
A felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztató Sepsiszentgyörgyön
Fotó: MTI/Kátai Edit
A háromszéki magyarok jobban bíznak a magyar kormányban, mint a román állami vagy európai uniós intézményekben, de a helyi és megyei önkormányzat munkájával is elégedettek – derül ki abból a felmérésből, melyet csütörtökön ismertettek Sepsiszentgyörgyön.
2024. február 15., 21:402024. február 15., 21:40
2024. február 16., 12:302024. február 16., 12:30
A Háromszéki monitor című kérdőíves közvélemény-kutatás eredményeit Tamás Sándor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) háromszéki szervezetének elnöke és Barna Gergő szociológus mutatta be.
A sajtótájékoztatón elhangzott: az adatfelvétel 2023. szeptember 21. és október 13. között történt Kovászna megye felnőtt magyar lakosságára reprezentatív, 1877 fős mintán, emelt számú almintákkal négy városra: Kézdivásárhely, Kovászna, Barót és Sepsiszentgyörgy. Utóbbi esetében a román lakosok véleményét is mérték.
Az Európai Unió iránti bizalom 31, a NATO iránti 27 százalékos, míg Románia államfőjében a háromszéki magyarok 18, a román kormányban 17, a román parlamentben 15 százaléka bízik.
Barna Gergő közölte: Románia megítélésében általában borúlátóak a háromszéki magyarok, de a mostani arány az átlagosnál is nagyobb.
A saját életkörülményeivel ellenben kétharmaduk elégedett, a települések fejlődésére vonatkozó kérdésre 62 százalék mondta azt válaszul, hogy jó irányba haladnak a dolgok. „Ez most egy trendforduló” – mutatott rá a szociológus, aki szerint korábban ez az arány nem haladta meg az 50 százalékot.
Romániához hasonlóan az Európai Unióval kapcsolatos kérdésekben a válaszadók 73 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok; 72 százalék véli úgy, hogy az uniónak fontosabbak a bevándorlók, mint a nemzeti kisebbségek ügye, 64 százalék ugyanakkor elismeri, hogy az EU jóvoltából sok fejlesztés történt, és ugyanennyien gondolják összességében jónak, hogy Románia csatlakozott az európai közösséghez.
Barna Gergő közölte:
A felmérés központi kérdése volt az idei romániai választások megítélése. Az önkormányzati választásokat a megkérdezettek 83 százaléka tartja fontosnak, a parlamenti választás 74, az államfőválasztás 73, míg az EP-választás 67 százalék szerint fontos. A romániai választásokon jellemzően alacsony részvételi aránnyal végző Kovászna megyében a biztos szavazók aránya a felmérés idején 56 százalékos volt.
A Kovászna megyei önkormányzat esetén a biztos magyar szavazók 82 százaléka az RMDSZ-re, 8 százalék az Erdélyi Magyar Szövetségre (EMSZ) és 1,2 százalék a nemrég alakult Magyar Polgári Erőre (MPE) szavazna, az egyes román pártok támogatottsága az utóbbinál is alacsonyabb.
Sepsiszentgyörgyön a román lakosok a magyarokhoz hasonló mértékben – több mint kétharmad – értenek egyet azzal, hogy jó irányba mennek a dolgok, és mintegy 7 százalékuk az RMDSZ-re szavazna román pártok helyett.
„Politikai közösségünk fel van készülve, bármikor tarthatják Romániában a választást, Háromszéken sikerre visszük” – értékelte az eredményeket Tamás Sándor, aki szerint az RMDSZ támogatottságában érzékelhető növekvő trend a hiteles munkavégzés és érdekképviselet eredménye.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!