
Zakariás Zoltán szerint az EMSZ szakmailag és politikailag tiszta alternatívát biztosít azoknak, akik amúgy sem szavaznának az RMDSZ-re
Fotó: Rostás Szabolcs
Száztíz helyszínen indít jelölteket Erdélyben a június 9-ei helyhatósági választáson az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), amely a márciusban kötött országos megállapodás ellenére számos településen és megyében kutya-macska barátságot ápol az RMDSZ-szel. A párt növelné polgármestereinek számát, ugyanakkor például Marosvásárhelyen be szeretne jutni a városi tanácsba, ahol alpolgármestert állítana.
2024. április 23., 15:062024. április 23., 15:06
2024. április 23., 16:242024. április 23., 16:24
Nehéznek és bonyolultnak nevezte az idei, négy megmérettetést is felsorakoztató évet politikai szempontból keddi kolozsvári sajtótájékoztatóján Zakariás Zoltán. Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke a nehézség egyik fokát azzal illusztrálta, hogy a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonása miatt egyetlen választási bizottság fog működni minden szinten, eme szavazóbizottságok tagságának létszámát azonban a kormány nem növelte meg, ami azt fogja eredményezni, hogy a parlamenti mandátummal nem rendelkező pártoknak nem jut hely a testületekben. A politikus közölte, módosító javaslatot terjeszt be a parlamentben az EMSZ-t is hátrányosan megkülönböztető állapot megszüntetése érdekében.
A 2020-as helyhatósági választáson az EMSZ, valamint az EMNP és az MPP közösen 7 megyei, 312 helyi tanácsosi és 10 polgármesteri mandátumot szerzett; az RMDSZ akkor megszerezte a magyar szavazatok 92 százalékát. Megkérdeztük a párt elnökét, milyen eredménnyel lenne elégedett az EMSZ az idei megmérettetésen. Zakariás elmondta azzal lennének elégedettek, ha polgármestereik számát megnövelnék, továbbá a tanácsosi mandátumaikat meg szeretnék őrizni.
Fotó: Rostás Szabolcs
„A megmérettetések összevonása okozta nehéz helyzet ellenére optimistán indulunk neki a választásnak, meggyőződésem, hogy minden helyszínen konstruktív kampányt fogunk véghezvinni, aminek meglesz az eredménye” – bocsátotta előre a parlamenti képviselőként is tevékenykedő politikus. Hozzátette, az „érzékeny helyeken”, a frontvárosokban, -megyékben – Marosban és Szatmárban – nem indítanak polgármester és megyei tanácselnökjelöltet, hanem támogatják az RMDSZ újrázásra törekvő elöljáróit. Azt még nem döntötték el, hogy Marosban és Szatmárban állítanak-e megyei tanácsosi listát, fel akarják mérni, hogy önálló indulásuk gyengítené vagy erősítené-e a magyar (RMDSZ-es) képviseletet. Néhány helyen független jelöltet támogatnak, köztük Gyergyószentmiklóson Nagy Zoltánt, aki négy év kihagyással ülne vissza a polgármesteri székbe a székelyföldi városban.
Ezért mindamellett, hogy az EMSZ támogatja Soós Zoltán független polgármestert második mandátuma megszerzésében, önálló városi jelöltlistát is állít. Zakariás meggyőződésének adott hangot, miszerint alakulata be fog jutni a városi képviselő-testületbe, sőt szerinte megszerzik az egyik alpolgármesteri tisztséget is. Amikor megkérdeztük, mire alapozza politikai derűlátását, a pártelnök úgy válaszolt: megvan a kellő támogatottságuk, ugyanakkor azáltal, hogy listavezetőjük Pápai László, a Szabad Emberek Pártjának (POL) egykori önkormányzati képviselője, szeretnék „becsatornázni” a POL magyar szavazóit is. „Azokon a településeken, ahol a magyarság kisebbségben van, és mi külön listával indulunk, mi nem az RMDSZ ellenében indulunk. Szakmailag és politikailag tiszta alternatívát biztosítunk azoknak, akik amúgy sem szavaznának az RMDSZ-re” – jelentette ki Kolozsváron Zakariás Zoltán.

