Hirdetés

Enklávénak vélt autonómia – Interjú Izsák Balázzsal

Ha a román állam a Székelyföldben egy esetleges enklávét lát, az azt jelenti, hogy még mindig nincs tisztában az autonómia fogalmával – véli Izsák Balázs. A Székely Nemzeti Tanács elnökét a szervezet polgári kezdeményezésével kapcsolatos luxemburgi perről kérdeztük. 

Szucher Ervin

2014. július 30., 20:022014. július 30., 20:02


– Felperes minőségében a Székely Nemzeti Tanács múlt héten kapta meg az Európai Unió luxemburgi bíróságától azokat a dokumentumokat, melyeket az Európai Bizottság ellen indított perében az ET oldalán beszálló államok nyújtottak be. Mivel érvelnek azok az országok, amelyek az Európai Bizottsággal egyetemben úgy vélik, hogy a testületnek nincs illetékessége az SZNT polgári kezdeményezésével foglalkozni?

– Csupán néhány napja kaptam kézhez az iratcsomót, ez idő alatt nem volt alkalmam tüzetesen tanulmányozni. Ez hosszasabb folyamat lesz, melyet az ügyvédünkkel közösen kell lefolytatnunk. Beleolvasva viszont megállapíthattam, hogy a román kormány nem kizárólag és nem elsősorban a per tárgyára vonatkozó dokumentumot tett le a bíróság asztalára. A keresetből az elmúlt huszonöt év román politikai retorika köszön vissza. Nem azzal foglalkozik, hogy az Európai Bizottságnak van-e hatásköre a jogszabályra való javaslattételre vagy sem, hanem elkalandozva a lényegtől azt taglalja, hogy amennyiben az európai szervek elfogadnák a Székely Nemzeti Tanács érveit, az enklavizálódás veszélye fenyegetné a székelységet.

– Ezek szerint a székelységért aggódik a román külügy.

– Egy az egyben. Bár ha valaki utánanéz az enklávé kifejezésnek, meglátja, hogy ez országon belüli területet jelent, amely nem tartozik az őt körülvevő állam joghatósága alá. Ha a román állam a Székelyföldben egy esetleges enklávét lát, az azt jelenti, hogy még mindig nincs tisztában az autonómia fogalmával.

– Milyen ellenérveket hozott fel a többi beavatkozó fél?

– A románhoz hasonlóan a szlovák kabinet is eltér a per tárgyától, így inkább következményeket vetít elő, és arról próbálja meggyőzni a bíróságot, hogy a mi javaslataink nem jók. Ezzel szemben a görög külügy csak annyit írt, hogy nem kívánja levél formájában fenntartani álláspontját, indokait majd a bíróság előtt szóban ismertetné.

– A hét elején a luxemburgi bíróság iktatta Kovászna megyének az SZNT oldalán való beavatkozását.

– Ez a legújabb fejlemény, amiről tudunk. Azzal érvelnek a megyei önkormányzat jogászai, hogy az EU kohéziós politikája nem enyhítette a romániai közép fejlesztési régió szegényebb vidékeinek gazdasági lemaradását, hanem ellenkezőleg: elmélyítette.

– Megítélésében az Unió kohéziós politikájával van gond vagy Románia túlméretezett és mesterségesen létrehozott fejlesztési régióival?

– A régiók a kohéziós politika, az uniós pénzalapokhoz való hozzáférés eszközei, és a kettőt nem lehet egymástól elválasztani. De ennek a politikának az a célja, hogy segítse a felzárkózásban a kevésbé fejlett térségeket. Sajnos annak idején, 2003-ban a közép-régiót az uniós alapelvek és rendeletek semmibevételével alakították ki. Ez ugyanis kimondja, hogy amennyiben a legnagyobb közigazgatási egységek, esetünkben a megyék kevesebb mint 800 ezer lakossal rendelkeznek, akkor több egységet is össze lehet vonni – a történelmi, földrajzi, kulturális és gazdasági hagyományok figyelembevételével.

Ezt a kitételt Európa-szerte mindenütt figyelembe vették – még Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban is –, csak Romániában nem. Példátlan módon a székelyföldi megyéket más kultúrával, más nyelvvel, más hagyományokkal rendelkező térségekbe tagolták be. De nem ez az egyetlen gond. Sajnos egyáltalán nem átlátható a mesterségesen létrehozott óriásrégión belüli uniós pénzelosztás folyamata. A Kovászna megyei beavatkozási kérelem mellé az önkormányzat szakemberei olyan tanulmányokat csatoltak, melyekből egyértelműen kiderül, hogy a megye a források elosztásában hátrányos megkülönböztetés áldozata volt.

