
Arra kérik az erdélyi magyarokat, „két kézzel” voksoljanak december elsején az összefogás RMDSZ által fémjelzett listájára
Fotó: László Ildikó
A december elsejei romániai parlamenti választáson való részvételre buzdítják a magyarokat társadalmi szervezetek, egyházak, kissé rendhagyó módon ugyanakkor sportklubok és népszerű közéleti személyiségek is csatlakoztak a mozgósításhoz.
2024. november 29., 19:012024. november 29., 19:01
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) arra kéri a magyarokat, hogy december 1-jén szavazzanak a magyar összefogás listájára. Mint ismert, az RMDSZ idén is, még a júniusi helyhatósági és európai parlamenti választás előtt megállapodást kötött két kisebbik magyar alakulattal, az EMSZ-szel és a Magyar Polgári Erővel (MPE). A paktum a most vasárnapi parlamenti megmérettetésre is vonatkozik, ennek értelmében pedig Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, valamint Kulcsár-Terza József, az MPE ügyvivője ismét befutó helyet kapott az RMDSZ parlamenti jelöltlistáján.
Az EMSZ elnöke közösségi oldalán posztolt bejegyzésében úgy véli, a romániai magyarság megszerzett jogait nem védik intézményes garanciák, az ezeket biztosító törvények bármikor – egy egyszerű többséggel is – megváltoztathatók. „Világos tehát: ha nem vagyunk ott a döntéshozásban, nélkülünk – és nem elképzelhetetlen, hogy ellenünk – döntenek majd” – állapította meg az udvarhelyszéki parlamenti képviselő, hozzátéve: az államelnök-választás első fordulója mindenkit meglepett, „talán meg is rémített”. Zakariás szerint nem tudni, hogy ez az eredmény miként fogja mobilizálni és demobilizálni a különböző választói csoportokat, úgy véli ugyanakkor: megtörténhet, hogy a magyarellenes, szélsőséges erők soha nem látott erőre kapnak, ilyen körülmények között a magyar szavazatok mennyisége döntő jelentőségű lesz.
Az Izsák Balázs elnök által aláírt közlemény rámutat: bár a Székelyföld területi autonómiájának megteremtéséért tevékenykedő szervezet nem párt, mégis erkölcsi kötelességének tartja állást foglalni, amikor az általa vallott elvek és értékek veszélybe kerülnek. „Kérjük az erdélyi magyar nemzeti közösséget, hogy december elsején szavazzon mindenki a magyar összefogás jelöltlistájára, az RMDSZ jelképe alatt. A Székely Nemzeti Tanács kitűzött céljait akkor tudja elérni, ha a román törvényhozásban és a kormányban, de nyilván az erdélyi önkormányzatokban, egyházakban és civil társadalomban is legyenek olyan személyiségek, akik értik a céljainkat, érzik és értékelik azok súlyát” – olvasható a felhívásban.

Sorsdöntő választás előtt állnak a romániai magyarok – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Az SZNT-közlemény leszögezi: nem közömbös a székelység számára, hogy ki lesz Románia új államfője, és arra figyelmeztet, hogy az elnökválasztás első fordulójában élen végző Călin Georgescu független jelölt máris elővette a „magyar kártyát”. „Számos megtévesztő megjegyzés, ismertetés jelent meg Călin Georgescuról az utóbbi pár napban, de mindenkinek tudnia kell, hogy ugyanoda tartozik ő is, ahová az AUR, a Nagy-Románia Párt, a PUNR, vagy név szerint George Simion, Corneliu Vadim Tudor, Gheorghe Funar, egyetlen szóba sűrítve: a Vasgárda” – fogalmaz az SZNT.
Felhívásában arra figyelmeztet, hogy 1990 óta folyamatosan csökken Romániában a választási részvételi hajlandóság, és ez alól a tendencia alól az erdélyi magyarság sem kivétel. „Ha az erdélyi magyarság tudatosabb, mint a többségi társadalom, akkor érdekérvényesítő képességét is javítani tudja, a romló demográfiai helyzete ellenére is. Szavazzunk felelősen, kellő információk birtokában, és annak tudatában, hogy a jövőnkről van szó” – zárta választási felhívását a Székely Nemzeti Tanács.
Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke az érsekség honlapján közzétett buzdításában azt üzeni híveinek: „keresztény kötelesség és felelősség”, hogy szavazatukkal hozzájáruljanak jövőjük formálásához. „Rajtunk áll, hogy lesznek-e olyan emberek a parlamentben, akik minket képviselnek, felvállalva egyházunk és kisebbségi népünk érdekeit, kiállva az emberi és evangéliumi értékek mellett” – fogalmaz az érsek, kérve mindenkit, hogy azokat a jelölteket támogassák, akik megfelelnek ezeknek az elvárásoknak.
