
A kormány köteles a helyi önkormányzatok számára a hátrányos helyzetű családok között szétosztandó ingyenes maszkokat biztosítani
Fotó: Pinti Attila
Jóváhagyta szerdán a parlament két háza együttes ülésén azt a kormány által hétfőn elfogadott sürgősségi rendeletet, amely a veszélyhelyzet idején érvényes korlátozásokat és intézkedéseket tartalmazza. A törvényhozás 372-37 arányban fogadta el a 30 napos veszélyhelyzetről szóló rendelkezést.
2020. május 20., 18:032020. május 20., 18:03
2020. május 20., 18:152020. május 20., 18:15
Az ellenzéki, de a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) honatyái több módosító indítványt is kidolgoztak, amelyek be is kerültek a jogszabályba.
Bár ez elvileg a helyi autonómia erősítését jelentheti, a kormányközeli sajtó szerint a módosítás célja az, hogy a PSD-s önkormányzatok által politikai alapon kinevezett kórházi vezetőket ne mozdíthassa el a kormány. Sajtóértesülések szerint a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyes illetékesei emiatt azt fontolgatták, hogy alkotmánybírósághoz fordulnak a módosítás miatt, de végül letettek róla.
Egy másik módosítás értelmében, amely a zárt nyilvános terekben, tömegközlekedési eszközökön és a munkahelyeken való kötelező maszkviselésről szóló cikkelyt érinti,
Jelentős változás az is, hogy a múzeumok, könyvtárak, könyvesboltok, mozik, film- és zenei stúdiók tevékenységét, valamint a szabadtéri kulturális rendezvényeket és fesztiválokat a művelődési és az egészségügyi miniszter közös határozatában megfogalmazott feltételek alapján a határozat elfogadása után öt napon belül meg lehet tartani.

Hatályba lépett hétfőn a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény, amely ismét jogalapot teremt arra, hogy a hatóságok korlátozzák az állampolgári szabadságjogokat, és megbírságolják azokat, akik megszegik a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási és gyülekezési korlátozásokat.
Amúgy a kormányrendeletekről eddig nem kellett szavaznia a parlamentnek, ám a PSD úgy módosította a veszélyhelyzetről szóló törvényt, hogy abban ezt írta elő.
Eközben Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár ismét figyelmeztetett: ha az emberek nem veszik komolyan a veszélyhelyzet idején érvényes korlátozó intézkedéseket, ismét növekedésnek indulhat a fertőzések száma. Mint kifejtette, Romániában sikerült elkerülni az olaszországihoz hasonló drámai helyzetet, ugyanakkor jelenleg eljutottunk oda, hogy az egészet sutba vágjuk. Rámutatott:
Arafat felrótta, hogy „szervezett csoportok is vannak”, amelyek „gúnyt űznek” a hatóságok által hatályba léptetett megelőző intézkedésekből. Hozzátette: a hatóságok készülnek a járvány második hullámára, amelyről azonban nem tudni, milyen lesz az elsőhöz képest.
Meghalt a koronavírussal diagnosztizált ortodox érsek
Elhunyt Pimen suceavai ortodox érsek, akit még április 20-án, egy másik beteg kíséretében helikopterrel szállítottak kezelésre Bukarestbe, a Matei Balș Járványtani intézetbe. A 90 éves egyházi elöljárót állapota súlyosbodása miatt május elsején intubálni kellett, majd a koronavírus kezelésében hatékonynak tartott Remdesivirrel kezelték, és felgyógyult fertőzöttek vérplazmáját is megkapta. Pimen 29 évig volt suceavai érsek. Mint ismeretes, Suceava a koronavírus-járvány legfőbb gócpontja.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!