
Fotó: Videófelvétel
Bukarestben dulakodás alakult ki péntek éjszaka a csendőrök és a tüntetők között, akik megpróbálták megakadályozni, hogy Foișor ortopédiai kórház kiürítését és Covid-kórházzá alakítását. A botrány miatt kormánypárti politikusok is követelik az egészségügyi miniszter menesztését.
2021. április 10., 11:352021. április 10., 11:35
2021. április 10., 12:222021. április 10., 12:22
A hírtelevíziók beszámolói szerint péntek este mentőkkel és a hozzátartozók autóival – egyeseket az ülésen, másokat a csomagtartóban – szállították el az ortopédiai kórház több mint száz betegét. Közülük 12 beteget a román főváros más kórházaiba helyeztek át, 68 már megműtött, illetve 25, műtétre váró beutaltat pedig hazaküldtek.
Az összeesküvés-elméleteket terjesztő demonstrálók szerint a Covid-kórházak valójában üresen állnak, ezért a kiürítés leállítását követelték, és „Le a sátánista kormánnyal, Gyilkosok, Arafat, ne feledd, ez nem a te országod!” rigmusokat kiabálták, utóbbival a palesztin származású katasztrófavédelmi államtitkárra utalva.
Az egészségügyi minisztérium szombat hajnalban közleményben fejezte ki sajnálkozását, amiért az „éj leple alatt”, botrányos körülmények között került sor a Foișor kórház kiürítésére, hozzátéve, hogy
Raed Arafat belügyi államtitkár szerint erre azért volt szükség, mert a fővárosi kórházak intenzív osztályain nem maradt szabad hely, ezzel szemben a Foişor 20 ágyas intenzív osztályán csak három hely volt foglalt, és további 90 olyan ágya van, amelyen oxigénellátást lehet biztosítani. A katasztrófavédelem vezetője elmondta: a kórházban lévő, operációra előjegyzett, de nem sürgős betegeket, illetve a már megoperált pácienseket hazaküldték, azokat a pácienseket, akiknél a beavatkozás nem tűrt halasztást, más kórházakba szállítottak át.
Tüntetők és csendőrök gyűrűjében hozták ki, és tették mentő- vagy személyautóba a betegeket Bukarestben
Fotó: Videófelvétel
Raed Arafat maga is elismerte, hogy „kellemetlenségeket” okozott a pácienseknek a költözés, de hangsúlyozta: a döntést azért kellett meghozni, hogy olyan betegek életét lehessen megmenteni, akik máskülönben nem jutottak volna megfelelő ellátáshoz. Az államtitkár szerint az akcióról egyeztettek az egészségügyi minisztériummal, a kórház vezetőségével és a bukaresti polgármesteri hivatallal is. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter szintén megerősítette: a klinika COVID-kórházzá alakítására vonatkozó döntést már péntek reggel meghozták, ám a kórház menedzsere „megengedhetetlenül elkésett” a szükséges dokumentumok kiállításával, ezért a páciensek egy része „sajnálatos helyzetbe került”.
Az egészségügyi tárca közölte, Bukarestben elfogytak a helyek a meglévő Covid-kórházakban, és pénteken más 29 súlyos állapotban lévő állapotban lévő koronavírusos beteg várakozott üresedésre ezek betegfelvételi osztályain – olvasható a tárca közleményében. Egy újabb sürgősségi klinika Covid-kórházzá alakítása a más beavatkozásokat igénylő páciensek ellátását veszélyeztette volna: ezért esett a járványügyi hatóságok választása a – 200, oxigénhálózatra csatlakoztatott ággyal rendelkező – Foișor kórházra, amelynek 26 ágyas intenzív terápiás részlegén csak három beteg volt.
A politikus szerint „cirkusz és mellébeszélés” folyt a kórházkiürítés körül, amelynek során gúnyt űztek a betegekből. Szerinte a más betegségekben szenvedeő pácienseket nem mellőzhetik és nem „dobhatják félre” a koronavírus-fertőzöttek kedvéért. Ben Oni Ardelean úgy véli, Voiculescu – akit egyébként az USR-PLUS delegált a Cîţu-kabinetbe – közvetlenül felelős a hazaküldött vagy más kórházba szállított páciensek által elszenvedett traumákért. Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke egyenesen „kriminálisnak” nevezte a történteket és azt mondta: börtönbe kellene vetni a felelősöket. Ciolacu szerint a hatóságok hónapokig „nem csináltak egyebet, csak hazudoztak”, ezért jutottak oda, hogy éjszaka kelljen kiüríteni kórházakat. Felszólította Klaus Iohannis államfőt, „rúgja ki inkompetenseit”, és tegyen oda olyan vezetőt, akik „képes megmenteni a románok életét”.
Romániában április elején, napi 5500 új eset körül tetőzött a járvány harmadik hulláma, de az azóta csökkenő esetszám ellenére nem enyhült a kórházakra nehezedő nyomás: még naponta rekordot dönt – és már az 1500-at közelíti – az intenzív terápián kezelt súlyos betegek száma.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Annak ellenére, hogy az AUR többször is kizárta a Veștea-kabinet támogatását, a kijelölt miniszterelnök hétfőn délután bejelentette: még a parlamenti bizalmi szavazás előtt találkozik George Simionnal, a párt elnökével.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
szóljon hozzá!