
Születésnapi zsúr a bukaresti Victoria-palotában veszélyhelyzet idején
Fotó: Cristian Vasilcoiu/Facebook
Egy, a világhálóra felkerült fénykép tanúsága szerint számos törvényi előírást is megszegett a napokban Ludovic Orban román miniszterelnök és kormánya több tagja. A kormányfő bevallotta: a születésnapját ünnepelték, majd szombaton befizetett két büntetést, a rendőrség pedig a minisztereket is megbírságolta.
2020. május 30., 08:152020. május 30., 08:15
2020. május 30., 23:352020. május 30., 23:35
Az újságírók, valamint szociáldemokrata politikusok által a közösségi oldalon pénteken megosztott fényképfelvételen a kormányfő látható kabinetje négy tagjának társaságában. Ludovic Orban füstölgő cigarettát tart a kezében, Bogdan Aurescu külügyminiszter szivart, Virgil Popescu gazdasági tárcavezető tömény italt (vélhetően whiskeyt) tartalmazó poharat, ugyanakkor az asztal túlsó felén Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes és Lucian Bode közlekedési miniszter látható.
Ugyanakkor az iroda nagy asztalán boros- és sörösüvegek is feltűnnek, továbbá szeszes itallal teli poharak. Az Orban-kabinet tagjai több törvényi előírást is megszegtek: nem viseltek maszkot zárt térben, nem tartották tiszteletben a távolságtartási szabályokat (amiket kivétel nélkül ők foganatosítottak), továbbá zárt helyen dohányoztak.
Két, összesen háromezer lejes büntetést fizetett Orban
A román kormány szombati közleménye szerint Ludovic Orban a nap folyamán kifizetett két bírságot zárt térben való dohányzásért, valamint a maszkviselés elmulasztásáért. A kormányzati kommüniké értelmében az összesen 3000 lejes büntetéseket – a jogszabályok által meghatározott maximális tételeket – a miniszterelnök a Ghiseul.ro platformon keresztül fizette be. „A miniszterelnök úgy véli, hogy a szabályokat egyformán tiszteletben kell tartania valamennyi állampolgárnak, függetlenül az általa betöltött tisztségtől. Ugyanakkor ha valaki megszegi ezeket, megkülönböztetés nélkül alkalmazni kell a törvények által megszabott szankciókat” – olvasható a kormányzati közleményben. Amelyből azonban nem derül ki, hogy valamely hatósági szerv szabta volna ki a büntetést, továbbá mennyire szabályos és érvényes az önkéntes alapon történt bírságbefizetés, ha a kihágás tényét nem állapította meg hatósági személy, és erről nem állítottak ki jegyzőkönyvet. A Digi24 hírtelevízió értesülései szerint a kormányfő önként jelentkezett az egyik bukaresti rendőrkapitányságon, és azt kérte, hogy szabjanak ki neki maximális büntetési tételt a két szabélysértésért. Állítólag ennek nyomán kapott 2500 lejes bírságot amiatt, hogy nem hordott maszkot zárt térben (a munkahelyén), továbbá 500 lejes büntetést beltéri dohányzásért. Szombaton este közleményt bocsátott ki a történtekről a bukaresti rendőr-főkapitányság, amely szerint összesen 18 ezer lejes büntetést szabott ki a kormány tagjaira. Ketten közülük (Orban és Aurescu) dohányzásért és a maszkviselet mellőzéséért 3000-3000 lejes, két miniszter fejenként 2500 lejes, míg Raluca Turcan a védőmaszk helytelen viseléséért 1000 lejes büntetést kapott.
Ludovic Orban miniszterelnök pénteken este a Mediafax hírügynökség kérdésére azt válaszolta: nem tudja, milyen fényképről van szó. Utólag úgy pontosított, hogy a felvétel a születésnapján (május 25) készült, amikor több kollégája 15 óra után meglepetésnek szánva felköszöntötte, ő pedig megvendégelte őket. „Megvendégeltem őket, ezért láthatók tányérok az asztalon. Megkínáltam őket egy kis harapnivalóval, egy pohár sörrel, whiskeyvel. Azért nem volt maszk rajtunk, mert épp elfogyasztottuk az ételt” – nyilatkozta Ludovic Orban.
A miniszterelnök megerősítette, hogy dohányoztak is, elismerve, hogy hibáztak, majd hozzátette: ha kell, vállalja a felelősséget, és kifizeti a büntetést. „Tévedni emberi dolog, sokunkkal megesik” – jegyezte meg a román miniszterelnök. Ellenzéki szociáldemokrata (PSD) politikusok a kormányfő távozását követelik a Victoria-palotában megejtett „dorbézolás” miatt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!