
Az öröm visszatérésével és a gázaiak szenvedésére figyelve ünnepelték Betlehemben a karácsonyt
Fotó: viedófelvétel
A gázai háború után az öröm visszatéréséről, a karácsonyi éjféli misén a reményről, a gázaiak szenvedéséről beszélt Pierbattista Pizzaballa bíboros, a jeruzsálemi latin pátriárka Betlehemben, és az ellenségeskedés beszüntetésére szólított fel.
2025. december 25., 12:192025. december 25., 12:19
Pierbattista Pizzaballa bíboros az éjféli misén arról beszélt, hogy a karácsony az újjászületés üzenetét hordozza a gázaiak számára, a gázai szenvedés az izraeli háború leállása ellenére is tart, ugyanakkor a remény továbbra is jelen van.
„Ma nagyon gyönyörű hangulatot éreztem Betlehemben” – mondta Pizzaballa bíboros.
– kezdte homíliáját.
A pátriárka emlékeztetett arra, hogy miként Jézus életében is megjelentek az akkori politikai döntések, hatalmi egyensúlyok, melyek a történéseket befolyásolták, ma is úgy tűnik, hogy a Szentföldön is konkrét következményei vannak a politikai döntéseknek, a hatalmi egyensúlyoknak, melyek gyakran meghatározzák az emberek sorsát. A karácsony azonban felfedezi számunkra a szeretet, a szolidaritás és az igazság hatalmát.
A bíboros arra szólította fel a jelenlévőket, hogy ne maradjanak semlegesek, és ne meneküljenek el a jelenlegi helyzet összetettsége elől.
Pizzaballa bíboros közvetlenül megszólította a gázai keresztény közösséget, s biztosította őket, hogy nincsenek egyedül, és hogy ők „a kitartás és a béke csodálatos tanúságtételei”. Az ellenségeskedések befejezésére szólított fel. Nem elég a tűzszünetről beszélni, hanem az összes ellenségeskedés befejezésére van szükség – mondta.
A latin pátriárka néhány napja meglátogatta a Gázai övezetet, ahol vasárnap karácsony előtti misét celebrált. Erről azt mondta, hogy bár a háború véget ért, az ára emberi szenvedésekben továbbra is súlyos.
„A szenvedés továbbra is jelen van Gázában a harcok leállása ellenére. A családok romok között élnek, a jövő pedig törékenynek és bizonytalannak tűnik” – emlékeztetett, de hangsúlyozta, hogy a karácsony mégis az újjászületés üzenetét hordozza számukra.
– mondta Pizzaballa bíboros.
„Amikor találkoztam velük, lenyűgözött az erejük és az újrakezdés vágya, az a képességük, hogy ismét tudnak örülni, és az elszántságuk, hogy a semmiből újjáépítsék lerombolt életüket. Úgy gondolom, hogy most valóban a saját, különleges karácsonyukat élik: az újjászületés és az élet karácsonyát. Gyönyörű tanúságtételt jelentenek ma számunkra” – közölte, és elmondta, hogy Betlehemben is az élet és az öröm visszatérését érzi.
Megtelt az éjféli misére a Születés temploma melletti katolikus Szent Katalin templom, melyet idén elsősorban a szentföldi keresztények, s az egyház képviselői, s kevésbé az egész világról érkezett zarándokok töltötték meg. Szintén megjelentek a vezető palesztin tisztségviselők és a külföldi diplomaták.
Időben megérkezett a templomba a Mahmúd Abbász elnök kérésére helyette a Palesztin Hatóságot képviselő Husszein al-Sejk palesztin alelnök is, akinek belépését Betlehembe eredetileg megtiltották az izraeli hatóságok, de később engedélyezték odautazását.
Mint ismeretes, október közepén életbe lépett a gázai tűzszünet, és azóta fokozatosan ismét megjelentek a zarándokok, és idén Betlehemben ismét jelen volt az ünnepi karácsonyi hangulat.
Szenteste visszatértek az ünnepségek Betlehembe, zsúfolt felvonulásokkal és zenével telt meg a Jeruzsálem szomszédságában fekvő ciszjordániai város.

Hamarosan megkezdődhet a gázai tűzszünet második, a Gázai övezet jövőjét rendező szakasza – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Friedrich Merz német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján Jeruzsálemben vasárnap.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!