
Ludovic Orban magára haragította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Az állami költségvetési helyzet nem teszi lehetővé a pedagógusok előre hozott fizetésemelését – jelentette ki pénteken Ludovic Orban kormányfő. A miniszterelnök ugyanakkor kocsmával kapcsolatos hasonlattal is élt, ami felháborította a tanügyi szakszervezeteket.
2020. augusztus 14., 20:202020. augusztus 14., 20:20
2020. augusztus 14., 20:222020. augusztus 14., 20:22
Ludovic Orban pénteken elmondta, a költségvetési helyzet miatt nem tudja szeptember elsejétől megvalósítani az előre hozott fizetésemelést a tanügyben a kormány. Meggyőződésének adott hangot, miszerint nagyon sok pedagógus meg fogja érteni ezt, mivel ilyen nehéz időszakokban szerinte mindannyian példát kell hogy mutassunk és szolidárisan kell viselkednünk. „Amikor a gazdasági és a költségvetési helyzet engedi, kiutaljuk a tanároknak, tanítóknak a fizetésemeléshez szükséges alapokat, hogy a tevékenységükhöz méltó jövedelmük legyen” – fejtette ki Orban a kormányülés elején.
Orban a nap folyamán tett kijelentésére érkezett reakciókra utalt. A román miniszterelnök korábbi nyilatkozatában a családi költségvetés csökkenéséhez hasonlította az állami büdzsében keletkezett rést, és a pedagógusok szeptemberi béremelésének elhalasztását. „Amikor csökken a jövedelmed, olyan, mint a családban: amikor alig marad pénzed élelemre, az albérletre, nem mész a kocsmába elinni a pénzedet vagy hogy nem tudom mit vegyél...” – fogalmazott a kormányfő.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) pénteken kiadott közleményében bejelentette: amennyiben a kormány nem növeli szeptember elsejétől a pedagógusok fizetését, kérdésessé válhat az iskolakezdés. A FSLI szerint meglepő a hatóságok azon bejelentése, hogy nem emelik a tanári fizetéseket a törvényben foglaltak szerint, figyelembe véve, hogy a kormány tagjai azt nyilatkozták, a 2020-as állami büdzsében elkülönítették az ehhez szükséges összeget. A szakszervezet rámutat, a tanévkezdés előtt két héttel a kormány a költségvetés-kiigazításról szóló sürgősségi rendeletben azt javasolja, hogy a tanárok ne kapják meg a szeptember elsejétől esedékes 14 százalékos fizetésemelést, amely megközelítőleg 300 lejes többletet biztosítana nekik, amely még mindig nem méltányos jövedelem a pedagógusok munkájához viszonyítva.
A FSLI felháborodását fejezi ki a beütemezett fizetésemelés tervezett elhalasztása miatt, annál is inkább, mivel eddig nem esett szó arról, hogy nem lehet megvalósítani, sőt illetékesek bejelentették, hogy a büdzsében létezik erre elkülönítve pénz. A szakszervezetek szerint ez a tisztelet hiányát jelzi a pedagógusok munkájával szemben, akik a koronavírusjárvány előidézte helyzetben nagy erőfeszítéseket tettek, hogy biztosítsák a gyerekeknek az oktatáshoz való jogot, és az új tanévben szintén nagy megpróbáltatások elé néznek a megváltozott körülmények miatt, és a fertőzés kockázatának is ki lesznek téve.
„Felkérjük a kormányt, tegyen le erről a tervről, mivel a kollégáktól kapott jelzések arra mutatnak, hogy kérdésessé válhat a tanévkezdés, ha a beütemezett fizetésemelést nem kapják meg” – állítják a szakszervezetek képviselői. Simion Hăncescu, a FSLI elnöke nyomatékosította, a kormány elfelejti, hogy amikor a megváltozott körölmények között szükség volt a pedagógusok erőfeszítéseire, azok mindent megtettek, hogy a tanulókat ne érintse hátrányosan a helyzet, lezárták az iskolai évet, megszervezték az országos vizsgákat. „Az Orban-kabinetnek meg kell találnia a megoldást, hogy 2020. szeptember elsejétől emelje a tanügyi fizetéseket!” – nyomatékosította Hăncescu.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
szóljon hozzá!