
Fotó: Pixabay
Számos magyarázattal szolgálnak a szociológusok arra, miért dőlnek meg évszázados negatív rekordok Romániában – és a nyugati világ más országaiban is – a születések száma terén. Egyik ok lehet a gyermekneveléssel járó magas költségek, melyekről egyesek úgy gondolhatják, már „nem férnek bele” a magas igényű modern életvitellel járó kiadásokba. Egy kolozsvári alapítású családbarát portál statisztikai adatokat használva kiszámolta, ma konkrétan mire számíthatunk: mennyit kell költenünk első és második gyermekünkre felnőtté válásukig.
2024. február 05., 20:052024. február 05., 20:05
A merész vállalkozásba a ClubulCopiilor.ro (magyar jelentése gyermekek klubja) nevű honlap alapítói fogtak. A portál ötletgazdái kolozsvári anyukák, akik a gyerek- és családbarát helyek, foglalkozások, kikapcsolódási, szórakozási és ismerkedési lehetőségek keresése közben felismerték: nehéz utánajárni, megtalálni a megfelelő helyszíneket, ajánlatokat. Ezért úgy döntöttek, létrehoznak egy összesítő honlapot, hogy más családok segítségére is legyenek. A kezdeményezés Kolozsvárról indult, de immár bukaresti, brassói és temesvári lehetőségeket is tartalmaz.
A mozgalom blogján ezen felül más módon is segíteni próbálják a gyerekes családok boldogulását. A szubjektív ajánlók, tematikus összefoglalók mellett elemzéseket is közölnek – legutóbb arról, mégis mennyibe kerülhet felnevelni a gyermekeket Romániában. A cikket azzal a szomorú adattal indítják, miszerint
Mindez az egyre mélyülő demográfiai válság következménye, amely egyes szakemberek szerint az egyik legsúlyosabb krízis, amivel az ország szembesül. De a probléma az egész nyugati világra jellemző. Olyannyira, hogy 2021-ben az európai átlag szerint 1,53 élve születés jutott egy anyára, aminél azért Románia jobban teljesít 1,81-es átlaggal.
Az elemzésben kifejtik, szakemberek szerint a születésszám visszaesése több okkal magyarázható: a nők iskolázottságának, a szakmai karriert választók számának növekedése, a könnyebb hozzáférés a fogamzásgátlókhoz, a családtervezés elterjedése, a gazdasági fejlődés eredményeképpen megváltozott életstílus. Az életszínvonal-növekedés nagyobb kiadásokkal is jár, illetve magasabb elvárásokkal, melyeket saját és gyermekeink életminősége irányában támasztunk. Éppen ezért a nagyobb családot tervezők úgy gondolhatják, a több gyerek anyagi kihívást jelent.
A ClubulCopiilor.ro portál utóbbiból kiindulva arra vállalkozott, kiszámolja, mennyibe kerülhet városi környezetben az első, illetve a második gyermek felnevelése születésüktől fogva egészen 19 éves korukig, tehát ameddig befejezik középiskolai tanulmányaikat. Munkájuk során a minimális szükségletek biztosítását vették alapul, mégpedig egy korábbi kutatást segítségül hívva, amelyet az Életminőséget Kutató Intézet (ICCV) és a Syndex Románia készített 2018-ban, az alapvető fogyasztói igényeket és költségeit vizsgálva 11 fejezetben, 226 szempont szerint.
Ezek lakhatási, étkeztetési, ruházkodási, társadalmi beilleszkedési, oktatási, higiéniai, háztartási, vakációs, közlekedési és kommunikációs költségekre egyaránt kitérnek. Az adatokat azóta évente frissítik. Ezek, illetve az Országos Statisztikai Hivatal adatai alapján, a családsegítő portál számításai szerint
Az összeg első ránézésre ijesztőnek tűnhet, de hangsúlyozni kell, hogy 19 éven keresztül kell „törleszteni”. A ClubulCopiilor.ro portál által közölt elemzésben részletekbe menően, grafikonok, táblázatok segítségével lebontják, mi mennyibe kerülhet a gyermekek életének egyes szakaszaiban.
Például az első gyermek élete első évében a számítások szerint 14 711 lejbe „kerül”, a „legdrágább” pedig 15–19 éves kora között, amikor évente átlagosan 25 ezer lejt kell költeni rá (a jelenlegi viszonyok szerint, tehát nem az inflációs rátával kiegészített, nagyobb összegeket figyelembe véve). A második gyermek jóval „olcsóbb”: első évben 5359 lejt „fogyaszt”, a már említett kamaszkorban pedig évente „csak” 18 653 lejt.
A számos részadatot külön ismertető elemzés végén a ClubulCopiilor.ro portál munkatársai közlik: az összegeket természetesen számos szempont befolyásolja, így jelentős eltérések mutatkozhatnak. A készítők célja az volt, hogy a minimális várható költségeket összegezzék urbánus közegben.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!