
A kolozsvári ortodox katedrális (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Biserica Ortodoxă Română
A kolozsvári ügyészség megszüntette az eljárást a kolozsvári ortodox katedrális előtt történtek ügyében.
2020. május 20., 15:202020. május 20., 15:20
2020. május 20., 15:232020. május 20., 15:23
Az indoklás szerint a hívek egyazon kanálból áldoztatása nem meríti ki a büntető törvénykönyv 352. cikkelyében foglaltakat, miszerint bűncselekmény a betegségek leküzdésének megakadályozása.
– számolt be a Clujust.ro portál.
Amint arról beszámoltunk, közfelháborodást okozott egy videófelvétel, melyen jól látszik, hogy a kolozsvári ortodox katedrális pópája március 22-én – fittyet hányva a koronavírus terjedését meggátoló óvintézkedésekre – ugyanazzal a kanállal áldoztatta híveit a szabadtéri istentiszteleten. A pópa nem tisztította meg, nem fertőtlenítette a kanalat, mielőtt odanyújtotta volna a sorban következő hívőhöz. A beszámolók szerint a szertartáson több tucatnyian vettek részt.

A kolozsvári ortodox katedrális pópája fittyet hány a koronavírus terjedését meggátoló óvintézkedésekre: vasárnap lefilmezték, amint ugyanazzal a kanállal áldoztatja híveit a szabadtéri istentiszteleten.
A panaszosok szerint a tett súlyosságát bizonyítja, hogy a hatóságok utólag törvénnyel tiltották be a hasonló eljárásokat. A Clujust.ro portál beszámolója szerint az ortodox egyház többek között azzal védekezett az ügyészségi eljárás során, hogy a kolozsvári eset még azelőtt történt, hogy bármiféle törvényes tiltás érvényben lett volna. Ugyanakkor az egyházi kánon szerint csakis így, kanállal lehet áldoztatni a híveket.
Az eljáró ügyész indoklásában elfogadta az ortodox egyház érvelését, mondván, hogy a március 22-ei istentiszteleten betartották az akkor érvényben lévő katonai rendelet előírásait: szabadtéren zajlott, legtöbb 100 személy részvételével, a hívek pedig egyméteres távolságot tartottak egymás között. Az ügyész az indoklásban teológiai idézetekkel magyarázta az áldoztatás létjogosultságát, amelyet konkrétan nem tiltottak be, és úgy ítélte meg, azért sem áll fenn a betegségek leküzdésének megakadályozása, mert az érintett közösségben nem terjedt el a koronavírus.

Megosztja az ortodox hívőket a koronavírus-járvány miatt az egyszer használatos kanállal való áldoztatás, ezért az egyház vezetősége úgy döntött: a liturgia keretében történő közös áldoztatást egy időre felfüggesztik, közben egyeztetnek más országok ortodox egyházaival.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
2 hozzászólás