Kató Béla, az Erdélyi Magyar Református Egyházkerület püspöke még az államfőválasztás előtt közzétett felhívásában úgy fogalmaz: az erdélyi magyarok sorsdöntő választások elé néznek, és „a parlamenti választások tétje számunkra óriási”. „Szavazatunkkal a következő négy évre erős képviseletet juttathatunk a bukaresti törvényhozásba, amely hatékonyan küzdhet kisebbségi érdekeink védelmezésében. Ha egységesen lépünk fel, a józan ész hangja, amit érdekképviseletünk a választási kampányban meghirdetett, felerősödhet a parlamentben, és akár a kormányba is visszatérhet” – idézi az egyházi vezetőt az MTI.
Kató Béla emlékeztetett, hogy ahol korábban egységes volt a magyar fellépés, ott a helyi önkormányzatban megkerülhetetlen lett a magyar érdekképviselet, és ezt kell megismételni az országos választásokon is. „Képviselőink által jelen kell lennünk, hogy ne tudjanak minket, magyarokat félreállítani, ne tudják elvenni a megszerzett jogainkat” – zárta felhívását Kató Béla.
Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke az államfőválasztás előtt közreadott felhívásában a választásokon való részvételre buzdítja híveit. „(…) Isten cselekvő eszközei vagyunk, és oda kell állnunk azok mellé, akik az ügyünket képviselik: támogassuk a magyar érdekképviseletet” – áll a felhívásban.
A felhívásban úgy fogalmaznak, a testületet „mélységes aggodalommal” tölti el „a szélsőséges erők térnyerése” az államfőválasztás első fordulójában. Rámutatnak: ez az eredmény veszélybe sodorhatja a magyar parlamenti képviseletet és a magyar történelmi egyházak érdekeinek érvényesítését. „Arra kérjük híveinket, hogy 2024. december 1-jén vegyenek részt a parlamenti választásokon, és szavazatukkal támogassák az RMDSZ neve alatt szereplő magyar összefogás listáját” – áll a felhívásban. Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus egyház püspöke az egyház Facebook-oldalán közzétett felhívásában kijelenti: az erdélyi magyarság megmaradásának és gyarapodásunk kulcsa, hogy közösségi érdekeit első helyre teszi, és ebben az RMDSZ „az egyetlen partnere”. „Mutassuk meg december 1-jén, hogy nemcsak múltunk van, hanem jövőnk is lesz! Együtt sikerülni fog” – zárja felhívását a püspök.
„Mindez nagyon nincs rendben így. A romániai elnökválasztások első fordulójának tükrében is látszik, hogy nem lehet megoldás az, ha elengedjük a fülünk mellett a sértéseket, ha úgy teszünk, mintha nem tapostak volna bele a lelkünkbe, mert a következmények beláthatatlanok lehetnek. Minden elérhető eszközzel tennünk kell azért, hogy a magyarellenesség, a szidalmazás, a bántalmazás ne váljon normalitássá” – szerepel a román labdarúgó-bajnokság másodosztályában szereplő székelyföldi klub pénteken szerkesztőségünkhöz eljuttatott felhívásában. Az FK Csíkszereda – „Hajrá FK, hajrá magyarok, hajrá székelyek!” felkiáltással – arra kéri azokat, akik a csapatnak szurkolnak, és megtehetik, hogy vasárnap vegyenek részt a romániai parlamenti választásokon. Egyébként a választáson való részvételre buzdít az RMDSZ által közzétett kampányvideók egyikén Csík Tibor, a Partiumi Labdarúgó-akadémia egyik edzője is.
Sőt meglepetésre beállt a tulipános lista támogatói közé Bagossy Norbert, a Gyergyószentmiklóson alakult Bagossy Brothers Company alapítója, énekese is. Az RMDSZ által közzétett és terjesztett kampányvideóben a 34 éves művész előrebocsátja: általában nem szoktak politikai kérdésekkel foglalkozni, de a mostani helyzetben úgy érzik, fontos, hogy megszólaljanak. Bagossy Norbert „az erdélyi magyarság létének és jövőjének szempontjából” arra kéri zenekara rajongóit, hogy szavazzanak a vasárnapi parlamenti választáson a magyar képviseletre. „Mert ha nem, akkor a múlt heti elnökválasztás eredményei alapján esély van arra, hogy a magyarellenes erők hangsúlyosabban jutnak be a parlamentbe, az RMDSZ pedig kimarad” – állapítja meg az Erdélyben és az anyaországban egyaránt népszerű együttes frontembere, aki időseket és fiatalokat egyaránt szavazásra kér.
Szenvedélyes videós bejelentkezésben buzdít szavazásra Pataky Attila, az Edda Művek énekese is. Székely zászlóval a kezében a legendás rockzenekar frontembere „egyetlen útnak” nevezi az összefogást, és ezt a szót háromszor is elsorolja. „Erdélyország, a gyermekeink, az unokáink sorsa rajtatok múlik. A teremtő Isten nevében kérlek benneteket, drága véreim, menjetek, szavazzatok, szavazzatok! Isten, Isten!” – fogalmaz az ugyancsak az RMDSZ által terjesztett kampányvideóban Pataky Attila.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!