
Fotó: Facebook/Maria Nitulescu
Továbbra is az első helyen áll Románia európai uniós összevetésben az elhalálozási ráta tekintetében, az elmúlt 14 napban a 100 ezer lakosra eső halottak száma 2,8. Dorel Săndesc intenzív terápiás orvos szerint viszont még így is jobban áll, mint amire az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága predesztinálná, ráadásul nemzetközi kontextusban szemlélve az adatokat, nem is tűnnek annyira rossznak.
2020. szeptember 23., 10:512020. szeptember 23., 10:51
2020. szeptember 23., 11:082020. szeptember 23., 11:08
„Egy picit árnyalnunk kell ezeket a számokat. Önök az elmúlt két hét elhalálozási rátájáról beszélnek a lakosság számához arányítva. Ez az a szám, amivel csúcson vagyunk, de jönnek utánunk más országok is, amelyekben nő az esetszám. Meg kell nézni a globális elhalálozási rátát, a járvány összesített adatait, és akkor Románia nem áll annyira rosszul” – értékelte a számsorokat a Digi 24 hírtelevízió kedd esti műsorában a szakember.

A romániai kórházak 80 százalékának nem megfelelő a menedzsmentje – jelentette ki kedd este Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, aki szerint a koronavírus-világjárvány „megmutatta a valóságot: az egészségügyi rendszer teljes egészében beteg”.
Mint részletezte, az elhalálozási ráta tekintetében Románia valahol a 32. helyen áll világviszonylatban, európai összevetésben pedig a 17. azzal, hogy egymillió lakosra 234 halott jut. Olyan országok előzik meg, mint Svájc (237), de Írországban és Hollandiában ez a szám meghaladja a 300-at, Franciaországban megközelíti az 500-at, Svédországban, Olaszországban a 600-at, Nagy-Britanniában és Spanyolországban pedig meg is haladja ezt az értékét.
„Amennyiben az elhalálozási rátát az esetszámhoz viszonyítjuk, megint meglepetésben van részünk, Románia a 3,92 százalékos rátával az előbbihez hasonló helyen áll világviszonylatban. Az európai átlag 4,82 százalék, Svédországban 6,65 százalék, Franciaországban 6,84 százalék, Nagy-Britanniában 10,48 százalék, Olaszországban 11,933 százalék” – irányította rá a figyelmet az orvos, aki szerint ugyanakkor nincs ok derűlátásra.

Az Európai Unión belül lakosságarányosan Romániában a legmagasabb a koronavírus-fertőzésnek tulajdonítható elhalálozási ráta – derül ki az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
„Mégis aggodalomra ad okot. Mindössze annyit akarok mondani, hogy az eddigi számok meglepően jók, ha egy olyan ország valós helyzetéhez viszonyítjuk, amelyik a legkisebb figyelmet szentelte az egészségügynek az egész Európai Unióban – ezt a tényt az is alátámasztja, hogy a GDP hány százalékának megfelelő összeg jelenti az egészségügy költségvetését. És mégis sikerül elérni ezeket a számokat. És ha arra gondolunk, hogy az elhalálozási ráta a pozitív esetek számához mérten viszonylag alacsony, arra is kell gondolnunk, hogy a tesztek száma alacsonyabb, mint más országokban” – húzta alá Dorel Săndesc intenzív terápiás orvos.

A koronavírus-járványhoz társulni fog a szezonális influenza, nehéz időszak következik a kockázati csoportokhoz tartozó személyek számára – kongatta meg a vészharangot Raed Arafat államtitkár, aki éppen ezért az influenza elleni oltás beadását tanácsolja.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
szóljon hozzá!