
A DNA Florentina Ioniță-Radut hivatali hatáskör túllépése, hivatali visszaélés és hivatali visszaélésben való bűnrészesség többrendbéli bűncselekményével gyanúsítja
Fotó: DNA/Facebook
Büntetőeljárást indított a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti központi katonai kórház (Dr. Carol Davila Sürgősségi Egyetemi Katonai Kórház) igazgató-parancsnoka, Florentina Ioniță-Radu vezérőrnagy és további 18 katona ellen az egészségügyi intézményben történt szabálytalan bérkifizetések ügyében.
2025. október 17., 15:572025. október 17., 15:57
A DNA pénteki közleménye szerint Florentina Ioniță-Radut hivatali hatáskör túllépése, hivatali visszaélés és hivatali visszaélésben való bűnrészesség többrendbéli bűncselekményével gyanúsítják. A kórházigazgatót egymillió lejes óvadék ellenében hatósági felügyelet alá helyezték.
A további gyanúsítottak magas rangú tisztek, akik a katonai kórház alkalmazottai voltak a feltételezett bűncselekmények elkövetésének időszakában – írja az Agerpres.
Az ügyészek szerint a központi katonai kórház egy vissza nem térítendő uniós forrásokból finanszírozott projektet bonyolított le 2020. július 22. és 2023. december 31. között, és Florentina Ioniță-Radu jogellenesen alkalmazott szakértőket a projekthez kapcsolódó különböző feladatok ellátására.
– közölte a DNA.
Az ügyészek szerint a versenyvizsga alapján felvett szakértők között szerepelt a központi katonai kórház 18 főállású alkalmazottja, akik a törvény értelmében nem tölthettek be intézményen kívüli szakértői állásokat is. Az érdekkonfliktus álcázására és a törvényesség látszatának fenntartására Florentina Ioniță-Radu, hatáskörét túllépve részmunkaidős állásokat hozatott létre a kórházban jómaga és az uniós projektbe bedolgozó szakértők számára.
A DNA szerint a kórházigazgató a törvényes munkáltató – a hadsereg vezérkari főnöke – helyett hagyta jóvá az intézményben létrehozott új állásokat és rendelte el a bérkifizetéseket, és ezzel jogtalan előnyhöz juttatta jómagát és az uniós projekt lebonyolításához felvett 18 szakértőt. Florentina Ioniță-Radut a további 18 gyanúsított azzal segítette, hogy aláírták a bérkifizetés alapjául szolgáló munkaidő-nyilvántartásokat - közölte az ügyészség.
Tudorel Toader volt alkotmánybíró szerint Nicușor Dan államfőnek konzultálnia kellett volna a parlamenti pártokkal, mielőtt Adrian Veșteát nevesítette miniszterelnök-jelöltnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
szóljon hozzá!