázta a vendégnek, hogy az szamárság.«”

Arad megye délkeleti csücskében, a Marostól délre, Lippától 60 kilométerre található Kápolnás (Căpâlnaş) falu, amely közigazgatásilag Marosberkes (Birchiş) községhez tartozik. A községnek a 2021-es népszámlálás szerint 1707 lakója van, közülük egy sem magyar; 1910-ben még 66-an vallották magukat magyarnak, a 2002-es népszámláláskor pedig már csak négyen.

Kastélyok Arad megyében

A kápolnásival együtt összesen tíz kastély vagy régi nemesi kúria található Arad megyében, egy részük látogatható, a többség viszont különböző okok miatt zárva van a nagyközönség előtt – a kastelyerdelyben.ro portál szerint.

  • A Mocsonyi családnak Bulcson is volt egy kastélya, a román állam abban is egészségügyi intézményt, éspedig egy tüdőszanatóriumot működtetett évtizedeken át, de állagának megőrzésére nem fordított egy lejt sem. A közelmúltban írtuk meg, hogy omladozó állapotban található a bulcsi kastély.

korábban írtuk

Omladozik a Maros-völgye egyik történelmi épülete, a pusztulás szélén a bulcsi Mocsonyi-kastély
Omladozik a Maros-völgye egyik történelmi épülete, a pusztulás szélén a bulcsi Mocsonyi-kastély

A tető részben beomlott, a falak is veszélyesen repedeznek, a helyszínt benőtte a gaz. A község polgármestere szerint a közöny és a felelőtlenség vezetett oda, hogy a Maros-völgye egykori szimbóluma, a Mocsonyi-kastély mára életveszélyes állapotba került.

  • A borosjenői négy sarokbástyás középkori vár restaurálás alatt áll, ha elkészül, múzeum és látogatói központ működik majd benne.
  • A Borosjenőhöz közeli Apateleken (Mocrea) található a település látványossága, az 1834-ben klasszicista stílusban épült kastély, amely egykori tulajdonosa, báró Solymossy László után Solymossy-kastélyként él a köztudatban. Az épületet egy hathektáros park, arborétum veszi körül.
  • Lippán a 19. századi Missics-kastély ma a városi múzeum otthona, a megyei múzeum alegysége.
  • A magyar határ menti Mácsa központjában, egy 17 hektáros védett arborétumban áll a Csernovics-kastély, amely jelenleg az aradi Vasile Goldiș Nyugati Egyetem tulajdona. A parkban védett faritkaságok láthatók, a főallé mentén a román írók szoborparkját alakították ki. A kastélykert egyik sarkában található Damjanich János és Lahner György aradi vértanúk síremléke. Holttestüket titokban Csernovics Péter hozatta el Aradról és temettette el saját kastélya kertjében (Damjanich özvegye, Csernovics Emília az unokahúga volt), ott is nyugodtak 1974-ig, amikor a 13 vértanú földi maradványait – Kiss Ernő és Dessewffy Arisztidé kivételével – a vesztőhelyen hantolták el újra.
  • Odvoson a Konopi-kúriát is kastélynak nevezik. Az 1784-es román parasztlázadás idején feldúlták az udvarházat, az 1800-as évek elején klasszicista stílusban építették újjá. Utolsó neves gazdája Konopi Kálmán volt, aki külföldi tanulmányai után 1911-ben hazatérve saját birtokán búzatermesztéssel és búzanemesítéssel foglalkozott. A második világháborút követő államosítás után úttörőtáborok helyéül szolgált a kastély hosszú évtizedekig. Az 1989-es decemberi rendszerváltás után a Konopi család Svájcban élő leszármazottai visszaigényelték és vissza is kapták a kastélyt.
  • Az egyik legismertebb a soborsini (Săvârșin) királyi rezidenciaként szolgáló egykori Forray-kastély. A román királyi család tulajdonában volt a kommunista államosításig, az 1980-as években Nicolae Ceauşescu diktátor villája volt, I. Mihály román király 2001-ben visszakapta az államtól. 2005-től kezdve látogatható, díszparkjában 350 éves tölgyek, 170 éves tiszafák és diófák láthatók.
  • Arad közelében, Sofronyán egy magánalapítvány kezelésébe tartozik a Purgly-kastély, amely egykoron Horthy Miklós kormányzó apósáé, Purgly Jánosé volt, az épületegyüttes első részét 1789-ben építették. (Horthy az Arad-Belvárosi Református Templomban kötött házasságot Purgly Magdolnával 1901. július 22-én.) A kastély mögött termálfürdő működik, ugyanannak az alapítványnak az égisze alatt.
  • A világosi Bohus-kastélyban jelenleg a helyi születésű román író, Ioan Slavici és az élete nagy részét a községben töltő Emil Montia zeneszerző munkásságát, tárgyi emlékeit bemutató múzeum működik. Egy sarokban 1848–1849-es emlékkiállítás is van, ugyanis a 19. század első felében épült kastélyban zajlottak a fegyverletételi tárgyalások a magyar forradalmi seregek parancsnoka, Görgey Artúr tábornok és az osztrákok által segítségül hívott orosz cári hadsereg főparancsnokai között.
Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés