
Sok helyen hallgattak Kelemen Hunorra
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Sportkifejezéssel élve két arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szerzett Kelemen Hunor a vasárnapi államfőválasztáson, ha azt nézzük, hogy megyei lebontásban milyen dobogós helyezéseket ért el. Az RMDSZ jelöltje ezúttal is sok szavazatot kapott a Kárpátokon túlról.
2019. november 11., 15:162019. november 11., 15:16
2019. november 22., 10:592019. november 22., 10:59
Két székelyföldi megye „borult zöldbe” a romániai államfőválasztás vasárnapi első fordulója után: az országos szinten több mint 353 ezer szavazatot begyűjtő Kelemen Hunor Hargita és Kovászna megyében végzett az első helyen.
ahol több mint 86 ezren szavaztak a szövetség elnökére, ez pedig az összes voks 77,7 százalékát jelenti. Itt Klaus Johannis jelenlegi államfő lett a második 9,5 százalékkal. Háromszéken Kelemen Hunor a szavazatok 61,4 százalékával végzett az élen (több mint 40 ezer voks), szintén a PNL jelöltjét megelőzve (16,7 százalék).
Kelemen 26,3, Johannis pedig 34,8 százalékkal zárt. Az RMDSZ elnöke – több mint 30 ezer szavazattal – Szatmárban is második lett 26,2 százalékkal (szemben a jelenlegi államfő 35,9 százalékával), akárcsak Szilágyban (Kelemen 16600 vokssal 18 százalék, Johannis 33,8 százalék). Bihar megyében a csaknem 37 ezer voksot begyűjtő magyar jelölt már csak a képzeletbeli dobogó harmadik fokára fért fel: a 15,4 százalékos teljesítménynél Johannis (36) és a szintén az államfőválasztás második fordulójába jutott Viorica Dăncilă (18,6) is „nagyobbat alkotott”.

Kelemen Hunor nagyon jónak értékelte a romániai államfőválasztás első fordulójában az RMDSZ jelöltjeként elért eredményt, ami szerinte a legjobb, mióta külön rendezik a megmérettetést a parlamenti választásoktól.
A fennmaradó erdélyi megyékben is a jelenlegi államfő diadalmaskodott. Kelemen Hunor Kolozs megyében 7,8 százalékkal zárt, míg Arad megyében 4,2, Máramarosban 3,7, Brassóban 3,3, Beszterce-Naszódban 3,1, Fehérben 2,3, Hunyadban 1,8, Temesben pedig 1,5 százalékos eredményt jegyez. Szeben és Krassó-Szörény megyében a magyar jelöltre leadott szavazatok aránya nem érte el az egy százalékot.

Viorica Dăncilă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, volt miniszterelnök lesz a hivatalban lévő Klaus Johannis jobboldali államfő ellenfele az államfőválasztás második fordulójában a hivatalos, közel végleges részeredmények szerint.
Miközben a Bukarestben leadott több mint kétezer szavazat, illetve a csángó közösséggel rendelkező Bákó megyéből érkező 1700 voks nem jelent meglepetést, a magyar jelöltre Prahova, Suceava és Iași megyében is több mint 900-an pecsételtek. De több száz szavazat érkezett máshonnan is a tulipános kockába: például a népszámlálási adatok szerint 18 magyar lakossal rendelkező Teleormanból 433. Százalékarányban Kelemen Hunor a Kárpátokon túl Bákó után (0,7 százalék) Vaslui megyében teljesített a legjobban, ahol a több mint 800 voks a szavazatok 0,6 százalékát jelenti.

Cáfolja az RMDSZ, hogy a Szociáldemokrata Párttól „kölcsönkapott”, és az RMDSZ-re voksoló szavazóbiztosok állhatnak amögött, hogy a szövetség több tízezernyi voksot kapott a Kárpátokon túl.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
2 hozzászólás