
Halasztás. A dél-erdélyi NATO-hadgyakorlatot a rossz közlekedési infrastruktúra miatt nem lehet tavasszal megtartani
Fotó: Facebook/Ministerul Afacerilor Interne, Romania
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
2025. április 05., 15:072025. április 05., 15:07
2025. április 05., 16:322025. április 05., 16:32
Ezek ugyanis létfontosságúak lennének egy 2025 májusában tartandó NATO-hadgyakorlathoz, amely Románia védelmét szimulálja. Időközben a gyakorlatot elhalasztották – derítette ki a Szabad Európa.
A védelmi minisztérium még 2024 júliusában fordult a Fejlesztési, Közmunka- és Közigazgatási Minisztériumhoz több, a hadgyakorlat által érintett területeken található kisebb, részben földes út és két gyaloghíd kijavítása érdekében.
„2025. május 5. és 2025. május 25. között hadgyakorlat zajlik az ország területén, amelyen a szövetséges országok (NATO) is részt vesznek.
– áll a védelmi tárca indoklásában.
A minisztérium által használni kívánt utak a következők:
A védelmi tárca a fejlesztési minisztériumhoz intézett levelében azt is megemlítette, hogy az ezeket az utakat használó katonai egységek már korábban is kérték a javításukat. Ezek a bekötőutakért felelős önkormányzatokhoz fordultak.
Azonban
– olvasható a képviselőháznak megküldött dokumentumban, amely az intézmények közötti hivatalos levelezést tartalmazza.
A védelmi minisztérium által említett gyakorlatra 2025. május 5-26. között került volna sor, és a Dacian Spring (azaz Dáciai tavasz) 25 nevet kapta volna.
A hadgyakorlat során a francia vezetésű romániai NATO-harccsoportnak dandárszintet kellett elérnie. Vagyis Franciaország a már ott lévő 1500 katonán felül még legalább 2000 katonát vezényelt volna a Brassó megyei Nagysinkre és más helyszínekre.
Ezekhez további NATO-országok katonáinak kellett volna csatlakozniuk, így
2025 márciusában azonban a francia illetékesek bejelentették, hogy őszre halasztják a francia csapatok romániai telepítését.
Egy hónappal a védelmi tárca által a fejlesztési minisztériumnak küldött első megkeresés után, 2024 augusztusában
Franciaország, Belgium és Luxemburg nagykövetei felhívták a fejlesztési minisztérium figyelmét arra, hogy van egy akadály, amely korlátozza a NATO-csapatok zavartalan működését, mégpedig az a híd, amely közúti összeköttetést biztosítana Voila község vasútállomása és a nagysinki támaszponton található, Berthelot tábornokról elnevezett harccsoport tábora között.
A nagykövetek kéréséhez csatlakozott a román külügyminisztérium is, amely 2024. szeptember 10-én levélben fordult a fejlesztési minisztériumhoz.
A külügy szerint a hadgyakorlat zökkenőmentes lebonyolítása érdekében a hatóságoknak meg kell javítaniuk a hidat, amit a hadsereg már évek óta kérvényez.
A tárca szerint az említett célkitűzés fontosságát az is kiemeli, hogy az a Nagysinki Közös Kiképzőközpontban telepített katonai egységek egyik gyors evakuálási útvonalán fekszik. A külügyminisztérium emlékeztet arra, hogy a Dacian Spring 25 alkalmával, májusban a román területen telepített szövetséges katonai egységek műveleti állapotát felmérő hadgyakorlatra kerül sor román területen. A tárca felidézte: a hadgyakorlatot a nagysinki lőtér közelében tartanák.
– figyelmeztetett a külügyminisztérium 2024 őszén.
2024. október 3-án a fejlesztési minisztérium egy negyedik levelet is kapott, ismét csak a védelmi tárcától, amely egy új teendőt is tartalmaz: a hadsereg számára egy másik fontos célkitűzés, a Segesd patakon Segesvárnál átívelő híd javítását.
– mutatott rá a tárca, emlékeztetve, hogy a hidat jelenleg csak egy bizonyos súlyhatár alatti járművek használhatják.
A védelmi minisztérium december 17-én egy újabb levelet intézett a fejlesztési minisztériumhoz.
A tárca felrótta, hogy a júliusi levélben jelzett négy út közül csak egyet, a fogarasit javították ki az első levél elküldése óta eltelt öt hónap alatt.
