
Gyulafehérváron is azt szeretné a városvezetés, ha változtatnának a szigorú korlátozások bevezetésének módszertanán
Fotó: Makkay József
Gazdaságilag érthető a nagyvárosok polgármestereinek kérése, hogy változtassanak a járványügyi korlátozások bevezetésének módszertanán – szögezte le megkeresésünkre Lorenzovici László orvos, közgazdász végzettségű egészségügyi elemző. Mint mondta, a harmadik hullám amplitúdója kisebb lesz, hiszen már sokan átestek a fertőzésen, és az oltás is jó ritmusban halad.
2021. február 23., 08:292021. február 23., 08:29
2021. február 23., 09:462021. február 23., 09:46
Szakmailag megalapozatlan, de gazdaságilag érthető a nagyvárosok polgármestereinek kérése, hogy változtassanak a járványügyi korlátozások bevezetésének módszertanán – szögezte le megkeresésünkre Lorenzovici László orvos, közgazdász végzettségű egészségügyi elemző. Mint ismeretes, több nagyváros polgármestere fejezte ki nemtetszését a településeken elrendelt járványügyi intézkedések, korlátozások bevezetésének módszertanával kapcsolatban, ezek módosítására szólítva a bukaresti hatóságokat. Kolozsvár, Temesvár, Gyulafehérvár polgármestere szerint a koronavírus terjedésének megfékezését célzó járványügyi intézkedések rögzítése során figyelembe kell venni a helyben elvégzett tesztek számát is.
Gabriel Pleşa, Gyulafehérvár kormánypárti, az USR–PLUS színeiben megválasztott elöljárója azt javasolta, a járványügyi korlátozások foganatosításakor vegyék figyelembe az elvégzett tesztek számát, ugyanakkor
Andreea Moldovan egészségügyi államtitkár a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, statisztikailag nem vehetik figyelembe az elvégzett tesztek számát, valójában a tesztek pozitivitási aránya számít. „Nem lenne korrekt, ha ezekben a megyékben módosítanánk a határértékeket, a cél, hogy minél szélesebb körben biztosítsák a lakosság hozzáférését a teszteléshez” – mondta az államtitkár. Hozzátette, fontos, hogy minél többet teszteljenek, az eredményeket jelentsék, mert csak így lehet megfelelő következtetéseket levonni. Meglátása szerint a tesztelési kapacitást nem kell növelni, viszont tudatosítani kell a lakosságban, hogy a legkisebb tünet esetén is kérjék a tesztet, mert így orvosi felügyelet alatt vészelik át a betegséget.
„A polgármesterek és a kormány képviselője elbeszélnek egymás mellett, az egyik körtét kér, a másik azt mondja, van almám, közben az igazság középen van” – mutatott rá Lorenzovici László.
A szakember kifejtette, szakmailag nem megalapozott, hogy a tesztek számának figyelembevételét kérik, viszont más kritériumokat figyelembe lehet venni, például a kórházba beutaltak számát. A járványügyi korlátozások bevezetésének módszertana, a határértékek megállapítása adminisztratív kérdés, bármikor módosíthat ezen a kormány, mint ahogy az iskolakezdéskor már meg is tette, amikor 1,5 ezrelékről 1 ezrelékre „húzta le” a sárga forgatókönyv küszöbét. Mindig be lehet vezetni újabb és újabb határértékeket, ez politikai akarat kérdése – mutatott rá az elemző, hozzátéve: az viszont megalapozatlan érv, hogy azért vannak betegek, mert tesztelnek.
– szögezte le Lorenzovici László. Kifejtette, a nagyvárosokban jobban terjed a fertőzés, mert pezsgőbb az élet és nagyobb az aktív, fiatalabb lakosság aránya. Ahol kevesebbet tesztelnek, részben a beteg is kevesebb, ezért releváns a kórházba beutaltak száma, hiszen a súlyos esetekben már nem a tesztelés kérdése, hogy bekerülnek-e a nyilvántartásba.
Lorenzovici úgy véli, érthető a kormány visszafogottsága, hiszen közeledik a járvány harmadik hulláma, öt napja folyamatosan 15-20 százalékkal növekszik az esetszám, Románia most tart ott, ahol Magyarország tíz nappal ezelőtt. A szakértő becslése szerint a harmadik hullám amplitúdója kisebb lesz, hiszen már sokan átestek a fertőzésen, és az oltás is jó ritmusban halad. Ugyanakkor az egészségügyi közgazdász úgy fogalmazott: érthető a polgármesterek gazdasági érvelése, szerinte is lazítani kell a szigorításokon, engedni működni a gazdaságot, hiszen a veszélyeztetettek többsége már megkapta a vakcinát. „A korlátozások szétverik a gazdaságot, az elmúlt év utolsó negyedében mért gazdasági növekedést adósságból generálta az állami szektor” – hívta fel a figyelmet lapunknak Lorenzovici László.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
1 hozzászólás