Közel 300 polgármesterjelölttel vág neki az RMDSZ a júniusi helyhatósági választásnak, amelyen az erdélyi megyéken kívül a Kárpátokon túli Bákó és Gorj megyében is indít tanácsosjelölti listát.
Az EMSZ elnöke az RMDSZ-t okolta amiatt, hogy a két magyar alakulat egyetlen erdélyi településen vagy megyében sem indul koalícióban a helyhatósági választáson. Zakariás elmondta, bár az országos megállapodás márciusi szentesítésekor megegyeztek abban, hogy a „helyi szinten verseny, országos szinten egység” címszó jegyében területi szinten vegyes bizottságok tárgyalnak az együttműködésről, az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT) egyoldalúan felülbírálta ezt, és mindenhol letiltotta a helyi koalíciókat a magyar pártokkal. „Úgy is lehet értelmezni, hogy az RMDSZ megszegte a megállapodást” – állapította meg Zakariás, aki egyúttal hamisnak nevezte az RMDSZ – elnöke, Kelemen Hunor révén megfogalmazott – álláspontját, miszerint a szövetség elvesztené az identitását a koalíciókötéssel. Az EMSZ elnöke emlékeztetett, hogy az RMDSZ 2020-ban Beszterce-Naszód és Hunyad megyében román pártokkal indult koalícióban, ezúttal pedig Temesváron próbál visszajutni a városi képviselő-testületbe hasonló módon.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Egy politikai alakulat identitását a logó, a név és az üzenet megjelenítése definiál, helyi koalíció esetén ezek nem vesznek el. Legfeljebb a monopólium, hogy az RMDSZ az egyetlen politikai képviselője a romániai magyarságnak, ami annyit tesz, mintha azt mondanánk, hogy Románia egységes nemzetállam” – érvelt kincses városi sajtótájékoztatóján az EMSZ vezetője. Azt is hamis állításnak nevezte, hogy a magyar egység az RMDSZ listáján valósulhat meg; szerinte ez csak olyan helyen igaz, ahol a magyarság számaránya kisebb, hiszen ott nem várható el a 7 százalékos koalíciós küszöb megugrása. „Éppen hogy beolvadást jelentene, ha egy párt a másik alakulat jelöltlistáján indulna. Az EMSZ területi vezetői mindenütt teljes politikai érettséggel álltak hozzá a tárgyalásokhoz az RMDSZ-szel, ezért büszke vagyok rájuk” – jelentette ki Zakariás Zoltán. Aki optimistán tekint pártja Bihar megyei és nagyváradi szereplésére is, szerinte az EMSZ az elmúlt években nagyon aktív az ottani közéletben, és bízik benne, hogy ennek meglesz az eredménye. Mint arról beszámoltunk, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Krónika kérdésére úgy vélte, „nullával egyenlő” az esélye annak, hogy az EMSZ bejut a váradi vagy a bihari önkormányzatba.
Zakariás Zoltán kifogásolta, hogy például Maros megyében az EMSZ által szorgalmazott koalíció helyett az RMDSZ azt ajánlotta a pártnak, hogy foglalja el a megyei tanácsosjelölti lista 19. helyét, holott az nem számít befutónak, hiszen az RMDSZ-nek jelenleg 16 megyei tanácsosa van. Zakariás kifejtette, nehéz arra ösztönözni pártja szavazóit, hogy voksoljanak egy RMDSZ-es jelöltlistára, ha egy másikon nincsenek ott az EMSZ jelöltjei befutó helyen. Hozzátette, alakulata a román mandátumokból vesz el az önkormányzatokban, és mindezt szerinte többletmozgósítással lehet megvalósítani.

Létrejött a hárompárti megállapodás az idei választási „szuperévre” az RMDSZ és „versenypártjai” között, viszont azzal a különbséggel, hogy nem a három alakulat lépett szövetségre egymással, hanem az RMDSZ külön-külön az EMSZ-szel és az MPE-vel.
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
szóljon hozzá!