
Robert Sighiartău (balra) és Rareș Bogdan (jobbra) egyaránt menesztené a PNL éléről Ludovic Orbant (középen)
Fotó: PNL/Facebook
Útilaput kötne Ludovic Orban, a kormány fő erejét adó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke talpára a belső ellenzék a rossz választási eredmény miatt. Rareș Bogdan első alelnök és Robert Sighiartău főtitkár is az elnök távozását sürgette.
2021. január 18., 17:312021. január 18., 17:31
2021. január 18., 17:502021. január 18., 17:50
Keményen nekiment Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke Ludovic Orban pártelnöknek: a kormány fő erejét adó alakulat európai parlamenti képviselője szerint a párt élén változásra van szükség a decemberi parlamenti választáson elért, a vártnál rosszabb eredmény miatt. Bogdan az Aleph News hírtelevíziónak nyilatkozva vasárnap este azt állította: Orban egyedül irányította a pártot, és senkinek nem engedett beleszólást a kormányzásba.
Az EP-képviselő szerint nem Orban miniszterelnöki tevékenységével van baja, hanem azzal, hogy egyeztetés nélkül irányítja a PNL-t. Bogdan azt mondta: utólag már sajnálja, hogy a választások elvesztése után az Orban vezetési stílusát szintén bíráló párttársaival nem követelte a pártelnök lemondását. Leszögezte: Orbannak akkor nem a miniszterelnöki, hanem a pártelnöki tisztségről kellett volna lemondania. „Ő az első pártelnök az elmúlt 30 évben, aki elvesztette a választásokat, de tisztségben maradt, ami nem normális” – szögezte le a PNL első alelnöke.
Bogdan szerint azért maradtak csendben, hogy megőrizzék a párton belüli stabilitást a koalíciós tárgyalások előtt, de azt követően, hogy a belső ellenzék szerint Orban túl sok kulcspozíciót engedett át az USR–PLUS-nak és az RMDSZ-nek, már javasolták az elnökség összehívását, amit Orban elutasított. Ennek nyomán most szerinte továbbra is feszültség uralkodik a pártban, a PNL „egy puskaporos hordó”.
Bogdanhoz hétfőn a belső ellenzék másik tagja, Robert Sighiartău pártfőtitkár is csatlakozott, aki leszögezte: már korábban jelezték Orbannak, hogy nem jó irányba tartanak a dolgok, ezért a jelenlegi elnöknek távoznia kell, mivel önkényesen vezeti az alakulatot. Úgy vélte, a belső egyeztetések hiánya miatt sokszor nem a megfelelő ember került bizonyos tisztségekbe, ezért a kongresszuson olyan új vezetés kell, amely képes visszaszerezni a PNL vezető pozícióját. „Úgy gondolom, változtatásra van szükség a PNL csúcsvezetőségében, mivel az elmúlt évben a dolgok nem működtek jól, főként az Orban-kormány idején, amikor az embereket nem szakértelem, hanem lojalitás alapján nevezték ki a különböző – például államtitkári – tisztségekbe. Sőt ezeket a kinevezéseket még csak nem is vitatták meg a párt szakbizottságaival vagy az országos állandó bizottsággal” – nyilatkozta a főtitkár az Agerpres hírügynökségnek.
Sighiartău szerint a párton belül létezik egy reformista csoport, amely szemléletváltást és a PNL megfiatalítását szorgalmazza. A főtitkár nyilatkozata szerint a csoporthoz olyan emberek tartoznak, mint Emil Boc kolozsvári polgármester, Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke, továbbá Ioan Popa, Romeo Dunca, Gheorghe Falcă, Florin Roman, Alina Gorghiu, sőt a kormányfő is támogatja a csoport törekvéseit. Robert Sighiartău közölte, a reformista csoport a következő hetekben elő fog állni egy elnökjelölt-javaslattal.
A koalíciós partnerek részéről hétfőn Dan Barna, az USR elnöke és László Attila RMDSZ-es szenátor is úgy vélekedett: a PNL belső konfliktusa nem érinti a koalíciós együttműködést. Mint ismeretes, Bogdan a tavalyi EP-választásokig televíziós műsorvezetőként tevékenykedett, majd a PNL felkérésére elvállalta a párt jelöltlistájának vezetését. Bogdan magyarellenes uszító műsorai révén vált hírhedtté, és politikusként is a magyarellenes hangulatkeltés egyik fő zászlóvivője.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt elnöke a Nicușor Dan államfővel a kormányalakításról tartott keddi egyeztetést követően.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
1 hozzászólás