
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Több hiányosságot is talált az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) ellenőrző csapata a konstancai katasztrófavédelem működésében a napokban történt tragikus kimenetelű tűzeset kapcsán.
2021. február 19., 14:252021. február 19., 14:25
2021. február 19., 14:362021. február 19., 14:36
Elkészült az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) első jelentése a konstancai tragikus kimenetelű tűzesetről. Az IGSU arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy ellenőrző csapata több hiányosságot is talált. Ezek következménye, hogy egyes, a mentéshez szükséges eszközök késve érkeztek a bevetés helyszínére.
Az országos katasztrófavédelem beszámolója szerint kedden 09:14:56-kor telefonált az égő ingatlan egyik lakója az 112-es sürgősségi hívószámra, majd az adatok lekérdezése után a hívást 09:15:51-kor átirányították a konstancai tűzoltósághoz.
Az illetékes tűzoltólaktanya térfigyelő kameráinak felvételei alapján 09:16:24-kor történt meg a riasztás, a csapat pedig 09:20:14-kor indult el, ami egy perccel több a törvény által megengedett maximális időtartamnál. Mivel az illető tűzoltóegység létrás tűzoltóautója üzemképtelen volt, egy másik konstancai tűzoltóegység küldött magaslati mentésre alkalmas járművet. Ezt az egységet azonban csak 09:27:43-kor riasztották, a létrás tűzoltóautó 09:30:35-kor indult el, és 09:41-kor érkezett a helyszínre, 16 perccel az áldozat lezuhanása után, olvasható az országos katasztrófavédelem jelentésében.
A konstancai tűzoltóegység jelentésében valótlan időpontok szerepelnek: e szerint 9:15-kor kérték a magaslati mentésre szolgáló jármű elindítását, és az 9:27-kor érkezett a helyszínre. A valóság azonban az, hogy a létrás autót csak 09:27:43-kor riasztották, 09:30:35-kor indult el, és 09:41-kor érkezett a helyszínre, szögezi le az IGSU.
derül ki. A kivizsgálást végző testület a tűzoltócsapat felszerelését illetően is szabálysértéseket állapított meg, ugyanakkor felületességet az operatív személyzet részéről a logisztikai jellegű feladatok végzésében.
A konstancai tragikus tűzeset kapcsán dőlt el az is, hogy a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) munkacsoportja jól körüljárt, dokumentált és a nemzetközi tapasztalatokra alapuló felmérést fog készíteni a mentőpárnák beszerzésének szükségességéről. A felmérés eredményét három héten belül ismertetik a munkaügyi minisztériummal.
Az intézkedésre azt követően kerül sor, hogy kedden tűz ütött ki egy konstancai tömbházlakás egyik hatodik emeleti lakrészében, és a lakásban rekedt nő az erkélyre menekült a lángok elől, majd lezuhant.
Az IGSU szerint a mentőpárna olyan eszköz, amelyet a tűzoltók rendkívüli helyzetben használnak, olyan esetekben, amikor egy magasban rekedt személyt kell megmenteni. A megmentendő személynek együtt kell működnie a tűzoltókkal, és önként kell elszánnia magát az ugrásra.
A mentőpárnát csak külön erre kiképzett személyzet működtetheti, mert az ugráskor fennáll a súlyos sérülés vagy akár a gerinctörés veszélye. Ezt elkerülendő az ugró személynek a mentőpárna közepén kell landolnia, háttal, vízszintes testhelyzetben, írja a katasztrófavédelem. Eszerint ezt az eszközt csak akkor vethetik be, ha a tűzoltóknak nem áll rendelkezésükre létrás tűzoltóautó.
Fegyelmi kivizsgálás indul a konstancai katasztrófavédelem három vezető beosztású tisztje ellen a napokban történt, tragikus kimenetelű tűzesettel kapcsán. Az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) szerint ugyanis az elkövetett cselekedetek és az intézményben észlelt működési hiányosságok súlyossága szigorúbb szankciókat követel meg. A szóban forgó tisztek közül kettő közvetlenül a műszaki berendezések működőképességéért felelt. Az IGSU szerint a magaslati mentésre alkalmas tűzoltóautó meghibásodott, de az illetékesek nem folyamodtak támogatásért a jármű megjavíttatása érdekében, noha lett volna rá pénz. A harmadik tiszt felületesen kezelte a tűzoltók bevetésre való felkészítését, és noha jelen volt a kérdéses beavatkozáson, a helyszínen sem intézkedett az üzemzavarok kiküszöbölése érdekében. Ugyanakkor a konstancai egység négy altisztjének fegyelmi szankcionálását is elrendelték, mivel nem tartották be a bevetéskor szükséges felszerelésre és a tevékenység összehangolására vonatkozó szabályzatot, valamint a segélyhívások fogadásával és a beavatkozások koordinálásával foglalkozó operatív személyzetet is. Az IGSU vezetősége ugyanakkor elrendelte, hogy február 19-étől kezdődően minden egységben kezdődjön el a személyzet átképzése a kockázattípusoknak megfelelő operatív eljárások alkalmazására, valamint a felszerelés műszaki állapotának és karbantartásának ellenőrzésére. Leszögezi: helyteleníti a módot, ahogy a február 16-ai konstancai beavatkozásban részt vevő személyzet ellátta feladatát, és biztosítja a civil társadalmat, hogy az intézmény számára továbbra is az állampolgárok biztonsága a prioritást.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!