Hirdetés

Szijjártó Péter a magyar–román gyakorlati sikerekről, bizalomépítésről, új sztrádaátkelőről beszélt Bukarestben

Catalin Drulă szállításért és infrastruktúráért felelős miniszter (j) fogadja Szijjártó Pétert •  Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

Catalin Drulă szállításért és infrastruktúráért felelős miniszter (j) fogadja Szijjártó Pétert

Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

ÖSSZEFOGLALÓ – A közös érdekek felismerésén alapuló gyakorlati sikerek a bizalomépítést szolgálják a magyar–román kapcsolatokban, ami a nemzeti közösségek jogaihoz kapcsolódó kényes témák esetében is megnöveli a siker reményét – hangoztatta Szijjártó Péter csütörtökön Bukarestben, ahol az új román kormány több tagjával találkozott.

Balogh Levente

2021. február 18., 15:592021. február 18., 15:59

2021. február 18., 18:172021. február 18., 18:17

A magyar–szlovák és a magyar–szerb kapcsolatok mintájára a magyar–román gyakorlati sikerek kellő alapot adhatnak a bizalomnak, amely nyomán a nemzeti közösségek jogaihoz kapcsolódó forró témákat is talán a siker reményével tudják majd megvitatni – jelentette ki csütörtökön Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Bukarestben azt követően, hogy a román kormány több tagjával is tárgyalt.

Frissítés

Kelemen Hunor is találkozott Szijjártó Péterrel. Az RMDSZ-elnök a magyar közmédiának elmondta: elégedetlen a magyar-román kapcsolatok jelenlegi állapotával, ezeket újra kell építeni, de úgy látja, erre megvan a nyitottság gazdasági téren, energetikában és más területeken. „Ebben jó partner a magyar kormány és mi minden erőnkkel azon leszünk, hogy ezeket a lehetőségeket kihasználva egy új lendületet adjunk a román-magyar kapcsolatoknak és természetesen ez jó az erdélyi magyaroknak, jó a román embereknek és jó a magyar embereknek, jó mindenkinek a térségben” – szögezte le az RMDSZ elnöke.

Hirdetés

Először román kollégája, Bogdan Aurescu fogadta. Ennek kapcsán Szijjártó Péter közösségi oldalán emlékeztetett: idén van a magyar–román diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója.

Idézet
Itt lenne az ideje, hogy új fejezetet nyissunk, törekedjünk közös sikerekre a kölcsönös tisztelet alapján. Mi megadjuk, de el is várjuk”

– szögezte le.

A román külügy közlése szerint a találkozón egyetértettek a kétoldalú gazdasági együttműködés fellendítésének szükségességében. Egyben szó esett a magyar–román kisebbségi vegyesbizottság 8. ülése jegyzőkönyve aláírásának felgyorsításáról, valamint a Kisvarjaspuszta–Dombegyház és a és az Ottlaka–Elek határátkelő megnyitásáról.

A magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programja kapcsán Aurescu ismét csak arról beszélt, hogy Bukarest szerint kétoldalú megállapodásban kell rögzíteni a program romániai lebonyolításának feltételeit.

Cseke Attila, a román kormány fejlesztési minisztere (b) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j2) megbeszélést folytat Bukarestben •  Fotó: MTI/Baranyi Ildikó Galéria

Cseke Attila, a román kormány fejlesztési minisztere (b) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j2) megbeszélést folytat Bukarestben

Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

Fontos közlekedési fejlesztések

Szijjártó Péter ezt követően Claudiu Năsui gazdasági, Cătălin Drulă közlekedési, Virgil Popescu energetikai és Cseke Attila fejlesztési miniszterrel is tárgyalt.

Ezek után a közösségi oldalán közvetített nyilatkozatban egyrészt az új, magyar tagokkal is rendelkező román kormányt méltatta, és arról beszélt: több gazdasági és közlekedési témájú megállapodás is született a találkozókon.

Idézet
Számunkra kiemelten jó hír, hogy a romániai magyarokat képviselő párt is részese lehet a Románia jövője számára fontos döntések meghozatalában, ugyanis mi magyarok és románok ezer szállal kötődünk össze, és nem nehéz megérteni azt, hogy Románia sikere és Magyarország sikere szorosan összefügg egymással.

Elmondtam az új kollégáknak is, hogy mi Románia sikerében érdekeltek vagyunk, hiszen gazdasági, kereskedelmi, energetikai és közlekedési kérdésekben olyan szorosan kötődünk össze, hogy nem lehet más az érdekünk, mint a kölcsönös fejlődés és a kölcsönös siker” – szögezte le Szijjártó.

