
Monica Anisie
Fotó: Gov.ro
Monica Anisie oktatási miniszter szerint a szeptember 14-ei tanévkezdés után, zöld járványügyi forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból. Azonban ezzel nem minden szülő ért egyet, és már a perek lehetősége is felmerült, ha esetleg megfertőződnek a diákok.
2020. augusztus 06., 10:532020. augusztus 06., 10:53
2020. augusztus 06., 13:392020. augusztus 06., 13:39
A megszokott módon 45 vagy 50 percesek lesznek az órák az új tanévben, és az országos vizsgákon alkalmazott modell alapján szerveznék meg a tanulóknak az iskolába való érkezését és távozását – jelentette ki szerda este Monica Anisie oktatási miniszter, miután korábban Klaus Iohannis államfő bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév. A tárcavezető arról is beszélt, hogy
Az iskolai maszkviselés kapcsán a miniszter az Agerpres szerint rámutatott, ezt törvény írja elő, jelen pillanatban csak az 5 évesnél kisebb gyerekek mentesülnek a maszkviselési kötelezettség alól. Ugyanakkor kiemelte, az óvodások és az elemisták esetében az egészségügyi minisztérium hozza meg az erre vonatkozó döntést.
Arra a felvetésre, hogy a 30-as létszámú osztályokban miként biztosítják a másfél méteres távolság betartását, a tárcavezető azt mondta, utasították a megyei tanfelügyelőségeket, hogy augusztus 12-éig vizsgálják meg az egyes tanintézetek helyzetét, azonosítsák az esetleges problémákat, és szeptember 14-éig közösen megtalálják majd a megoldást ezekre.
Kérdésre válaszolva Anisie rámutatott, zöld forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból.
– érvelt.
Per is lehet a gyerekek esetleges megfertőződéséből
Iulian Cristache, a szülői egyesületek országos szövetségének (FNAP) elnöke a Digi24 televíziónak úgy fogalmazott, nincs egyetértés a szülők körében arról, hogyan viszonyuljanak a szeptember 14-ei tanévkezdéshez, a hatóságok által ismertetett forgatókönyvekhez. „Remélem, hogy az oktatási minisztérium nem rúgja fel a család és az iskola között kötött »szerződést«. Vannak olyan szülők, akik nem vinnék iskolába gyereküket, nem akarnak kockázatokat. Meg kell adni a lehetőséget a családnak, hogy eldöntse, iskolába küldi-e a gyereket vagy sem” – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet vezetője.
Cristache szerint szolidaritásra és kompromisszumra van szükség. Felidézte: Németországban iskolába járásra kötelezték a diákokat, ha pedig a zöld forgatókönyv nálunk is ezt jelenti, akkor megfertőződés esetén a családok beperelhetik a tanintézeteket és az igazgatókat, „de ezt nem szeretnénk”. Hozzátette, az iskolák hiába felelnek meg a higiéniai és egészségügyi előírásoknak, ez nem zárja ki a megfertőződés lehetőségét, hiszen a tanulók tömegközlekedési eszközöket használnak, az iskolán kívüli világgal is érintkeznek. „Nincs garancia arra, hogy a gyerek védve lesz” – jelentette ki a Digi24-nek a szülői egyesületek országos szövetségének elnöke.
Ugyanakkor több megyei diákszervezet is tiltakozását fejezte ki a szerdán vázolt megoldások ellen. A Bukarest, illetve Ilfov, Konstanca, Vâlcea és Máramaros megyei tanulók képviselői szerint az átlagszámítások elhúzódhatnak, és mire a helyi hatóságok bezárnák az iskolákat, vészesen elterjedhet a koronavírus. Azt is jelezték, hogy a nagyvárosokban nem biztosítottak a megfelelő számú tesztelési lehetőségek, így az adatok nem szolgáltatnak valós képet a járványhelyzetről, ez pedig fertőzési gócpontok kialakulását idézheti elő az iskolákban is. A diákszervezetek azt is felvázolták, hogy ha például egy középiskolában fertőzöttet azonosítanak, azonnal be kell zárni az oktatási intézményt, és el kell indítani a járványügyi vizsgálatot, nem lehet az átlagokra várni.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, a kormány képviselőivel folytatott egyeztetést követően Klaus Iohannis államfő szerdán bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, és a tanulók többsége bejárhat az iskolába. Az elnök azt mondta, hogy az egyes településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében három – zöld, sárga és vörös – forgatókönyv léptethető érvénybe az iskolakezdés kapcsán, és minden esetben helyi szinten döntenek arról, hogy melyiket alkalmazzák.

Szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, a legtöbb diák pedig iskolába megy – jelentette be szerda kora esti sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis államfő, miután tárgyalt a kormány több tagjával a tanévkezdés mikéntjéről.
Közben Monica Anisie tárcavezető szerda este azt is közölte, hogy
A miniszter rámutatott, a kormány elkülönítette a 250 ezer táblagép megvásárlásához szükséges összeget, és jelen pillanatban arra várnak, hogy az országos közbeszerzési hivatal véglegesítse a beszerzést. „A közbeszerzési feladatfüzetben szeptember 10-e szerepel az átadás határidejeként, addig tehát meg kellene kapni ezeket” – fogalmazott Anisie, hozzátéve, hogy
A miniszter kiemelte, a 250 ezer táblagép mellett 74 ezer laptop vásárlását is tervezi a szaktárca, utóbbiakat 1100 líceum kapná meg.
„Nagyon szeretnénk, hogy a tantermekben kezdődjön el az iskola szeptemberben, de készen kell állnunk az online oktatásra is, ha a járványhelyzet megköveteli” – idézi a tárcavezetőt az Agerpres.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
1 hozzászólás