
Fotó: Jakab Mónika
Megjelent a Hivatalos Közlönyben hétfőn este az Orban-kormány 2020/55-ös számú határozata, amely 30 napra veszélyhelyzetet rendel el az ország egész területére. A határozat egyik legfontosabb eleme, hogy ismét lehetővé teszi a kihágások elkövetőinek megbírságolását.
2020. május 19., 07:402020. május 19., 07:40
2020. május 19., 09:412020. május 19., 09:41
A bírságok összege 500-tól 15 ezer lejig terjed, a szankciók azokra róhatók ki, akik nem viselnek maszkot a zárt nyilvános terekben (üzletekben, tömegközlekedési eszközökön és a munkahelyen), illetve nincs náluk kijárási nyilatkozat, amikor elhagyják a lakhelyükül szolgáló települést. A legnagyobb, 15 ezer lejes bírság azon közintézmény-vezetőkre, illetve jogi személyekre róható ki, akik, illetve amelyek megsértik a hatályos egészségügyi rendelkezéseket.
A maszkviselés és a kijárási nyilatkozat kitöltésének elmulasztásáért 500 és 2500 lej közötti bírság róható ki. A rendelet egyébként kimondja, hogy hétfőtől hatályát vesztette az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság múlt heti határozata, amely a veszélyhelyzet bevezetéséről szólt, és amely alkotmányellenes volt, hiszen szabadságjogokat is korlátozni akartak vele.
Az Orban-kabinet legfrissebb határozata szigorít a múlt hetihez képest: 16-ról ismét legfeljebb nyolcfősre szűkíti a zárt térben zajló magánjellegű események résztvevőinek számát. Az utcán tilos háromfősnél nagyobb létszámú csoportokat alkotni, kivételt csak az egy családba tartozók jelentenek. A dokumentum továbbra is felfüggeszti a vendéglátóhelyek vendégfogadásra szolgáló helyiségeinek működését, vagyis a bukaresti parlament által a múlt héten megszavazott, ugyancsak hétfőn hatályba lépett jogszabály hiába rendelkezett arról, hogy legalább a teraszok kinyithatnak.
Megtartja ugyanakkor azt a rendelkezést, hogy a 15 ezer négyzetméternél kisebb alapterületű bevásárlóközpontok nyitva tarthatnak. A játéktermek, fitneszszalonok és strandok továbbra sem nyithatnak ki. Tiltja a szabadtéri sport- és szabadidős tevékenységeket, leszámítva a legtöbb három személy részvételével zajlókat, például kerékpározás, természetjárás, futás, kajakozás, hegymászás, vadászat, halászat. Arról is rendelkezik, hogy a tömegközlekedési eszközökön és a taxikban is kötelező a maszkviselés. A rendeletről öt napon belül kell szavaznia a parlamentnek.
A bukaresti stratégiai kommunikációs törzs jelentéseiből egyébként kiderül: a hétvégén egyetlen büntetést sem szabtak a hatóságok a járványhelyzettel összefüggő kihágás miatt. Bár Klaus Iohannis államfő korábban cáfolta, hogy egy „szabályok és megszorítások nélküli” háromnapos joghézag keletkezett volna a hétvégén, Ludovic Orban miniszterelnök korábban beismerte, hogy a hatóságok nem tudnak fellépni a gyülekezőkkel szemben, legfeljebb „megdorgálhatják” őket. A román alkotmány szerint ugyanis a polgári szabadságjogokat csak a parlament korlátozhatja törvénnyel, így a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény hétfői hatályba lépéséig az operatív törzs által a múlt pénteken kihirdetett veszélyhelyzet intézkedéscsomagját legfeljebb ajánlásként lehetett értelmezni.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
1 hozzászólás