
Kolozsvár főterén egyre kevesebb ember fordul meg
Fotó: Jakab Mónika
Nem menekülnek a karanténtól az erdélyi nagyvárosok: hétfőtől vesztegzár alá vonják Nagyszebent, és Gyulafehérváron is javasolták a vesztegzár bevezetését a helyi és megyei hatóságok. Kolozsváron ellenben kivárnak, bár a fertőzöttségi arány a 9 ezrelékhez közelít. A kincses város híres éjszakai életének a hétvégén alig találtuk nyomát, a plázák ellenben dugig voltak.
2020. november 15., 15:402020. november 15., 15:40
2020. november 15., 16:012020. november 15., 16:01
Zilah és Nagybánya után hétfőtől kénytelenek bevezetni a karantént a hatóságok Nagyszebenben is a magas fertőzöttségi szint miatt. A 150 ezres lakosságú Nagyszebenben az utóbbi két hétben diagnosztizált fertőzések száma péntekre elérte a 11,84 ezreléket ezer lakosra vetítve, így Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője bejelentette, hogy vesztegzár alá vonják a várost. A megyeszékhely mellett három további településen, Nagydisznódon, Nagytalmácson és Sellenberken rendelt el vesztegzárat a katasztrófavédelem.
Raluca Turcan kormányfő-helyettes ugyanakkor bejelentette, hogy várja a megyei közegészségügyi hatóság (DSP) és a megyei klinikai sürgősségi kórház igazgatójának a lemondását is, ahol szintén rendellenességek sorát észlelték.

Hétfőtől, november 16-a 00:00 órától két hétre karantén alá vonják Nagyszebent – közölte pénteken Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője. Súlyos a helyzet Kolozs megyében is, ahol a lakosság 7,3, illetve Temes megyében, ahol a lakosság 6,5 ezrelékénél diagnosztizáltak koronav&
A Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) adatai szerint a romániai megyék közül Szeben megyében a legmagasabb a fertőzöttségi arány, és napról napra nő, vasárnapra elérte a 8,32 ezreléket – pár nap alatt szinte egy ezrelékkel nőtt a csütörtöki 7,4-es arányhoz képest. Vasárnap 399 új koronavírusos esetet jelentettek a térségből.
Nagyszeben a negyedik, karantén alá vont megyeszékhely Nagybánya, Slobozia és Zilah után. Meghaladta a kritikus küszöböt a fertőzöttségi arány Gyulafehérváron is, ahol szombaton 10,08 ezreléken állt a vírusmutató, ezért a helyi és megyei hatóságok a megyeszékhely vesztegzár alá vonását kérték az országos hatóságoktól – vélhetően már keddtől érvénybe lép a vesztegzár.
Ha jóváhagyják, Gyulafehérvár december elsejéig lehet karanténban
Fotó: Makkay József
valamennyi településen vesztegzár bevezetésével vennék elejét a járvány további terjedésének.
Amennyiben keddtől érvénybe lép a karantén, Gyulafehérváron épp december 1-jére, azaz a román nemzeti ünnepre oldanák fel a kijárási tilalmat, amikor rendszerint nagy ünnepséget tartanak a városban. Fehér megyében vasárnap 6,04 ezreléken állt a vírusmutató, a dél-erdélyi megyéből 161 új koronavírusos esetet jelentettek.
Magas a fertőzöttségi szint Kolozs megyében is, ahol a koronavírussal diagnosztizált személyek aránya vasárnapra elérte a 7,56-ot ezer lakosra vetítve. Kolozsváron pénteken 8,74 ezrelék volt a fertőzöttségi szint, ennek ellenére a kincses város esetében még nem kezdeményeztek karantént. A számadatok az október 30-a és november 12-e között regisztrált fertőzési esetek alapján készültek.
A híres éjszakai életre is már csak egyetlen terasz emlékeztet Kolozsvár főterén
Fotó: Pap Melinda
Mircea Abrudean prefektus pénteki tájékoztatása szerint a legnagyobb fertőzöttségi arányt eddig a megyében Kajántó községben mérték: 12,84 ezreléket, de kedvezőtlenek a mutatók Körösfőn (12,03 ezrelék), Szamosújvárnémeti községben (12,40 ezrelék), és Szamosújváron is (11,15 ezrelék). Utóbbi két település múlt hét óta karanténban van.
Kolozsváron ellenben még kivárnak a hatóságok, abban bízva, hogy a hétfőn érvénybe lépett országos korlátozások révén sikerül megfékezni a fertőzés terjedését. Ezek nyomán a kincses városban a hétvégére alig maradt nyoma a híres társasági életnek. A kocsmák és éttermek zöme bezárt, miután az egyre hidegebb idő és a rövidített nyitvatartás miatt jócskán megcsappant a bevételük. Több vendéglátóipari egység elvitelre rendezkedett be, alkalmazottai zömét kényszerszabadságra küldte.
A Főtéren, ahol egy héttel korábban még teraszok egész sora várta pokrócokkal, gázmelegítőkkel felszerelve a kikapcsolódni vágyó kolozsváriakat, péntek este már csak egyetlenegy volt, igaz, a plexiüveggel körbebarikádozott létesítmény inkább üvegkalitkára, mint teraszra hasonlított. Ez azonban cseppet sem zavarta a vendégeket, akik konkurencia hiányában dugig megtöltötték.
Hiába szálltak ki a rendőrök, nincs akit ellenőrizni
Fotó: Pap Melinda
Aki ki akart menni, már öt óra körül, sötétedéskor beült valamelyik nyitva tartó teraszra, hogy legyen ideje koccintgatni, beszélgetni a korai záróráig. A kolozsváriak fegyelmezetten viselik a korlátozásokat, 9 óra után alig látni embereket a városban.
Benépesültek ellenben a plázák, vélhetően a hétvégi fekete péntekkel együtt járó akcióknak köszönhetően. Szombat délután a Györgyfalvi negyedi mall előtt valósággal áramlott a tömeg, és nem volt jobb a helyzet bent sem.
Sokakat csábítottak a plázákba a fekete pénteki akciók
Fotó: Pap Melinda
Tumultus alakult ki az egyik népszerű kozmetikumboltban is: ezt maguk az eladók is megállapították, és azon tanakodtak, hogyan tessékeljék ki az alig öt négyzetméteres helyiségből azokat, akik csak kísérőként bámészkodnak.
Az étkezőrészlegen főleg a népszerű gyorséttermek pultjai előtt alakult ki sor, és a márkaboltokat is megrohamozták az akciók által odacsalt vevők. Rendőrnek, csendőrnek ellenben nyomát sem láttuk. Kolozs megyéből vasárnap 275 új koronavírus-fertőzést jelentettek.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!