Hirdetés

Karanténközelben a nagyvárosok: a központból a plázákba költözött a társasági élet Kolozsváron

Kolozsvár főterén egyre kevesebb ember fordul meg •  Fotó: Jakab Mónika

Kolozsvár főterén egyre kevesebb ember fordul meg

Fotó: Jakab Mónika

Nem menekülnek a karanténtól az erdélyi nagyvárosok: hétfőtől vesztegzár alá vonják Nagyszebent, és Gyulafehérváron is javasolták a vesztegzár bevezetését a helyi és megyei hatóságok. Kolozsváron ellenben kivárnak, bár a fertőzöttségi arány a 9 ezrelékhez közelít. A kincses város híres éjszakai életének a hétvégén alig találtuk nyomát, a plázák ellenben dugig voltak.

Pap Melinda

2020. november 15., 15:402020. november 15., 15:40

2020. november 15., 16:012020. november 15., 16:01

Zilah és Nagybánya után hétfőtől kénytelenek bevezetni a karantént a hatóságok Nagyszebenben is a magas fertőzöttségi szint miatt. A 150 ezres lakosságú Nagyszebenben az utóbbi két hétben diagnosztizált fertőzések száma péntekre elérte a 11,84 ezreléket ezer lakosra vetítve, így Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője bejelentette, hogy vesztegzár alá vonják a várost. A megyeszékhely mellett három további településen, Nagydisznódon, Nagytalmácson és Sellenberken rendelt el vesztegzárat a katasztrófavédelem.

A kormány egyébként Mircea Crețu prefektust is lemondatta – aki szintén koronavírus-fertőzéssel kezelnek, így betegszabadságon van – amiatt, hogy nem hozta meg időben a döntést az egyre súlyosbodó járványhelyzet kezelésére.

Hirdetés

Raluca Turcan kormányfő-helyettes ugyanakkor bejelentette, hogy várja a megyei közegészségügyi hatóság (DSP) és a megyei klinikai sürgősségi kórház igazgatójának a lemondását is, ahol szintén rendellenességek sorát észlelték.

korábban írtuk

Vesztegzár alá kerül Nagyszeben hétfőtől, Kolozsvár egyelőre „megússza”
Vesztegzár alá kerül Nagyszeben hétfőtől, Kolozsvár egyelőre „megússza”

Hétfőtől, november 16-a 00:00 órától két hétre karantén alá vonják Nagyszebent – közölte pénteken Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője. Súlyos a helyzet Kolozs megyében is, ahol a lakosság 7,3, illetve Temes megyében, ahol a lakosság 6,5 ezrelékénél diagnosztizáltak koronav&

A Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) adatai szerint a romániai megyék közül Szeben megyében a legmagasabb a fertőzöttségi arány, és napról napra nő, vasárnapra elérte a 8,32 ezreléket – pár nap alatt szinte egy ezrelékkel nőtt a csütörtöki 7,4-es arányhoz képest. Vasárnap 399 új koronavírusos esetet jelentettek a térségből.

Gyulafehérvár következik?

Nagyszeben a negyedik, karantén alá vont megyeszékhely Nagybánya, Slobozia és Zilah után. Meghaladta a kritikus küszöböt a fertőzöttségi arány Gyulafehérváron is, ahol szombaton 10,08 ezreléken állt a vírusmutató, ezért a helyi és megyei hatóságok a megyeszékhely vesztegzár alá vonását kérték az országos hatóságoktól – vélhetően már keddtől érvénybe lép a vesztegzár.

Ha jóváhagyják, Gyulafehérvár december elsejéig lehet karanténban •  Fotó: Makkay József Galéria

Ha jóváhagyják, Gyulafehérvár december elsejéig lehet karanténban

Fotó: Makkay József

A megyeszékhely mellett Fehér megyében több város is „megérett” a karanténra: szombaton Balázsfalván 10,49 ezrelék, Kudzsíron 8,81, Szászsebesen 8,38, Abrudbányán 6,22, míg Maroscsüged községben 7,33 ezrelék volt a fertőzöttségi szint,

valamennyi településen vesztegzár bevezetésével vennék elejét a járvány további terjedésének.

Amennyiben keddtől érvénybe lép a karantén, Gyulafehérváron épp december 1-jére, azaz a román nemzeti ünnepre oldanák fel a kijárási tilalmat, amikor rendszerint nagy ünnepséget tartanak a városban. Fehér megyében vasárnap 6,04 ezreléken állt a vírusmutató, a dél-erdélyi megyéből 161 új koronavírusos esetet jelentettek.

