
Fotó: RMDSZ
Jónak értékeli az RMDSZ által a vasárnapi parlamenti választásokon elért eredményt a szövetség vezetősége. „Ez egy jó eredmény, hiszem megtartottuk az arányos képviseletünket, de nyilván lehetett volna jobb is” – fogalmazott a Krónikának kedden Hegedüs Csilla szóvivő.
2020. december 08., 16:192020. december 08., 16:19
2020. december 08., 17:242020. december 08., 17:24
A szövetség kulturális ügyekért felelős ügyvezető alelnöke lapunknak elmondta: az RMDSZ számolt azzal, hogy a járványhelyzet miatt alacsony lesz a részvétel a parlamenti megmérettetésen. „De azért bennünket is meglepett, hogy ennyire alacsony volt. Volt ebben egy nagyon nagy elégedetlenség, düh a kormány enyhén szólva furcsa intézkedéseivel, következetlenségével szemben. Illetve volt egy adag félelem is a vírus miatt. Az alacsony részvétel nyilván a magyar közösség részvételét is befolyásolta” – mutatott rá a szövetség szóvivője.
Úgy vélte, ezáltal a szövetségnek sikerült elérnie a célkitűzését és megerősíteni az arányos képviseletet. „Még számolják a szavazatokat, de a mi számításaink azt mutatják, hogy a 30 mandátumot, ami eddig megvolt, meg tudjuk tartani” – közölte a megszerzendő várható mandátumok számáról Hegedüs Csilla. Az RMDSZ-nek a most véget ért parlamenti ciklusban 21 képviselője és 9 szenátora van a bukaresti törvényhozásban.
Az RMDSZ szóvivője szerint majd csak a választás végleges eredményeinek ismeretében következik az eredmények területi szintű elemzése, jelenleg ugyanis még korai következtetéseket levonni. „Addig, amíg nincs meg a végleges eredmény, nem tudjuk megmondani, hogy például Szatmár megyében hány százalékkal volt magasabb a magyar részvétel, mint a megyei átlag. De amint megvannak a végleges adatok, következik a megyei, illetve területi elemzés” – mondta Hegedüs Csilla.
Az RMDSZ politikusa szerint egyelőre azt látni, hogy Hargita megye nagyon jól szerepelt a vasárnapi voksoláson, hiszen a tömbmagyar megyében a részvétel jóval meghaladta az országos átlagot. Kovászna megye enyhén az országos átlag alatt teljesített, Kolozs megyében ellenben enyhén meghaladta a magyarok választásokon való részvétele az országos átlagot. Nagyjából ezzel azonos mértékű volt a szavazókedv Maros megyében, és a szóvivő szerint Bihar megye magyar településein is jó volt a voksolási hajlandóság. Szatmár és Szilágy megyében az országos átlag feletti arányban vonultak az urnákhoz a polgárok.
„Egyelőre az a fontos, hogy tudjuk, hány mandátumunk lesz. A kormányalakítással kapcsolatban eddig annyi történt, hogy Kelemen Hunor szövetségi elnök beszélt Klaus Iohannis államfővel telefonon. Csak azután lehet érdemben tárgyalni, miután befejeződik a szavazatszámlálás és meglesz a mandátumelosztás” – hangsúlyozta a szóvivő. Hozzátette, egyelőre csak azt tudja megerősíteni, amit Kelemen Hunor szövetségi elnök is mondott a témában.
„Mi egy jobbközép kormányt tartunk kívánatosnak, és azt nem tartanánk helyesnek, ha egy kisebbségi kormány alakulna. De amíg érdemi tárgyalást nem tudunk folytatni, fölösleges azon filozofálni, hogy mi történik akkor, ha” – szögezte le lapunknak Hegedüs Csilla.

Kelemen Hunor rövid telefonbeszélgetést folytatott hétfőn Klaus Iohannis államfővel; erről az RMDSZ elnöke számolt be egy televíziós interjújában.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
1 hozzászólás