
Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyeii szervezetének ügyvezető elnöke szerint „be kell tenni a szúnyogriasztót” az EMSZ-esek ellen
Fotó: Szabó Ödön/Facebook
Legyekhez, szúnyogokhoz hasonlítja az Erdélyi Magyar Szövetség képviselőit Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke. Az EMSZ botrányosnak nevezi a kirohanást, és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökhöz fordul.
2024. április 28., 14:122024. április 28., 14:12
2024. április 28., 14:282024. április 28., 14:28
Újabb fejezetéhez érkezett az RMDSZ és magyar ellenzéke között Bihar megyében dúló, kibékíthetetlennek tűnő ellentét. Mint ismert, az idei választásokat megelőzően az RMDSZ-szel országos szinten megállapodást kötött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kezdeményezte, hogy a június 9-ei helyhatósági megmérettetésen a két alakulat Nagyváradon és Bihar megyében induljon koalícióban. (Hasonló javaslattal élt a Zakariás Zoltán vezette alakulat Maros megye és Marosvásárhely esetében is).
Erre viszont az ellenzéki párt nem volt hajlandó, így önálló jelöltlistát állított Nagyváradon és Bihar megyében egyaránt, a megyeszékhelyen pedig Csomortányi István pályázza meg a polgármesteri tisztséget; az RMDSZ színeiben Biró Rozália parlamenti képviselő indul.
A kialakult helyzet nyomán, a választási kampányra ráfordulva az RMDSZ azt hangoztatja, hogy az EMSZ képtelen bejutni a nagyváradi és a Bihar megyei képviselő-testületbe; a szövetség szerint ellenzékének célja gyengíteni a magyar képviseletet. Ennél is tovább ment Szabó Ödön parlamenti képviselő, aki egyenesen élősködő, zavaró rovarokhoz hasonlította az EMSZ képviselőit. A politikus az RMDSZ Bihar megyei szervezetének napokban rendezett küldöttgyűlésén felrótta az EMSZ-nek, hogy az általa a 2020-ban rendezett helyhatósági választáson megyei szinten szerzett közel 6000 szavazat „elveszett” (mivel a párt nem jutott be a megyei önkormányzatba), és emiatt az RMDSZ két megyei tanácsosi mandátummal kevesebbet szerzett.
„Ez olyan, mint a légy. Nem tudsz mit kezdeni, nem tud megölni, de ha ott dünnyög, mint a szúnyog éjszaka a füled mellett, nem tudsz aludni. Hát nem öl meg a szúnyog, de dünnyög, dünnyög, dünnyög és felidegesít. És ők ezért vannak, hogy szúnyogként ott legyenek a fülünknél. Ne tudjunk mással foglalkozni, ne tudjunk pihenni, ne tudjunk dolgozni, ne tudjunk az ellenfeleinkkel foglalkozni, és főleg ne tudjunk a szervezettel és a közösséggel foglalkozni. Ezért vannak, ezért táplálják, ezért tenyésztik őket” – fogalmazott az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke, arra biztatva RMDSZ-es kollégáit, hogy „tegyék be a szúnyogriasztót”. Az idézett passzust tartalmazó videófelvételt Szabó közösségi oldalán is posztolta.
Az EMSZ Bihar megyei szervezete elfogadhatatlannak tartja a váradi parlamenti képviselő kirohanását, amely szerintük alapjaiban veszélyeztet minden, a magyar–magyar politikai együttműködés normalizálása terén eddig elért eredményt. A párt felhívja a figyelmet, hoy miközben az országos kommunikáció jelenleg is mindenütt az egységről és a magyar érdekek védelméről szól, több polgármesterüket, illetve alpolgármesterüket is azzal zsaroltak meg, hogy nem jutnak majd megyei vagy kormánytámogatásokhoz, amennyiben nem lesznek RMDSZ-es jelöltek. Vasárnap kibocsátott, Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek címzett nyílt levelében az EMSZ bihari szervezete úgy véli, a korábban Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt Nagyváradon fogadó
„Ennek a tájainkon a kommunista diktatúra alatt megtapasztalt kommunikációs módszernek a lényege az ellenféllel szembeni teljes és feltétel nélküli gyűlölet megteremtése. Hiszen azzal szemben, aki nem emberi lény, bármilyen eszköz megengedhető. (…) Az elhangzottak fényében tovább nem hallgathatunk, hiszen egy teljes politikai közösséget tájainkon legutóbb a XX. század sötét ötvenes éveiben neveztek kártevőnek” – szögezi le állásfoglalásában az EMSZ. Hozzáteszik, őket „sem nem táplálnak és végképp nem tenyésztenek”, az EMSZ Bihar megyei szervezete tisztességes, dolgos, családos magyar emberekből áll, akiknek évek óta el kell viselniük Szabó Ödön „folyamatos mocskolódását, botránycsinálásait, fenyegetéseit, ámokfutását és a megye magyarságának életét megkeserítő belső diktatúráját”.
Az EMSZ annak apropóján fordult Kelemen Hunorhoz az ügyben, hogy a szövetségi elnök vasárnap délután részt vesz az RMDSZ Bihar megyei és nagyváradi jelöltlistáinak leadásán. Az EMSZ szerint az RMDSZ-nek el kell fogadnia, hogy az együttműködés nem azonos a másik fél feltétel nélküli felszámolásával, ahogyan az összefogás sem jelent egypártrendszert.

Közel 300 polgármesterjelölttel vág neki az RMDSZ a júniusi helyhatósági választásnak, amelyen az erdélyi megyéken kívül a Kárpátokon túli Bákó és Gorj megyében is indít tanácsosjelölti listát.
Mint megírtuk, Kelemen Hunor nemrég a Krónika kérdésére azzal indokolta az EMSZ által felajánlott helyi koalíciókötés elutasítását, hogy ehhez szerinte az RMDSZ-nek fel kellene adnia politikai identitását, amit elképzelhetetlennek nevezett. Az RMDSZ elnöke közölte, alakulata „nehezen felejti” a 2020-as helyhatósági választásokat, amikor az önállóan indult EMSZ sem Biharban, sem Marosban, továbbá egyik megyeszékhelyen sem jutott be a képviselő-testületbe, Marosvásárhelyen viszont 1700 szavazatot „elvitt”. „A visszaosztás során emiatt mi a marosvásárhelyi tanácsban elvesztettünk egy mandátumot. Befutó helyet javasoltunk nekik az RMDSZ jelöltlistáin, Nagyváradon kettőt is, ez a zéróhoz képest óriási előrelépés. Nem fogadták el, ugyanezt a hibát követik el, mint 2020-ban, és az eredmény ugyanaz lesz, az is megtörténhet, hogy rosszabb. Ha építkezni, segíteni akartak volna, akkor fel kellett volna jöjjenek az RMDSZ jelöltlistájára” – jelentette ki lapunknak Kelemen Hunor.
Ezzel egy időben az EMSZ elnöke az RMDSZ vezetőségét okolja a helyi magyar koalíciók letiltásával, amit szerinte úgy is lehet értelmezni, hogy az RMDSZ megszegte az országos megállapodást”. Zakariás Zoltán kedden Kolozsváron tartott sajtótájékoztatóján hamisnak nevezte Kelemen Hunor álláspontját, miszerint a szövetség elvesztené az identitását a koalíciókötéssel. Az EMSZ elnöke emlékeztetett, hogy az RMDSZ 2020-ban Beszterce-Naszód és Hunyad megyében román pártokkal indult koalícióban, ezúttal pedig Temesváron próbál visszajutni a városi képviselő-testületbe hasonló módon.

Száztíz helyszínen indít jelölteket Erdélyben a június 9-ei helyhatósági választáson az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), amely a márciusban kötött országos megállapodás ellenére számos településen és megyében kutya-macska barátságot ápol az RMDSZ-szel.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
1 hozzászólás