Kolozsváron még kivárnak

Magas a fertőzöttségi szint Kolozs megyében is, ahol a koronavírussal diagnosztizált személyek aránya vasárnapra elérte a 7,56-ot ezer lakosra vetítve. Kolozsváron pénteken 8,74 ezrelék volt a fertőzöttségi szint, ennek ellenére a kincses város esetében még nem kezdeményeztek karantént. A számadatok az október 30-a és november 12-e között regisztrált fertőzési esetek alapján készültek.

A híres éjszakai életre is már csak egyetlen terasz emlékeztet Kolozsvár főterén •  Fotó: Pap Melinda Galéria

A híres éjszakai életre is már csak egyetlen terasz emlékeztet Kolozsvár főterén

Fotó: Pap Melinda

Mircea Abrudean prefektus pénteki tájékoztatása szerint a legnagyobb fertőzöttségi arányt eddig a megyében Kajántó községben mérték: 12,84 ezreléket, de kedvezőtlenek a mutatók Körösfőn (12,03 ezrelék), Szamosújvárnémeti községben (12,40 ezrelék), és Szamosújváron is (11,15 ezrelék). Utóbbi két település múlt hét óta karanténban van.

Szombattól a megyeszékhely melletti Kajántón, illetve a E60-as főút mentén fekvő, kirakodóvásáráról híres kalotaszegi községben, Körösfőn is vesztegzárat vezettek be.

Kolozsváron ellenben még kivárnak a hatóságok, abban bízva, hogy a hétfőn érvénybe lépett országos korlátozások révén sikerül megfékezni a fertőzés terjedését. Ezek nyomán a kincses városban a hétvégére alig maradt nyoma a híres társasági életnek. A kocsmák és éttermek zöme bezárt, miután az egyre hidegebb idő és a rövidített nyitvatartás miatt jócskán megcsappant a bevételük. Több vendéglátóipari egység elvitelre rendezkedett be, alkalmazottai zömét kényszerszabadságra küldte.

Üres a Főtér, tele a plázák

A Főtéren, ahol egy héttel korábban még teraszok egész sora várta pokrócokkal, gázmelegítőkkel felszerelve a kikapcsolódni vágyó kolozsváriakat, péntek este már csak egyetlenegy volt, igaz, a plexiüveggel körbebarikádozott létesítmény inkább üvegkalitkára, mint teraszra hasonlított. Ez azonban cseppet sem zavarta a vendégeket, akik konkurencia hiányában dugig megtöltötték.

Hiába szálltak ki a rendőrök,  nincs akit ellenőrizni •  Fotó: Pap Melinda Galéria

Hiába szálltak ki a rendőrök, nincs akit ellenőrizni

Fotó: Pap Melinda

Ahogy a tér Jókai utca felőli sarkán állomásozó rendőröket sem, akik elrettentés céljából három hatósági gépkocsival vonultak ki. Nagy szükség nem volt rá, alig lézengett pár lélek a városban.

Aki ki akart menni, már öt óra körül, sötétedéskor beült valamelyik nyitva tartó teraszra, hogy legyen ideje koccintgatni, beszélgetni a korai záróráig. A kolozsváriak fegyelmezetten viselik a korlátozásokat, 9 óra után alig látni embereket a városban.

Benépesültek ellenben a plázák, vélhetően a hétvégi fekete péntekkel együtt járó akcióknak köszönhetően. Szombat délután a Györgyfalvi negyedi mall előtt valósággal áramlott a tömeg, és nem volt jobb a helyzet bent sem.

A bevásárlóközpontban – hiába mondták be ötpercenként a hangosbemondón –, messze nem lehetett tartani a kellő távolságot, a bejáratnál lévő őr egykedvűen nézett maga elé, meg sem próbálta volna kordában tartani, sorban állásra bírni a tömeget.

Sokakat csábítottak a plázákba a fekete pénteki akciók •  Fotó: Pap Melinda Galéria

Sokakat csábítottak a plázákba a fekete pénteki akciók

Fotó: Pap Melinda

Tumultus alakult ki az egyik népszerű kozmetikumboltban is: ezt maguk az eladók is megállapították, és azon tanakodtak, hogyan tessékeljék ki az alig öt négyzetméteres helyiségből azokat, akik csak kísérőként bámészkodnak.

Az étkezőrészlegen főleg a népszerű gyorséttermek pultjai előtt alakult ki sor, és a márkaboltokat is megrohamozták az akciók által odacsalt vevők. Rendőrnek, csendőrnek ellenben nyomát sem láttuk. Kolozs megyéből vasárnap 275 új koronavírus-fertőzést jelentettek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés