Hirdetés

Ingyenes tömegközlekedéssel ellensúlyozná a helyi adók emelését a partiumi város polgármestere

ingyenes

Ingyenessé tenné a tömegközlekedést az aradi polgármester. Archív felvétel

Fotó: Aradi Polgármesteri Hivatal

Călin Bibarț aradi polgármester ingyenessé tenné a tömegközlekedést a helyi lakosok számára, egyrészt ezzel kompenzálva a helyi adók és illetékek drasztikus emelését, másrészt a felújított tömegközlekedési géppark használatára ösztönözné az aradiakat, hogy az utazás környezetkímélő módját vegyék igénybe a saját gépjárművek helyett. Mihai Pașca prefektus „nem díjazza” a polgármester szándékát, szerinte az ingyenes tömegközlekedésnek meglesz az ára, az indítvány pedig csak a polgármester újabb imázsépítő ötlete.

Pataky Lehel Zsolt

2026. január 20., 13:592026. január 20., 13:59

Arad lehet Romániában az első olyan város, amelyben a tömegközlekedés teljesen ingyenessé válik – jelentette be Călin Bibarț polgármester hétfői sajtótájékoztatóján. Mint mondta, az ötlet jelenleg az elemzés és az egyeztetés szakaszában van, vizsgálják azokat a jogszabályokat, amelyeket be kell tartani egy ilyen irányú határozattervezet kidolgozásához, és utánajárnak, milyen jóváhagyások szükségesek az intézkedés bevezetéséhez.

Amennyiben a projektet elfogadja majd a helyi képviselő-testület, Arad lesz az első romániai település, amelyben ingyenesé válik a tömegközlekedés, egyúttal felsorakozik azon kevés európai városok közé, amelyek hasónlóképpen járnak el, mint Luxemburg, Dunkirk és Tallinn. (Kolozsváron néhány éve működő gyakorlat alapján péntekenként nem kell fizetniük az utasoknak a troli- és autóbuszokon, villamosokon).

A kezdeményezés a kormány által bevezetett helyi adó- és illetékemelések hatásainak enyhítését célozza – mondta Călin Bibarț.

Mint azt megírtuk, az önkormányzat a kormány törvénymódosításával magyarázza a 70-80 százalékos (a lakóépületek esetében több mint százszázalékos) adóemelést, holott a jogszabály nem kötelezi erre a helyi hatóságokat, csupán lehetőséget ad a drágításra. Az is igaz, hogy az Ilie Bolojan miniszterelnök vezette – nagyobb állami bevételeket akaró – kormány azt is előre jelezte, hogy azok a települések, amelyek nem emelnek adót, nem számíthatnak támogatásra a központi költségvetésből.

korábban írtuk

Hárít az aradi önkormányzat, a kormányt teszi felelőssé a lakóépületek több mint kétszeres adójáért
Hárít az aradi önkormányzat, a kormányt teszi felelőssé a lakóépületek több mint kétszeres adójáért

A Maros-parti város önkormányzata szerint a kormány által végzett törvénymódosítás, az adóalap 80 százalékkal történő megemelése okozta a drágulást, ami nyomán egy-egy tömbházlakás éves adója több mint duplájára nőtt.

„A családi büdzsékre egyre nagyobb nyomás nehezedik a helyi adók és illetékek emelése, illetve a korábbi drágulások miatt. Ezért könnyítésképpen szeretnénk ingyenessé tenni a tömegközlekedést” – fogalmazott a polgármester. Ugyanakkor a város az elmúlt évek jelentős beruházásait is szeretné jobban kihasználni, amelyek a helyi közösségi közlekedés modernizálását és vonzóbbá tételét szolgálták. A tervezett intézkedés célja a közösségi közlekedés használatának ösztönzése, ezáltal a lég- és zajszennyezés csökkentése, valamint a közúti forgalom tehermentesítése a személyautók használatának visszaszorításával.

Idézet
Ne feledjük, Arad az egyetlen romániai város, amely szinte teljesen új villamosflottával rendelkezik: 50 modern szerelvény már forgalomban van, további három pedig gyártás alatt áll. Ehhez jön még 14 elektromos autóbusz és mikrobusz. Azt szeretnénk, ha ezeket a környezetbarát járműveket minél többen használnák a személyautók helyett, egy zöldebb és biztonságosabb város érdekében. Biztos vagyok benne, hogy gyors megoldást találunk arra, hogy az aradiak ingyen utazhassanak a városban” – jelentette ki Călin Bibarț.

Arad kiterjedt tömegközlekedési hálózattal rendelkezik, elővárosi villamos- és autóbuszjáratokat is üzemeltet, a villamoshálózat például 15 vonalat foglal magába, teljes hossza pedig meghaladja a 335 kilométert.

Mennyibe kerül majd az „ingyenes” tömegközlekedés?

Mihai Pașca, Arad megye prefektusa a közösségi oldalán reagált a polgármester bejelentésére, fenntartásokkal fogadva a tömegközlekedés ingyenessé tételét. Mint fogalmazott, ez egy „nagylelkű és modern, egy 21. századi városban megfontolásra érdemes elképzelés”, éppen ezért nem kell eleve elutasítani, de „nézzük azonban meg, hogyan áll a helyzet a valóságban.”

A területi kormánymegbízott emlékeztetett: egy olyan városban, amelyben a belváros zsúfolt, és napközben szinte lehetetlen parkolóhelyet találni, a közösségi közlekedésnek valódi alternatívát kellene jelentenie.