A miniszter rámutatott: azok az országok tudják a legjobban kezelni a világjárvány gazdasági következményeit, amelyek a legjobb együttműködést tudják felépíteni.

Szijjártó Péter elmondta, több fontos megállapodást is kötöttek a tárgyalások során. Így két fontos fizikai összeköttetés jön létre Magyarország és Románia között 2024-gyel bezárólag:

egyrészt a harmadik autópálya-összeköttetés Mátészalka és Szatmárnémeti között, ami magyar oldalon az M49-es gyorsforgalmi út határig történő elvitelét jelenti. Emellett magyar oldalon 2024-re kétvágányúsítják a Budapest-Békéscsaba-Lőkösháza vasútvonalat, amely a román oldalon Kürtösnél folytatódik.

A román fél is végrehajtja a modernizációt, így Budapest és Bukarest között, mind a személy-, mind a teherforgalom számára jelentős mértékben lecsökken a közlekedési idő.

Arról is megállapodás született, hogy amennyiben megindul a gázkitermelés a Fekete-tenger romániai partvidékén, akkor a Magyarországot Romániával összekötő vezetékrendszer kapacitását több mint a duplájára, a jelenlegi 1,75 milliárd 9bméterről 4,4 milliárd köbméterre növelik, ezáltal megnyitják a román gáz előtt a magyar, Magyarországon keresztül pedig a közép- és nyugat-európai piacokat.

Virgil Popescu román energiaügyi miniszter (j) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b2) megbeszélése •  Fotó: MTI/Baranyi Ildikó Galéria

Virgil Popescu román energiaügyi miniszter (j) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b2) megbeszélése

Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

Együttes fellépés

Hozzátette: van olyan kérdések, amelyekben együttesen lép fel a két ország az Európai Unióban, ilyen például a nukleáris energia használata, mivel az európai energiaszabályozás ezt megpróbálja a háttérbe szorítani, ami mindkét ország érdekeivel ellentétes. Közösen lépnek fel annak érdekében is, hogy Görögország és Bulgária gázvezetékrendszerének összekötése minél előbb jöjjön létre, mivel ekkor mind Románia, mind Magyarország hozzá tud férni a déli gázszállítási útvonalhoz.

Szintén közösen lépnek fel annak érdekében, hogy a közép-európai szállítmányozási vállalatokat hátrányos helyzetbe hozó mobilitási csomag ne lehessen érvényben a jövőben.

„Azt gondolom, hogy a magyar–szlovák és a magyar–szerb kapcsolatok mintájára ezek a gyakorlati sikerek majd kellő alapot fognak adni a magasabb szintű bizalomnak, amelynek nyomán a forró témákat, amelyek alapvetően a nemzeti közösségek jogaihoz kapcsolódnak, is talán a siker reményével tudjuk majd megvitatni” – hangsúlyozta Szijjártó.

Claudiu Năsui román gazdaságért, vállalkozásokért és turizmusért felelős miniszter is tárgyalt a magyar külügyminiszterrel •  Fotó: MTI/Baranyi Ildikó Galéria

Claudiu Năsui román gazdaságért, vállalkozásokért és turizmusért felelős miniszter is tárgyalt a magyar külügyminiszterrel

Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

Nem az ellenségeskedésnek van itt az ideje

Szijjártó Péter szerint az a tény, hogy az RMDSZ része a román kormánykoalíciónak, újabb hídképzési lehetőség Magyarország és Románia között. „Az RMDSZ helyes döntést hozott akkor, amikor belépett a bukaresti kormánykoalícióba, hiszen ezzel még inkább egymásra utalttá tudta tenni Romániát és Magyarországot, még világosabbá tudta tenni, hogy nem az ellenségeskedésnek van itt az ideje, és

Idézet
ha hajlandóak vagyunk a közös érdekekből kiindulni, az mind Magyarország, mind Románia súlyát, sikerességét, erejét megnöveli a jövőben” 

mutatott rá. Azt is elmondta: tárgyalásai során megállapodtak arról, hogy április 7-én és 8-án megtartják a magyar–román gazdasági vegyes bizottság ülését, amelyen a román gazdasági miniszterrel együtt elnökölnek Budapesten. Addigra a magyar–román gazdasági vegyes kamara létrehozásához szükséges minden előkészületet megtesznek. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája

Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája
2026. június 22., hétfő

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem
2026. június 22., hétfő

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak

Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak
Hirdetés
Hirdetés