
Nehéz a dolga... Sokáig a karbantartási munkálatokat is hanyagolták a román hadseregben
Fotó: Barabás Ákos
Óriási összegeket fordítottak az utóbbi időben a román haderő fejlesztésére, a beszerzések ugyanakkor elsősorban amerikai üzleti igényeket elégítenek ki. A romokban heverő romániai hadiipar esélyt kaphat az újjáéledésre, de a hadsereg továbbra sem kifejezetten vonzó a fiatalok számára.
2019. február 04., 20:012019. február 04., 20:01
Románia több mint egymilliárd dollárt költött tavaly különböző fegyverek, hadi felszerelések és katonai járművek beszerzésére a tíz évre kiterjedő haderőfejlesztési program keretében. A világ üzleti életét bemutató Business Insider portál egy korábbi összeállítása szerint
A kifejezetten katonai elemzésekre szakosodott Global Firepower friss táblázatán Románia a világ negyvenedik haderejével büszkélkedhet (Magyarország az ötvenhetedik).
Hari Bucur-Marcu biztonsági szakértő a Krónikának elmondta, Romániának megfelelő és hiteles hadereje van a NATO védelmi mutatói alapján. „Azokon a területeken, ahol nincs megfelelő, NATO-kompatibilis technikai háttere és felszereltsége a román hadseregnek, a kétoldalú együttműködések jelentik a megoldást, ezek révén pótolhatók a hiányosságok” – fogalmazott a bukaresti biztonságpolitikai szakértő, példaként említve a légi rendőrséget. A román légtérben ezt a feladatot más NATO-tagállamok pilótái és vadászrepülőgépei látják el.
Hari Bucur-Marcu bírálta a román kormányt, amiért eltitkolja a nyilvánosság elől a védelmi kérdésekben tett lépéseit.
– hangsúlyozta a szakértő, aki szerint ezek ismeretének hiányában mélyebb elemzés helyett csak spekulálni lehet.
László Attila, a bukaresti szenátus védelmi, közbiztonsági és nemzetbiztonsági bizottságának tagja a Krónikának elmondta, nagyon pontos adatok hiányában nehéz összehasonlítani az európai hadseregeket, az viszont tény, hogy Románia korábban képtelen volt teljesíteni NATO-vállalását, miszerint költségvetése két százalékát védelmi fejlesztésekre fordítja. A tavalyi évben ezt a költségarányt sikerült elérni – hangsúlyozta az RMDSZ politikusa. A szenátor arról is beszélt, hogy a védelmi bizottságban többször találkozott azokkal az igényekkel, amelyek egy alulfinanszírozott rendszer felől érkeztek. „Nagyon hosszú ideig még a karbantartási munkálatokat is elhanyagolták. Lényeges javulás történt ugyan 2017–2018-ban, de a kisebb-nagyobb elégedetlenségek felbukkanása nem szűnt meg a különböző fegyvernemek részéről. Az elsorvadt román hadiipart igyekeznek talpra állítani, sok igény megfogalmazódott e terület irányából” – fogalmazott László Attila. Kiemelte:
Aziránt is érdeklődtünk, hogy ezek a bevásárlások mennyire szólnak az Egyesült Államok „kiszolgálásáról”. Az RMDSZ szenátora úgy vélte, bár kétségtelenül sokat nyomott a latban Washington stratégiai partnersége, szó van a beszerzendő eszközök romániai legyártásáról is, ez pedig a hadiipart erősíti. A vásárlással párhuzamosan a technológiai transzfer is megtörténik, ezt tapasztalhatjuk például teherautók vagy hadihajók esetében.
Ami az állományt illeti, a védelmi bizottság tagja szerint elég nagy lemorzsolódás tapasztalható – azaz
az érdeklődés pedig változó intenzitású. Hozzátette: a fizetések egy pályakezdő katona számára nem túl magasak, a lakhatási problémák pedig állandósultak.
Lapunk arról is megkérdezte a politikust, mennyiben hat ki a hadsereg működésére a bukaresti ítélőtábla minapi döntése, amellyel felfüggesztette a vezérkari főnök mandátumának meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet, így a román haderő vezető nélkül maradt. Klaus Johannis államfő a tavalyi év utolsó napjaiban hosszabbította meg államfői rendelettel Nicolae Ciucă tábornok mandátumát, miután elutasította a kormány által javasolt jelöltet. László Attila szerint nem marad vezető nélkül a hadsereg, jogilag tisztázott a helyzet. „Személyek körüli vitáról van szó, de ez nincs befolyással a haderő feladatainak zavartalan ellátására” – közölte a felsőház RMDSZ-es tagja.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
2 hozzászólás