
Fotó: Komka Péter/MTI
Százötveneggyel emelkedett 24 óra alatt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Romániában, meghaladva a 19 ezret, az ország területén eddig 1253 elhalálozást jegyeztek, 13-mal többet, mint egy nappal korábban – közölte szombaton közzétett jelentésében a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs.
2020. május 30., 13:282020. május 30., 13:28
2020. május 30., 14:092020. május 30., 14:09
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt nap alatt 151-gyel több fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 19 133. Ezt megelőzően pénteken 191-gyel, csütörtökön 197-tel, szerdán 165-tel, kedden 146-tal, hétfőn 213-mal, vasárnap 213-mal, szombaton 145-tel, múlt pénteken 127-tel emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
Mostanáig 425 819 koronavírustesztet végeztek és dolgoztak fel országszerte, egy nappal korábban ez a szám 421 451-nél, csütörtökön 410 ezernél, azt megelőzően pedig 397 563-nál tartott. Románia területén jelen pillanatban 2 993 személyt tartanak intézményes karanténban (ez a szám pénteken még 3371 volt), 98 403-an pedig otthoni elkülönítésben vannak, orvosi megfigyelés alatt állnak – az egy nappal korábbi 95176-hoz képest.
Változatlanul Suceava megyében és Bukarestben van a legtöbb koronavírusos beteg, 3515, illetve 1961. Fehér megyében 382, Aradon 697, Biharban 586, Beszterce-Naszódban 334, Brassóban 743, Krassó-Szörényben 112, Kolozsban 548, Kovásznában 229, Hargitában 129, Hunyadon 632, Máramarosban 98, Maros 680, Szatmárban 61, Szilágyban 91, Szebenben 503, Temesben 505 fertőzöttet tartanak nyilván (közülük természetesen a többség már kigyógyult).
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzését, illetve legyőzését szolgáló törvény rendelkezései értelmében a rendőrök és a csendőrök 174 személyt büntettek meg összesen 118 ezer lejre az elmúlt 24 órában. A betegségek megelőzésének akadályozása miatt 3 esetben indítottak eljárást, míg 69 személy megsértette az otthoni, illetve a hatósági elkülönítésre vonatkozó szabályokat, ezért (újabb) 14 napos intézményes karanténba kerültek.
Külföldön 3074 román állampolgárt diagnosztizáltak koronavírussal, az elhalálozások száma 106-ra tehető a stratégiai kommunikációs csoport szombati jelentése szerint. A külföldön élő fertőzött román állampolgárok közül 1699-en Olaszországban, 561-en Spanyolországban, 583-an Németországban, 87-en Nagy-Britanniában, 84-en Franciaországban, 28-an Hollandiában, 6-an Japánban, 4-en Ausztriában, hárman Belgiumban, hárman az Amerikai Egyesült Államokban, ketten Namíbiában, ketten Indonéziában, ketten Svájcban, ketten Törökországban fertőződtek meg, egy-egy személy pedig Argentínában, Brazíliában, Írországban, Luxemburgban, Svédországban, Máltán, az Egyesült Arab Emírségekben, valamint Tunéziában.
A koronavírus-járvány kitörése óta 106, SARS-CoV-2 vírussal fertőzött román állampolgár vesztette életét külföldön: 35-en Nagy-Britanniában, 31-en Olaszországban, 19-en Franciaországban, kilencen Spanyolországban, hatan Németországban, ketten Belgiumban, egy-egy személy pedig Svédországban, Svájcban, az Egyesült Államokban és Brazíliában halt meg.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!