
Pénteken jelentették be az Erdély hazavár projektet
Fotó: Haáz Vince
Erdély hazavár néven az Erdélyből elvándorolt magyarok hazaköltözését ösztönző hosszú távú programot indít az RMDSZ, amellyel elsősorban gyakorlati segítséget akar nyújtani a külföldön élő honfitársak hazatéréséhez – jelentették be pénteken a marosvásárhelyi nemzetközi repülőtéren tartott sajtóértekezleten a szövetség vezetői.
2025. december 12., 15:002025. december 12., 15:00
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elmondta: a 90-es évek bizonytalanságában és az azt követő időszakban elvándorolt, külföldön letelepedett családoknak azt üzenik, hogy továbbra is az erdélyi magyar közösség tagjainak tekintik és hazavárják őket.
Kifejtette:
„Volt szerencsém találkozni olyan fiatalokkal Csíkszentdomokostól Szatmárnémetiig és Nagykárolytól Brassóig, akik néhány évet külföldön éltek és hazajöttek, itthon alapítottak családot, és mindannyian nagyon hangsúlyosan arról beszéltek, hogy az anyagi dolgai az életnek fontosak, de van egy annál sokkal fontosabb, hogy a gyerekeiket itthon szeretnék fölnevelni. Ezért indítjuk tehát ezt a hazaváró programot, mert úgy gondoljuk, hogy Erdély a következő évtizedekben egy jó hely lesz, egy biztonságos hely lesz, és egy növekedési pálya mindenféleképpen előrevetíthető” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
A hazaváró program ötletgazdája, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke arról beszélt:
„Az ország intézményeinek működésképtelensége szinte kitaszít minket Romániából. Ezért is fontos, hogy mindenki számára legyen egyértelmű az, hogy Erdély meg mindenkit hazavár, és erre természetesen különböző közpolitikákat kell ráépíteni. Ez jelentheti azt, hogy egy város szintjén ingyen telket adunk azoknak, akik hazaköltöznek, meg ingyen házterveket, hogyha építkezni akarnak. Most olyan példát mondok, ami Sepsiszentgyörgyön például működik. De máshol van nagyon jó példa például bértámogatásra. Ezeket is összegyűjtjük, átadjuk egymásnak, és megpróbáljuk azt, hogy Szatmárnémetitől Sepsiszentgyörgyig, Csíkszeredán és Marosvásárhelyen, Kolozsváron át minél egységesebb legyen ez a rendszer, hogy a külföldön élők költözzenek haza” – részletezte az önkormányzati tanács elnöke. Hozzátette:
Az RMDSZ vezetői kiemelték: azért választották a marosvásárhelyi nemzetközi repülőteret a hazaváró program meghirdetésére, mert az utóbbi időben jelentős fejlesztéseken átesett repülőtér – a márciustól induló új járatok révén – Erdély nemzetközi forgalmának egyik fontos kapujává válik, amelyen keresztül nemcsak távozni lehet, hanem vissza is lehet térni.
A sajtóértekezleten elhangzott:
ezért az RMDSZ fontosnak tartja segíteni a hazatérést.
A hazaköltözéssel kapcsolatos igények és félelmek megismerése és a leghatékonyabb segítségnyújtás érdekében az RMDSZ konzultációs ív kitöltésére kéri az érintetteket az e célból elindított Erdelyhazavar.ro honlapon.

Rekordot döntött tavaly a hivatalos módon történő elvándorlás Romániában: 2023-ban csaknem 50 ezren helyezték át külföldre állandó lakhelyüket. Az elvándorlás mértéke kétszer akkora, mint az 1990 óta jegyzett éves átlag.

Közel négyszázra tehető azoknak a hazatelepülő munkavállaló családokból származó gyerekeknek a száma, akik esetében a külföldi tanulmányok elismerését kérték az elmúlt és a mostani tanévben az Arad Megyei Tanfelügyelőségtől.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!