
Indokolt lenne mindenkit szűrni, aki a brit mutációval megfertőződött személlyel kapcsolatba került
Fotó: Veres Nándor
Elkerülhetetlenül elérjük a napi tízezres új esetszámot – véli Fejér Szilárd. A sepsiszentgyörgyi vegyész, kutató szerint ha nem jelent volna meg a sokkal gyorsabban fertőző brit változat, nem terjedne ilyen gyors ütemben a koronavírus-járvány.
2021. március 10., 12:012021. március 10., 12:01
Kétség nem fér hozzá, hogy a koronavírus mára már dominánssá vált brit mutációja okozza a járvány harmadik hullámát Romániában – szögezte le lapunknak Fejér Szilárd vegyész, a Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója. Rámutatott, a sepsiszentgyörgyi laboratóriumukban végzett tesztek során egyértelműen kiderül, hogy ma már a pozitív esetek 80 százalékát az új típusú koronavírus nagy-britanniai mutációja okozza. A kutató elmondta, benne vagyunk a harmadik hullámban, hiszen kedden már elérte az ötezret a napi fertőzöttek száma,
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a visszajelzések alapján a harmadik hullámban egyre több a fiatal korú beteg, aminek valószínűleg inkább az áll a hátterében, hogy az idősek körültekintőbbek, jobban vigyáznak, betartják az óvintézkedéseket, kerülik a kockázatos helyzeteket. A kórházi ellátásra szorulók átlagéletkora is csökken, ám az arány éppen azért tolódik el, mert nagy számú fiatal fertőződik meg, és ennek következményeképpen többen kerülnek közülük kórházba.
Fejér Szilárd arra számított, hogy már a múlt héten eléri az ötezret a napi fertőzöttek száma, ez csak ezen a héten következett be, de nem jelenti azt, hogy a harmadik hullám görbéje laposabb lesz, mint a második hullámé volt.
– véli a szakértő.
Aggasztónak tartja, hogy az országban megjelentek az újabb mutációk, a múlt héten egy egészségügyi szolgáltató kimutatta a dél-afrikai vírusvariánst két romániai páciensnél, majd hétfőn a közegészségügyi intézet (INSP) bejelentette, hogy megjelent a koronavírus brazil mutációja is. A utóbbi változat azért nagy kihívás, mert Brazíliában ezzel nagyon sokan újrafertőződtek, akik már korábban átestek a betegségen, több mint 25 százalékos volt az újrafertőződés, tehát ha a mutáció kikerüli az immunválaszt, gondokat tud okozni.
A kutató szerint az oltás ritmusától függ, hogy mennyire sikerül kordában tartani a további mutációk megjelenését.
előnyre tesznek szert, és gyorsabban terjednek.
A harmadik hullám volumenét fokozott járványtani kivizsgálással, szűréssel, majd a fertőzöttek elkülönítésével lehet tompítani – hangsúlyozta Fejér Szilárd. Éppen ezért levélben fordult a közegészségügyi igazgatósághoz, javasolva, hogy változtassák meg a valószínűsíthető eset meghatározását. „Levélben hívtam fel a figyelmet, hogy a pozitív esetek 80 százalékánál a brit mutáció mutatható ki, amely gyorsabban terjed, tehát indokolt lenne mindenkit szűrni, aki a fertőzöttel kapcsolatba került. Már nem elég ha csak a tünetes kontaktoktól kérésre vesznek mintát” – részletezte a szakértő.
Meglátása szerint éppen azért kellene hatékonyan szűrni, majd elkülöníteni a fertőzötteket, mert a brit változat rendkívül gyorsan terjed, így lehetne lassítani a járványt. Nem kérdés, hogy a harmadik hullám is záros határidőn belül, várhatóan két hónap alatt lecseng, ahogy az Angliában is történt, ám nem mindegy, hogy ebben az időszakban mi történik, mennyire terhelődik le az egészségügyi rendszer.
Románia jelenleg ezen a téren nem áll túl jól, ám a kutató bízik benne, hogy hamarosan a szűrések terén is lesznek előrelépések. Szerinte a következőkben a „húzd meg, ereszd meg” jellegű intézkedésekre lesz szükség, az esetszámok alakulásának függvényében kell korlátozásokat bevezetni, majd azokat lazítani, azért, hogy ne álljon le a gazdaság, de az egészségügyi rendszer se terhelődjön túl.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!