„Nem csupán szociális, populista felhangú intézkedésként, hanem a légszennyezés csökkentése, a forgalom enyhítése és a hatékonyság növelése érdekében. Ehhez azonban olyan lépésekre is szükség van, amelyek visszaszorítják azt a mentalitást, miszerint »autóval kell menni a bejáratig«”. Cserébe pedig gyors, kulturált, pontos és kiszámítható közösségi közlekedést kell biztosítani. A járatok sűrűségét is úgy kell kialakítani, hogy valóban versenyképes alternatívát jelentsenek az autóhasználattal szemben. Ha ugyanis fél órát kell várni a villamosra – ahogy ez ma még előfordul –, akkor hiába új a jármű, nem működik a rendszer” – vélte Mihai Pașca.

Tény és való, amióta 4 lejbe kerül egy vonaljegy a helyi tömegközlekedési vállalat (CTP) járatain, sok aradi inkább saját autóval közlekedik a városban, és nemcsak anyagilag kifizetődőbb egy család számára ez, mintha busszal vagy villamossal mennének, hanem kiszámíthatóbb a célba érés,

mert sok közintézmény, szociális ellátóegység vagy iskola nem vagy nehezen közelíthető meg tömegközlekedéssel.

„Másfelől a CTP valóságos költségvetési fekete lyuk. Büdzséje több mint 80 százalékát a közpénzből származó támogatások teszik ki, míg a saját bevételek, vagyis a jegyeladások alig 10 százalékot jelentenek. A polgármesteri hivatal által biztosított támogatás már meghaladta a távhőszolgáltatásra fordított összeget, és évi közel 70 millió lejre rúg. Ezek mind az aradiak pénzéből származó források. Mindezt úgy, hogy a vállalat teljes költségvetésének nagy része a mintegy 500 alkalmazott bérére megy el. Itt felmerül a hatékonyság kérdése, valamint az is, hogy a CTP sem mentes a kapcsolati alapon történő alkalmazásoktól. Nemrég a sajtóból derült ki, hogy büntetőeljárás indult papíron történt alkalmazások miatt, amikor is bizonyos személyek fizetést kaptak, de valójában nem jártak be dolgozni” – írta bejegyzésében a prefektus. (Ilie Cheșa volt szociáldemokrata párti alpolgármester ellen a korrupcióellenes ügyészség, a DNA indított vizsgálatot ez ügyben – szerk. megj.)

Hirdetés

Mihai Pașca szerint a tömegközlekedés ingyenessé tételével:

  • a vállalat veszteségessé válik, amit később a helyi költségvetésből, tehát az aradiak adóiból kell kipótolni,
  • vagy már az elején többet fizetünk, azaz a CTP működését egy még nagyobb összeggel támogatja meg a város a költségvetésből, vagyis ismét az aradiak adóiból.

A prefektus egyúttal sürgette a tömegközlekedési vállalat átszervezését, hatékonyabbá és gazdaságosabbá tételét, és felszólította a polgármesteri hivatalt, hogy hozza nyilvánosságra a CTP költségvetési tervét, és azt is, hogy milyen forrásból kívánja fedezni az ingyenesség biztosítását, ugyanis a tervezett többlettel az összeg évi közel 80 millió lejre emelkedik. A kormány területi képviselője szerint ugyanakkor a szociálisan hátrányos helyzetben lévők, továbbá a nyugdíjasok, illetve az egyetemi hallgatók és a közoktatásban részesülők számára továbbra is ingyenes kell maradjon a tömegközlekedés.

Szópárbaj párttársak között

Nem ez az első eset, hogy Mihai Pașca prefektus rövid időn belül nyilvánosan kritizálja Călin Bibarț polgármestert, aminek az az érdekessége, hogy mindketten a városi és a megyei önkormányzatban „nyeregben lévő” Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagjai. Legutóbb decemberben állította pellengérre a megyeszékhely vezetőjét, miután szenteste napján „titokban” megnyitották a forgalom előtt a hírhedt ferdekábeles hidat, aminek az átadása hónapokig húzódott, mert szemmel láthatóan deformálódott, alighogy elkészült.

korábban írtuk

Hídavatás „titokban”: a nyilvánosság kizárásával adták át az új ferdekábeles hidat Aradon
Hídavatás „titokban”: a nyilvánosság kizárásával adták át az új ferdekábeles hidat Aradon

A közel 166 millió lejbe kerülő ferdekábeles híd a nyári határidőre elkészült, de a megrendelő polgármesteri hivatal nem vette át a munkálatot, mert szemmel láthatóan deformálódott az építmény.

Mivel a városvezetés félt, hogy elúszik az építésre megítélt európai uniós támogatás, év vége előtt ráengedték a gépjárműveket a függőhídra, bár az építkezési felügyelőséget erről nem értesítették előzetesen.

Călin Bibarț utóbb közleményt adott ki, hogy az emiatt kiszabott pénzbírságot „saját zsebből” fizette ki,

vagyis nem terhelte vele a költségvetést, a sebtében megtartott hídavatót pedig azzal magyarázta, hogy „karácsonyi ajándéknak szánta az aradiaknak”. Mihai Pașca prefektus szerint ez felelőtlenség volt, s egy polgármesternek jó példát kellene mutatnia a törvények és szabályok betartásából, s ne azok megkerülésének módját népszerűsítse.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
Hirdetés