Hirdetés

Influenza ellen ígéretek: hiába kérik a lakosságot, hogy oltassa be magát, ha nincs mivel

Hiába kampányolnak az influenza elleni oltás mellett. A háziorvosok keveset kaptak, és már a legtöbb gyógyszertárból is kifogyott a vakcina •  Fotó: Kovács Tamás/MTI

Hiába kampányolnak az influenza elleni oltás mellett. A háziorvosok keveset kaptak, és már a legtöbb gyógyszertárból is kifogyott a vakcina

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Bár az egészségügyi minisztérium kétszer annyi, influenza elleni oltóanyagot vásárolt, mint egy évvel korábban, a háziorvosoknál még mindig várólisták vannak az ingyenvakcinára jogosultakkal, a gyógyszertárakban pedig nem lehet megvásárolni az oltóanyagot. A szakemberek szerint amúgy novemberben még nem késő beoltatni magunkat influenza ellen.

Bíró Blanka

2020. november 12., 19:242020. november 12., 19:24

2020. november 12., 19:392020. november 12., 19:39

Szinte nincs nap, hogy a televíziók képernyőjéről, rádiókból vagy éppen a közösségi médiában ne biztatnák arra a romániai lakosságot – és főként a kockázati csoportokba tartozó személyeket –, hogy oltassák be magukat influenza ellen. Az ok egyszerű: legalább ettől, a „már megszokott” vírustól legyenek védve, ha már a koronavírus elleni vakcinára még egy ideig biztosan várni kell.

Azonban ha valaki felkeresi a háziorvosát, akkor szerte Erdélyben azzal szembesül, hogy

Hirdetés

nincs már oltóanyag, és a gyógyszertárakban is ugyanazt a választ kapja.

A szükséges mennyiség 10 százalékát kapták a háziorvosok

Jelenleg a háziorvosi rendelőkben nincs influenza elleni oltóanyag – erősítette meg a Krónikának Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Mint lapunk megkeresésére elmondta, szeptemberben és októberben kaptak néhány dózist, ám mindössze annyit, amennyit egy nap alatt be is adtak. Az orvosnő rendelőjébe például szeptemberben és októberben csupán tíz-tíz vakcina érkezett, ez viszont a jogosultak mintegy 10 százalékának volt elegendő.

Novemberre még nem kaptak oltóanyagot, de attól tartanak, hogy erre a hónapra is csak a szükségletek töredékét kapják meg.

Mint ismeretes, az ingyenes oltásokat a megfertőződésnek kitett és veszélyeztetett személyek – egészségügyi alkalmazottak, 65 év fölöttiek, krónikus betegek, állami gondozásban lévő gyerekek és várandós nők – kapják.

Seres Lucia ugyanakkor kérdésünkre arra is kitért, hogy várólistát állított össze, és amint megkapja az ingyenes vakcinát, azonnal értesíti a betegeit. Az is aggasztó elmondása szerint, hogy nem kapnak információt sem az időpontról, sem a mennyiségekről, ezért azt javasolják a veszélyeztetetteknek, ha tudják, szerezzék be a vakcinát, kérjenek telefonon időpontot a háziorvostól, és a rendelőben beadják nekik a megvásárolt oltóanyagot.

A szakemberek szerint amúgy

novemberben még nem késő beoltatni magunkat influenza ellen.

Vakcinára várnak a patikák is

A gyógyszerellátás akadozását tartja a legnagyobb gondnak Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke. Ez ugyanis bizonytalanságot generál a betegek és a patikákat működtetők körében egyaránt. Mint lapunk megkeresésére kifejtette, jelenleg a gyógyszertárak egy részében megvásárolható az influenza elleni oltás, ám a patikák többségében hiánycikk. Ennek tapasztalatai szerint az áll a hátterében, hogy ahol többet mertek rendelni, még maradt készleten, ám ahol a gyógyszertár nem halmozott fel tartalékot, ott már hetek óta elfogyott.

Szabó Péter egyúttal arra is ráirányította a figyelmünket, hogy

az oltásellenesek nagyon káros fellángoló kampányai miatt a kereslet is hullámzó, ezért a kisebb gyógyszertárak nem mernek egyszerre több dózist rendelni.

A szakember azt mondja, idén valamivel nagyobb volt az érdeklődés az influenza elleni oltóanyag iránt, ám a pácienseket eltántorítja, ha hetekig hiába próbálják megvásárolni a vakcinát. Legutóbb októberben kaptak a gyógyszertárak, úgy tudják, ha november közepén megérkezik az országba a következő szállítmány, előbb a háziorvosi rendelők kapnak, és csak utánuk a patikák.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A terv szerint érkeznek
még szállítmányok

„Vegyes a kép” – értékelte eközben a kialakult helyzetet szerdán megkeresésünkre  László Attila szenátor. Az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusa rámutatott,

a háziorvosok 1,2 millió adag influenza elleni oltást kértek, az országba pedig 3 millió dózis kerül be.

A vakcinák beszállítási ütemterve szerint az országba szeptember folyamán 400 ezer dózis, októberben 1,1 millió adag vakcina érkezett. November 16-ától két részletben további 930 adag influenza elleni oltóanyag várható, majd december 10-én újabb 540 ezer dózis vakcina érkezik.

László Attila rámutatott, a személyes tapasztalata az, hogy

a bukaresti vagy kolozsvári patikákban jelenleg is lehet oltóanyagot vásárolni.

Valószínűnek tartja, hogy nem volt egységes az elosztás, illetve egyes gyógyszertáraknak nehézséget okoz a beszerzés.

A szakpolitikus elhibázottnak tartja, hogy szeptemberben előbb jelent meg az oltóanyag a patikákban, és csak ezután osztották szét a háziorvosok között, így a kereskedelmi forgalomba kerülő vakcina mintegy 60 százalékát azok vásárolták fel, akik egyébként is megkapták volna a háziorvosuktól az ingyenes, országos program részeként. Ez azért történhetett meg, mert az előző évek tapasztalataira alapozva az emberek nem bíztak abban, hogy a háziorvostól megkapják a vakcinát, nekik is jut az ingyenes oltóanyagból, mutatott rá a szenátor.

László Attila azzal próbálja megnyugtatni az aggódókat, hogy a beszállítási ütemterv alapján lesz még influenza elleni oltóanyag a háziorvosoknál és gyógyszertári forgalomban is.

Létfontosságú gyógyszerek hiányoznak a patikák polcairól

Miután a pajzsmirigybetegek kezelésében fontos Euthyrox gyógyszer krízise az ígéretek ellenére sem oldódott meg, újabb fontos orvosság tűnt el a patikák polcairól. Jelenleg a cukorbetegek kezelésére használt Siofor tabletta számít hiánycikknek. Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke lapunknak elmondta, nem tudják, mit mondjanak a betegeknek. A két-három megyét ellátó gyógyszerügynök kap néha néhány doboz Siofort, ami még egy eldugott vidéki patikának sem lenne elég. „Folyamatosan akadozik a gyógyszerellátás, már a vérnyomás-ingadozásra felírt orvosságok is késve érkeznek be a patikákba. Ilyen esetben az egy-két hetes csúszás is sok, az akut betegségre felírt gyógyszert legkésőbb 24 órán belül, a krónikus betegségre felírtat 48 órán belül meg kellene kapnia a betegnek, ám a patikák tehetetlenek, hiába rendelnek, a beszállítók is csak a vállukat vonogatják” – világított rá a kialakult helyzetre Szabó Péter.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés