
Fotó: Kiss Gábor/MTI
Fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél – diáknál, pedagógusnál igazolják a koronavírus jelenlétét – tartalmazza egyebek mellett a február 8-ai iskolakezdést szabályozó minisztériumközi rendelet. A fertőzésre utaló tüneteket mutató tanulókat elkülönítik az osztály többi részétől, szülői beleegyezéssel pedig gyorstesztnek vethetik alá.
2021. február 05., 09:172021. február 05., 09:17
2021. február 05., 12:182021. február 05., 12:18
A tanintézetek saját szabályokat állíthatnak fel a hétfői tanévkezdéskor az iskolába visszatérő gyerekek testhőmérsékletének mérésével kapcsolatban – derül ki a román oktatási és az egészségügyi miniszter közös rendeletéből. A dokumentum javaslatként fogalmazza meg, hogy a lehetőségek függvényében a torlódások elkerülése érdekében több bejáratot jelöljenek ki a tanintézeteknél.
Ugyanakkor javasolják, hogy a tanulók érkezési ideje alatt tartsák nyitva a kapukat, ajtókat a felületek megérintésének elkerülése érdekében. Kézfertőtlenítés után a tanulóknak egyenesen az osztályterembe kell menniük – írja elő a rendelet. A szülők vagy más kísérők nem léphetnek be a tanintézetbe, leszámítva a rendkívüli eseteket, amelyekben szükség van a vezetőség jóváhagyására.
A február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelet előírja, hogy fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél igazolják a SARS-CoV-2 vírust. A dokumentum értelmében a fizikai jelenléttel zajló oktatást 14 napra kell felfüggeszteni az adott osztályközösségben. Amennyiben az illető osztályteremben két osztály is jár felváltva, csak annak az osztálynak kell áttérnie az online oktatásra, amelynek közösségében a fertőzés megjelent, a másik osztály folytathatja tevékenységét, miután a termet kifertőtlenítették.
A vezetőség a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálás után eldönti, hogy karanténba helyezik a kontaktokat vagy felfüggesztik az oktatást. Ha két igazolt eset jelenik meg, az osztálynak 14 napra át kell térnie az online oktatásra. Ugyanakkor a közegészségügyi igazgatóság elvégzi a járványügyi vizsgálatot és az iskola vezetőségével közösen eldönti, hogy szükséges-e karanténba helyezni további személyeket (más osztályokba járó tanulókat, tanárokat, kiegészítő személyzetet).
Az intézmény személyzete köteles jelenteni a vezetőségnek, ha elkapja a vírust, a vezetőség pedig értesíti az egészségügyi igazgatóságot, amely elvégzi a kontaktkutatást és az oktatási intézménnyel közösen eldönti, hogy szükséges-e felfüggeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást az intézmény szintjén. A felfüggesztésről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.
A védőmaszk használata kötelező az oktatási intézmény minden alkalmazottjának, tanárnak, diáknak és valamennyi alkalmazottnak folyamatosan viselnie kell az osztályban, a tanári szobában, a folyosókon, az órák és a szünetek alatt, az épületben és az iskola udvarán egyaránt.
A rendelet azt is előírja, hogy az egészségügyi személyzet, vagy ennek hiányában az oktatási egység által kijelölt személy kiképezi a pedagógusokat és a kisegítő személyzetet a tanulók egészségügyi állapotának megfigyelésére és e rendelet előírásainak végrehajtására. Az illetékes személyzet ugyanakkor tájékoztatást nyújt a koronavírus-fertőzés általános jellemzőiről, valamint a higiéniai szabályokról, a kézmosási technikákról, a COVID-19 tüneteinek felismeréséről, a maszkok helyes viseléséről, a szükséges fizikai távolságtartás szabályairól. „A tanároknak kötelességük értesíteni az iskola egészségügyi személyzetét vagy a vezetőség által kijelölt személyt, ha az órák alatt a tanulóknál tünetek jelentkeznek (köhögés, fejfájás, torokfájás, légzési nehézség, hányás), ha együtt jár lázzal, ha nem, hogy az érintett diákokat minél hamarabb el lehessen különíteni a többiektől” – írja elő a dokumentum.
A koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket – láz, köhögés, nehézlégzés, hasmenés, hányás, izomfájdalom – mutató tanulókat el kell különíteni a csoport/osztály többi részétől. Az ilyen esetekre előírt eljárás szerint azonnal értesíteni kell a gyerek szüleit/törvényes képviselőit, valamint – esetenként – az iskola egészségügyi személyzetét, és a gyereket el kell különíteni a többiektől. Az érintett tanulónak védőmaszkot kell viselnie, és felügyelet alatt kell maradnia, amíg érte jönnek. A szülő/törvényes képviselő érkezése előtt nem szabad a gyereket háziorvoshoz vagy kórházba szállítani, de ha súlyos tünetei vannak, hívni kell a 112-es egységes segélyhívószámot.
Kitér a minisztériumközi rendelet arra is, hogy a pedagógusok az oktatás teljes ideje alatt folyamatosan szemrevételezéses szűrést végeznek, és ha bármilyen koronavírus-fertőzéses tünetet észlelnek, alkalmazzák az elkülönítési eljárást. A dokumentum szerint amennyiben a szülő vagy törvényes gyám előzetesen aláírt nyilatkozatban belegyezését adta, hogy gyerekétől, akinek tünetei vannak, orrváladék vehető, akkor a tanuló egészségi állapota első körben antigén gyorsteszttel ellenőrizhető az iskola orvosi rendelőjében.
Amennyiben a szülő vagy a törvényes gyám nem adta előzetes beleegyezését a vizsgálathoz konkrét tünetek esetén, illetve abban az esetben, ha az iskolában nincs orvosi rendelő, akkor fel kell venni a kapcsolatot a háziorvossal, aki eldönti, hogy mi a teendő. A dokumentum ugyancsak az antigén gyorstesztet ajánlja a pedagógusoknak és más alkalmazottaknak is, amennyiben órák vagy más tevékenységek alatt jelentkeznek tüneteik, illetve ha környezetükben fertőzéses esetet fedeztek fel, akkor is, ha semmilyen tünetük sincs.
Az iskolák újranyitása előtt minden oktatási intézménynek meg kell tennie bizonyos előkészületeket a koronavírus-járvány megelőzésére, a vezetőségnek pedig ki kell neveznie egy felelőst az alkalmazottak közül, aki koordinálja a megelőzésre tett erőfeszítéseket, és folyamatosan tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel, a tanfelügyelőség képviselőivel, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a helyi önkormányzatokkal – írja elő az oktatási is az egészségügyi miniszter közös, a február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelete.
A szabályzat előírásai értelmében minden közoktatási intézményben lennie kell egy helyiségnek, ahol a koronavírus-gyanús személyeket ideiglenesen el lehet különíteni; az osztálytermeket úgy kell berendezni, hogy a tanulók között legalább egy méteres távolságot biztosítsanak (ha ezt nem lehet megvalósítani, a lehető legnagyobb távolságot kell biztosítani a tanulók között);
folyamatosan raktáron kell tartani elegendő védőfelszerelést a tanulók és a személyzet számára; tájékoztatni kell a személyzetet az intézkedésekről.
A dokumentum értelmében ugyanakkor az oktatási intézmények, specifikumtól függően, bevezethetnek kiegészítő szabályokat is.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!