– Mennyire segíti a felperest az oldalán beavatkozók száma és érvrendszere? Illetve mennyire nehezíti meg a dolgát a másik oldalra állók csoportja?

– A magyar beavatkozás, melyet volt alkalmam áthatóan tanulmányozni, határozottan segít. Magyarország egy olyan szakszerű indoklást csatolt, amely nem a lehetséges következményekről szól, hanem szigorúan a tárgyra vonatkozik, és a mi álláspontunk mellett hoz fel további, megerősítő érveket. A magyar kormány szakembereinek sikerült néhány olyan indokot megragadni, amely csak erősítheti és kiegészítheti az általunk felépített érvrendszert.

– Csapásként vagy csupán kellemetlen meglepetésként érte, hogy az RMDSZ továbbra is tagja maradt a székelyföldi autonómia ellen perbe szálló bukaresti hatalomnak? Vagy netán számolt is ezzel?

– Nagyon érdekes kérdés, hisz egy rendkívül homályos dologról van szó. Kelemen Hunor ugyan kilépett a kormányból, mondván, hogy nem lehet tagja annak a kabinetnek, amely szembeszállt az RMDSZ és az Európai Kisebbségek Föderatív Uniója (FUEN) kisebbségügyi kezdeményezésével. Igen ám, de a szövetség mégiscsak kormányon maradt, ezzel mintegy megőrizve mind felperesi, mind alperesi minőségét. Az RMDSZ ígéretet kapott arra, hogy Bukarest ugyan belépett a perbe, de nem fog újabb beadványt terjeszteni a bíróság elé. Az SZNT perében viszont már terjesztett.

És akkor feltevődik a kérdés: egy olyan perben, amelyben pontosan az RMDSZ által került be a kormány másik minisztere, Korodi Attila, már közömbös a hozzáállás? Ez esetben nem számít, hogy a román álláspont a Székelyföld érdekeivel ellentétes? Nagy gond, ha nem tudunk úgy politizálni, hogy a közéletben áttekinthetően működjünk együtt, világos, kristálytiszta helyzetet teremtve.

– Az efféle politizálásnak a hozadéka az is, hogy a februárban felszólított 153 székelyföldi önkormányzatból eddig mindöszsze huszonegy szavazta meg az autonómia iránti igényt, és azt, hogy egyetlen közigazgatási egységhez szeretne tartozni?

– Itt egy picit árnyalnék, mert szembe kell néznünk azzal, hogy egy merőben új, Romániában szokatlan, elvi nyilatkozatról szóló határozat elfogadására kértük a székelyföldi önkormányzatokat. Bizonyos aggályokat el kellett és el kell oszlatnunk, mert mindegyre azt kérdezik tőlünk: mi értelme az egésznek, ha a prefektusok amúgy is megtámadják a döntést? Persze, hogy megtámadják, de ezzel nem tompítják, hanem ellenkezőleg, felerősítik a testületi döntést. A tanácsi határozatokat mindenképp meg kell hozni, és eljuttatni a hazai és nemzetközi fórumokhoz. Akárcsak a kormánymegbízottak és a bíróság ítéletét is.

– Mely még inkább kidomborítja a hatalom ellenséges álláspontját.

– Pontosan. Egy nyugati – legyen az európai vagy amerikai – politikus számára teljesen megdöbbentő a tény, hogy egy prefektus vagy egy bíróság alkotmányellenesnek minősíti azt, hogy egy önkormányzat a közösség nevében megszólítja a saját kormányát. Nem hiába kérte fel az Európa Tanács keretében működő Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának bürója Liviu Dragnea közigazgatásért felelős kormányfő-helyettest, hogy írásban fejtse ki álláspontját a székelyföldi önkormányzatok autonómiapárti határozataival és a kormány hivatalos álláspontjával kapcsolatosan. Az ET tanácsadó testülete az első négy, Strasbourgba érkező székelyföldi önkormányzati határozat után lépett. Azóta már huszonegynél tartunk, de ez a szám szinte napról napra nő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírásgot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírásgot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
Hirdetés