A védelmi minisztérium rámutatott, hogy
Azt is megemlítette, hogy az útvonalak hosszú távon is biztosítják katonai egységek készenléti tervek szerinti mozgását.
Ezek azok a tervek, amelyek azt rögzítik, hogyan védekezzen Románia egy katonai támadás esetén.
2025. január 31-én a Marcel Ciolacu vezette kormány rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi a fejlesztési minisztérium számára, hogy a katonai járművek áthaladásához szükséges utak, hidak és átereszek javításához szükséges pénzeket elkülönítse. A jogszabály kimondja, hogy a pénz forrása az Anghel Saligny Nemzeti Beruházási Program, egy 2021–2028 között 50 milliárd lejes (10 milliárd euró) költségvetéssel rendelkező országos beruházásfinanszírozási program, bár „nem minden stratégiai fontosságú beruházási cél finanszírozható ezen keresztül”.
A kormány megjegyezte, hogy 2025 januárjáig „a Helyi Fejlesztési Országos Program II. fázisára elkülönített 33 milliárd lejes teljes összegből 31 269 milliárd lej le van kötve, és 1,730 milliárd lej áll rendelkezésre” (346 millió euró).
A kormány a védelmi tárca által az utak, pallók és hidak javítására kért finanszírozás biztosítását célzó januári rendeletben azt is közölte, hogy
A Szabad Európa megkeresésére Cseke Attila fejlesztési miniszter elmondta, hogy míg a segesvári hídon a munkálatokra már megkötötték a szerződést és folyamatban vannak, a védelmi tárca által megjelölt utak javítási munkálatai nem kezdődtek el.
A Dacian Spring 25 hadgyakorlat elhalasztásáról francia tisztségviselők a Szabad Európának elmondták, azért kérték azt, hogy a katonák és harci járművek bevetése ne essen egybe a romániai elnökválasztási kampánnyal.
Magas rangú román katonai tisztségviselők közölték, hogy a hadgyakorlatra, amelyben ideiglenesen megerősítik a romániai NATO-harccsoportot, ősszel kerül sor. Pontos időpontot azonban nem jelöltek meg.
Nagysinken található NATO francia parancsnoksággal létesülő, mintegy ezer katonából álló romániai harccsoportjának súlypontja
Párizs 2022 májusában jelentette be, hogy a Brassó megyei Nagysinken lesz a NATO francia parancsnoksággal létesülő, mintegy ezer katonából álló romániai harccsoportjának súlypontja.
Az akkori bejelentés szerint a francia katonák közösen gyakorlatoznak a brassói és csíkszeredai román hegyivadász alakulatokkal, a Romániában állomásozó amerikai egységekkel, védelmi és elrettentő feladatot látnak el, jelenlétük pedig „üzenet az orosz hadseregnek”.
„Úgy vélem, 4-5 évig leszünk itt, egy erős, nehézfegyverekkel is rendelkező állandó zászlóaljat alakítunk ki, hogy megelőzzünk bármilyen, Románia ellen irányuló agressziót vagy destabilizálást” – nyilatkozta Vincent Minguet ezredes, francia katonai parancsnok. Minguet a francia 27-es Annecy hegyivadász zászlóalj ötszáz katonájával érkezett Romániába, amikor az Ukrajnát ért orosz támadást követően a NATO aktiválta a Reagáló Erőket (többnemzetiségű gyorsreagálású haderejét), és Romániába is csapaterősítést küldött.
A román védelmi tárca korábban közölte: a NATO egy új, francia parancsnokság alatt működő állandó harccsoport létrehozásával tervezi megerősíteni Romániában a keleti szárny védelmét, amelyben ötszáz francia, háromszáz belga és kétszáz holland katona vesz részt.
Mint ismeretes, erőteljes a NATO-jelenlét más erdélyi helyszínen is.
Amint arról beszámoltunk, elkészültek a tervek Románia egyik legnagyobb közberuházása, az aranyosgyéresi légi támaszpont felújításának kezdeti szakaszáról: a több mint 1,3 milliárd lejt felemésztő katonai fejlesztések első, 500 milliós tétele az Erdélyben létesítendő új F-16-os repülőszázad számára „rak fészket”. A román állam által pénzelt munkálatok mellett az Egyesült Államok is rengeteget költ arra, hogy a NATO-haderő otthon érezze magát a Kolozs megyei létesítményben.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
1 hozzászólás