
Antal Árpád szerint legalább azt kellene elérni, hogy krízishelyzetben a román állam, illetve az önkormányzatok átvállalhassák a magyar kormány által létrehozott intézmények finanszírozását
Fotó: Kocsis B. János
Nem a magyar kormánytól kellene elvárnia az erdélyi magyarságnak azt, amit nem kap meg a román államtól, hanem mind a két irányból forrásokat kellene igényelnie – véli Antal Árpád.
2018. április 26., 16:392018. április 26., 16:39
2018. április 26., 16:492018. április 26., 16:49
Veszélyes lehet hosszú távon, hogy a romániai magyarság intézményrendszere a magyar kormánytól függ – fogalmazott csütörtöki sajtótájékoztatóján a Krónika kérdésére Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere lapunk felvetésére beszélt annak kockázatáról, hogy az erdélyi kisebbség a román társadalommal párhuzamos intézményrendszert épít ki Romániában, ami teljes mértékben a magyar kormánytól függ, hiszen az elöljáró szerint ez bármikor összeomolhat.
– fogalmazott Antal. Leszögezte: az erdélyi magyarok román állampolgárok is, ebben az országban fizetik az adót, tehát a román államnak kellene megoldania minden fontos problémájukat. „Mi először és sokadszor is Bukarestbe megyünk a gondjainkkal. Ott kértük a Bolyai-egyetemet és az autonómiát. De ha ott mindig szembecsapják velünk az ajtót, nem várhatják el, hogy ezzel le is mondunk a céljainkról. Kénytelenek vagyunk máshova fordulni, és az első, ahova mehetünk, Budapest” – részletezte az elöljáró.
Antal elmondta: mindez azért is kockázatos, mert ha Gyurcsány Ferenc vagy „Gyurcsány-szerű” politikus lesz Magyarország miniszterelnöke, „sportot űzhet abból, hogy megvonja a határon túli magyaroktól a finanszírozást”. A városvezető úgy véli:
„Nem szabad elkényelmesednünk, itt adózunk, nem szűnhetnek meg az elvárásaink, hogy intézményeinket a román állam finanszírozza” – hangsúlyozta.
A sepsiszentgyörgyi politikus arra is kitért: a román állam mindig le van maradva egy körrel, nincsenek stratégiái, hogy a kialakult helyzetet lereagálja. „Ez olyan, mint a sakkban. Amikor meghozol egy döntést, számolnod kell azzal, hogy arra a másik is lépni fog. A geopolitikában nincs utolsó lépés,
Van egy stratégia arra, hogy meg kell gyengíteni a magyar közösség erejét, de ennek a játéknak még demográfiailag sincs vége, hiszen az elmúlt tíz évben Székelyföldön sikerült megőrizni a pozíciónkat. Ha ők sakkot adnak, mi is adhatunk” – fogalmazott a polgármester.
Szerinte az ideális változat az lenne, hogy nyerni tudjunk abból, hogy magyarok vagyunk Romániában.
Így lehet elérni, hogy az oktatási rendszerünk legyen jobb, mint a romániai, a száz legjobb romániai középiskola között legyen tíz magyar. Sajnos most nem így van, a százból csak egy magyar” – részletezte Antal Árpád. Különben úgy véli, az erdélyi magyarok sokkal többel hozzájárulnak Magyarország gazdaságához, mint amit a magyar kormány Erdélybe visszafordít, hiszen sokan a román állam pénzén tanultak szakmát, majd kivándoroltak, és Magyarországon kezdtek termelni.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!