
Az RMDSZ-es képviselő szerint hisztérikus reakciókat váltana ki, ha valaki magyar nyelven mondaná el a teljes esküt a román parlamentben
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A magyar és román nyelvű sajtót egyaránt bejárta a hír, hogy Gurzó Mária tiszás képviselő szombaton román nyelven tett esküt a magyar Országgyűlésben. Az anyanyelven való eskütételt közéleti szereplők, köztük Csoma Botond parlamenti képviselő is kommentálta.
2026. május 10., 19:382026. május 10., 19:38
2026. május 10., 19:452026. május 10., 19:45
Az RMDSZ szóvivője közösségi oldalán azt írta, a frissen megalakuló magyar Országgyűlésben egy román nemzetiségű képviselő román nyelven, vagyis az anyanyelvén tette le az esküt. Mint fogalmazott, ezért megtapsolták, nem kifütyülték.
Különösen ironikus ez azon a héten, amikor George Simion a magyarokat az AUR-ba hívta, miközben Dan Tanasă ismét „Budapestre küldött” bennünket a parlamentben” – olvasható a bejegyzésben, amely egyrészt arra utal, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden bírálta az RMDSZ-t, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, ugyanakkor felhívással fordult a romániai magyarokhoz, hogy ha valódi politikai képviseletet akarnak, iratkozzanak be a pártjába.
Mint arról korábban írtunk, az RMDSZ parlamenti képviselői, szenátorai, miniszterei rendszerint román nyelven tesznek esküt a bukaresti törvényhozásban vagy az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotában,
Eközben a magyarországi országgyűlési képviselőknek lehetőségük van arra, hogy nemzetiségi nyelven tegyenek esküt az új parlament alakuló ülésén, így szombaton román, lovári, beás és horvát nyelven is lehetőség volt erre.
A méhkeréki román családban született Gurzó Mária, Orosháza és térségének tiszás képviselője így románul mondta el az eskü szövegét.

A román-magyar határ menti településen, Méhkeréken született Gurzó Mária román nyelven tette le az esküt szombaton a Parlamentben.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
szóljon hozzá!