Hirdetés

Tömegsport lett a jogosítvány nélküli gépkocsivezetés, mégis kevesen kerülnek börtönbe

jogosítvány

A közúti ellenőrzéseken egyre több jogosítvány nélküli gépkocsivezetőt fülelnek le a rendőrök

Fotó: Rendőrség

Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen. Az évi 15 ezer bűnvádi eljárásból mintegy ötszáz végződik letöltendő börtönbüntetéssel.

Krónika

2025. július 08., 22:172025. július 08., 22:17

2025. július 09., 07:132025. július 09., 07:13

Romániában egyre többen űznek sportot a jogosítvány nélküli gépkocsivezetésből. A hivatalos statisztikák szerint a rendőrség 2024-ben mintegy 15 ezer bűncselekményt regisztrált jogosítvány nélküli vezetésért. Sok esetben a bevont vezetői jogosítvány ellenére is kormánykerékhez ülnek, abban reménykedve, hogy megússzák az igazoltatást. Ezt a fajta ,,tömegsportot” serkenti, hogy a legtöbb esetben a bíróságok enyhe ítéletet hoznak.

A Büntető Törvénykönyv 335. cikke szerint ez a bűncselekmény 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel, vagy pénzbírsággal sújtható,

Hirdetés

a gyakorlatban azonban a romániai bíróságok az első alkalommal elkövetett ilyen bűncselekményeket – ha nem jártak balesettel vagy súlyos következménnyel –, legtöbbször felfüggesztett szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntetik.

Letöltendő börtönbüntetést rendszerint akkor szabnak ki, ha:

  • az elkövető visszaeső (többször elkövette már a bűncselekményt),
  • más bűncselekményt is elkövetett (például ittas vezetés, vagy lopott/ nem forgalomba helyezett jármű vezetése),
  • balesetet okozott,
  • vagy ha az eljárás során súlyosító körülmények merültek fel.

A megyei rendőr-főkapitányságok sajtóosztályának tájékoztatója szerint a rajtakapott elkövetők nevére bűnvádi dossziét állítanak össze, a tettes pedig hosszabb időre búcsút mondhat vezetői jogosítványának.

Van, aki mégsem ússza meg ennyivel, és börtönbe kerül. A Fehér megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának tájékoztatója szerint

egy 51 éves kelneki (Câlnic) férfit egy év letöltendő szabadságvesztésre ítélt a szászsebesi bíróság jogosítvány nélküli járművezetésért.

A jogerős ítélet szerint az elkövetőt egy forgalomba be nem jegyzett személygépkocsi volánjánál fülelték le bevont vezetői jogosítvánnyal. A férfi a nagyenyedi szigorított biztonságú börtönbe került büntetésének letöltésére.

korábban írtuk

Mattrészeg sofőrt vett őrizetbe a marosvásárhelyi rendőrség
Mattrészeg sofőrt vett őrizetbe a marosvásárhelyi rendőrség

A marosvásárhelyi rendőrségi fogdában kötött ki az a 35 éves gépkocsivezető, aki mattrészegen ült volánhoz, az alkoholszonda a kilégzett levegőjében 1,32 mg/l tiszta alkoholt jelzett.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés