
Az új miniszterelnököt a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadta
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Ismét teljes jogú kormány áll az ország élén, miután a bukaresti parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Florin Cîţu eddigi pénzügyminiszter vezette jobbközép, PNL-USR-PLUS-RMDSZ-kormánynak.
2020. december 23., 18:452020. december 23., 18:45
2020. december 23., 19:222020. december 23., 19:22
Munkába állhat az új, Florin Cîţu vezette jobbközép koalíciós kormány, miután a parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja tandem (USR-PLUS) és az RMDSZ alkotta kabinetnek. A törvényhozás 260-186 arányban szavazta meg az új kormányt – a sikerhez legalább 228 honatya voksa kellett –, a három kormánypárt honatyái mellett a kisebbségi frakció is támogatta a kabinetet. Egyébként a december 6-ai választáson 466 törvényhozó nyert mandátumot, de közülük 11 egyelőre nem tagja parlamentnek, mert nem tette le a hivatali esküt; a szerdai ülésen 466 törvényhozó vett részt.
A nap folyamán a parlamenti szakbizottságok három óra alatt végeztek a leendő miniszterek meghallgatásával, és mindannyiukat pozitívan véleményezték. Ezt követte a két ház együttes ülése, amelyen Florin Cîţu – akit Klaus Iohannis államfő kedden este bízott meg a kormányalakítással – a kormányprogram rövid ismertetésével kért bizalmat kormánya számára. A kijelölt miniszterelnök – akit a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadott – kijelentette: a kabinet célja az, hogy az ország minél hamarabb túljusson az egészségügyi és gazdasági válságon.
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
A gazdaság fellendülése érdekében új beruházási programot és strukturális reformokat ígért. Florin Cîţu a vállalkozások támogatására és a bürokrácia csökkentésére is ígéretet tett, egyben az adórendszer egyszerűsítését is kilátásba helyezte, és cáfolta, hogy a kormány adóemelésre készülne. A nyugdíjasoknak azt üzente: nem hagyják magukra őket. „Számunkra a magántulajdon szent, a vállalkozó pedig hős” – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt, aki egyúttal az állami intézményrendszer digitalizálását és a polgárok szolgálatába állítását ígérte. Cîţu kormánya európai elkötelezettségét hangsúlyozta, és az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt „speciális” katonai és gazdasági kapcsolat továbbvitelét ígérte.
A választást a voksok 30 százalékával megnyerő, de mégis ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu „a nemzet szégyenének” nevezte a kormányoldalt, amely szerinte elvesztette a választásokat, de most, hogy mégis kormányra kerül, csak felprédálja majd az országot. A Ludovic Orban képviselőházi elnökké választását alkotmánybíróságon megtámadó Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion a vendéglátóhelyek és az iskolák megnyitását követelte, és az adók befizetésének megtagadására szólított, mivel azokat a kormánypártok szerinte saját magukra akarják költeni.
A kormányban négy taggal résztvevő RMDSZ nevében felszólaló Csoma Botond alsóházi frakcióvezető viszont arról beszélt: a kormány célja rövid távon a válsághelyzetből való kilábalás, középtávon pedig a gazdaság konszolidálása. A szövetség alsóházi frakcióvezetője beszédében emlékeztetett: az elmúlt 8 évben 12 kormánya volt az országnak, amelynek eredményeit valamennyien láthattuk. „Most Romániának olyan kormányra van szüksége, amely stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít a járványidőszakban is, támogatja a kis- és középvállalkozásokat, munkahelyeket létesít, és nem tekinti nemzetbiztonsági kockázatnak az országban élő kisebbségeket” – jelentette ki a kolozsvári politikus.
Csoma rámutatott arra is, hogy az RMDSZ részt vett a kormányprogram kidolgozásának folyamatában, így az külön fejezetet szentel a nemzeti kisebbségeknek. Ugyanakkor nyomatékosította, az RMDSZ nem felejti el a kampányban tett, az iskolák újranyitására vonatkozó ígéretét. Továbbra is szorgalmazza, hogy ott, ahol alacsony az esetszám, a tanintézetek fogadhassák az elemi iskolásokat és a 8. és 12. osztályosokat.
A Florin Cîţu vezette kormány tagjai
A PNL részéről:
Florin Cîţu – miniszterelnök
Alexandru Nazare – pénzügy
Bogdan Aurescu – külügy
Nicolae Ciucă – védelem
Virgil Popescu – energia
Lucian Bode – belügy
Sorin Câmpeanu – oktatás
Bogdan Gheorghiu – művelődés
Adrian Oros – mezőgazdaság
Raluca Turcan – munkaügy
Az USR-PLUS részéről:
Dan Barna – miniszterelnök-helyettes;
Cătălin Drulă – közlekedés;
Claudiu Năsui – gazdaság, vállalkozás és idegenforgalom;
Stelian Ion – igazságügy
Cristian Ghinea – beruházások és európai projektek;
Vlad Voiculescu – egészségügy;
Ciprian Teleman – kutatás, innováció és digitalizáció
Az RMDSZ részéről:
Kelemen Hunor – miniszterelnök-helyettes
Cseke Attila – fejlesztés
Tánczos Barna – környezetvédelem
Novák Károly Eduárd – sport
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
1 hozzászólás