
Fotó: Haáz Vince
Teljes mértékben alkotmányellenes, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság rendeletben korlátozta a hétvégén a szabad mozgást, miután az alkotmánybíróság is kimondta, hogy az állampolgári szabadságjogok csakis törvényekkel korlátozhatók – jelentette ki a Krónikának Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
2020. május 15., 16:082020. május 15., 16:08
2020. május 15., 16:242020. május 15., 16:24
„Ilyesmit nem lehet csinálni. Ha alkotmányos köztársaság vagyunk, és az alkotmány a legfőbb törvény, akkor azt be kell tartani még abban az esetben is, ha veszélyes. Hiszen veszélyes dolog, hogy nem volt rendelkezés erre a három napra. De hogyha nem voltak képesek megcsinálni egy héttel vagy tíz nappal a szükségállapot lejárta előtt a törvénytervezetet, és beterjeszteni a parlamentben, akkor nincs mit tenni” – szögezte le Puskás.
Kijelentette:
A volt alkotmánybíró szerint ráadásul a rendelet több helyen ellentmond a törvény előírásainak – például miközben a veszélyhelyzetre vonatkozó jogszabály értelmében az idősotthonok gondozóinak már nem kell bent lakniuk az intézményben, a rendelet szerint igen.
Fölvetésünkre, mi a helyzet a vendéglátóhelyek teraszaival, amelyek a törvény szerint hétfőtől kinyithatnak, a rendelet szerint viszont nem, Puskás leszögezte: az alkotmány értelmében a jogszabályok rangsorolása úgy néz ki, hogy a törvény az, amelyet be kell tartani, mivel bármilyen határozat, ami a törvényt követi, pontosan meg kell hogy feleljen a törvény előírásainak.
A fennálló helyzet kapcsán a volt alkotmánybíró lesújtó véleményt fogalmazott meg az országról.
– jelentette lapunknak Puskás Bálint.
Nem csupán ő tartja alkotmányellenesnek a rendeletet: Stelian Ion, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, az alsóház jogi bizottságának tagja pénteken leszögezte: a kormány az alaptörvény előírásival ellentétesen járt el, hiszen nem törvény útján hirdette ki a szabadságjogokat korlátozó intézkedéseket.
Mint ismeretes, a kormány késve dolgozta ki a veszélyhelyzet idejére vonatkozó korlátozásokat és egyéb intézkedéseket tartalmazó törvény tervezetét: csupán hétfőn terjesztette be a parlament elé, amely szerdán szavazott róla. Mivel ezt követően két napig várni kell, hogy ha akad valaki, aki megtámadná az alkotmánybíróságon, ezt megtehesse, az államfő csupán pénteken írhatta alá. Mivel pedig az alkotmány értelmében egy törvény három nappal azt követően lép hatályba, hogy megjelent a Hivatalos Közlönyben, ez csak ma történt meg. Ennek nyomán – mivel a szükségállapot csütörtökön éjfélkor lejárt – péntekre, szombatra és vasárnapra vonatkozóan nem voltak érvényes korlátozó intézkedések. Ezt a kormány a rendelettel próbálta áthidalni – a jelek szerint alkotmányellenesen.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
2 hozzászólás