
Kék csíkkal az Erdélyt Moldvával összekötő, korszerűsítés előtt álló vasútvonal
Fotó: Facebook/CFR Infrastructura
Hosszas csend után előrelépések történtek a Kolozsvárt Suceavával, azaz Erdélyt Moldvával összekötő vasútvonal korszerűsítési projektjében. Az erdélyi szakasz környezetvédelmi engedélyének tervezete is immár közvitán van, és ha végre összeáll az iratcsomó, kiírhatják a licitet a munkálatokra, amelyeknek köszönhetően a személyvonatok 160 kilométer/órás sebességgel is közlekedhetnek majd a Keleti-Kárpátokat átszelő, több mint 300 kilométeres táv jelentős részén.
2025. február 28., 13:552025. február 28., 13:55
A Román Államvasutak infrastrukturális beruházásokat kezelő részlege (CFR Infrastructură) három szakaszra bontotta az Erdély és Moldva között húzódó, Kolozsvárt Suceavával összekötő, mintegy 310 kilométeres vonal korszerűsítési munkálatait.
Az erdélyi szakasz esetében 2022 elején kötöttek szerződést a megvalósíthatósági tanulmány és a műszaki tervek elkészítésére áfa nélkül 29,6 millió lej értékben. A Kisilvától a Suceava megyei Pojorâta településig tartó második (106 km), illetve a Pojorâta és Suceava közti harmadik rész (85 km) is 2022-ben kapott tervezőt.
Bár a nyerteseknek 23 hónap állt rendelkezésükre, az eredetileg megszabott idő nem bizonyult elégnek, hosszabbítást kértek. Az erdélyi szakasz esetében már csaknem három év is eltelt, míg a CFR odáig jutott, hogy a következő lépésben összeállítsa a környezetvédelmi engedély kérvényezéséhez szükséges iratcsomót, melyet az előírásoknak megfelelően közvitásra bocsátottak. Az érdeklődők hozzászólásait a környezetvédelmi ügynökség Beszterce-Naszód megyei kirendeltségénél, a CFR székhelyén vagy az érintett önkormányzatoknál várják – tájékoztatott a Clubferoviar.ro szakportál. Egyébként hasonló stádiumban van a harmadik szakasz is.
A megvalósíthatósági tanulmányokban célja a műszaki, üzemeltetési, gazdasági, pénzügyi, környezetvédelmi, valamint az éghajlatváltozás és a környezeti hatások szempontjából optimális megoldás meghatározását keresték.
Románia gazdasági versenyképességének javítása, valamint a transzeurópai közlekedési hálózaton (TEN-T) szállított utasok és áruk számának, mennyiségének növeléséhez szükséges feltételek megteremtése.
A kiírás szerint a projekt fontos konkrét célok elérését is előirányozza:
Sínre tennék. Erdélyben Kolozs és Beszterce-Naszód megyén halad át a vasútvonal
Fotó: Gazda Árpád
A tervek szerint a személyvonatok legtöbb 160 km/h-s, a tehervonatok pedig legtöbb 120 km/h-s sebességgel közlekedhetnek majd a felújított vonalon. A leendő költségek mintegy 85 százalékát európai uniós forrásokból, a fennmaradó részt pedig román állami finanszírozás révén biztosítanák.
A vonal az európai TEN-T hálózat része, és két európai folyosót köt össze az Apahida és a Fehér megyei Újkoslárd (Tövis), illetve a Suceava és Pașcani közötti szakaszokkal kiegészülve: a Rajna–Duna folyosó északi ágát (Kürtös–Arad–Újkoslárd–Segesvár–Brassó–Bukarest–Konstanca) és a korábbi IX. páneurópai folyosót (Giurgiu–Bukarest–Ploiești–Focșani–Bákó–Pașcani–Iași–Ungheni).
Mint ismeretes, Romániában jó ideje nagyszabású vasútfelújítási munkálatok zajlanak, ám a korszerűsítés során óriási késéseket halmoznak fel. Miközben tavaly is folytatódott a romániai vasút „öncsonkítása”, idén sem számíthatunk jelentős előrelépésekre a felújított, átadott új sínpárok terén – vonta le a lehangoló következtetést a tavalyi évet kiértékelő, illetve az ideire előretekintő, Erdélyt nagymértékben érintő elemzéseiben a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Kolozsvár esetében már jelentős korszerűsítési-villamosítási munkálatok zajlanak a Nagyvárad, és a magyar határ felé húzódó vonalon, ahol emiatt jó ideje teljesen leállt a közlekedés. Amint arról beszámoltunk, szakaszonként jelentősen eltér a Kolozsvár és Nagyvárad–magyar határ közti vasútvonal felújítási munkálatainak stádiuma. A legjobban Kolozs megyében állnak, viszont itt is kérdéses, hogy sikerül-e tartani a szigorú határidőt az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként finanszírozott, Erdélyt és a Partiumot Magyarországgal és a Nyugattal összekötő vasútvonal korszerűsítése-villamosítása során.

Miközben tavaly is folytatódott a romániai vasút „öncsonkítása”, idén sem számíthatunk jelentős előrelépésekre a felújított, átadott új sínpárok terén.

Szakaszonként jelentősen eltér a Kolozsvár és Nagyvárad–magyar határ közti vasútvonal felújítási munkálatainak stádiuma.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!