
Fotó: Gábos Albin
Százhuszonháromra nőtt szombaton az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma Romániában, ezzel harmadik fokozatába lépett a járvány – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs törzs (GCS). Miközben tombol a nagy bevásárlási láz, a lakosok fittyet hánynak a hatóságok által javasolt óvintézkedésekre.
2020. március 14., 17:182020. március 14., 17:18
2020. március 14., 23:152020. március 14., 23:15
A 101. fertőzöttel a harmadik fokozatába (101–2000 fertőzött) lépett a járvány Romániában, amely „a vírus széles körű, folyamatos terjedését” is jelenti, és jelentős nyomást fejt ki az egészségügyi rendszerre. Az ország területén jelenleg 2652 személy van intézményes karanténban, további 14 573-at lakhelyükön különítettek el. Országos szinten 2929 koronavírus-tesztet végeztek el, ezek közül 2827-ben negatív eredményt kaptak.
Pozitív lett a tesztje egy Hunyad megyei képviselőnek, Lucian Heiuş liberális honatyának, Florin Oanceának, Déva polgármesterének, illetve Adrian David Nicolae városmenedzsernek is.
A szombaton késő este érkezett jelentések szerint koronavírust diagnosztizáltak egy 25 éves, március 11-én Berlinből hazatért kolozsvári nőt, valamint egy aznap Olaszországból hazatért 46 éves szatmárnémeti férfit is. Utóbbi azóta karanténban tartózkodott.
Hangsúlyozták, hogy az eddigi fertőzöttek esetében nyomon követhetők a kontaktszemélyek, a megyei közegészségügyi igazgatóságok járványügyi vizsgálatokat folytatnak mindazoknak az azonosítására, akik kapcsolatba kerülhettek a fertőzöttekkel. Halálos áldozatai nincsenek még a koronavírusnak Romániában.
A járvány harmadik fokozatában esedékes, de már ennek kihirdetése előtt gyakorlatba léptetett intézkedések közé tartozik az emberek közötti személyes kapcsolatfelvétel és a kollektív tevékenységek korlátozása, a világjárványra vonatkozó felkészülési terv alkalmazása, az utazások bejelentésének kötelezettsége.
A tiltás kiterjed a gyógykezelő helyiségekre, fitnesztermekre, SPA és kozmetika szalonokra, játéktermekre és kaszinókra is.
Lakossági felelőtlenség
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) azt is közölte, hogy szombat reggelig 42 személy ellen indult vizsgálat és 33 bűnvádi eljárást is indítottak amiatt, hogy nem tartották be a koronavírus terjedésének megakadályozását szolgáló hatósági intézkedéseket, és ezáltal hozzájárultak a járvány terjedéséhez.
Egyikük az a nagyváradi nő, aki egyben az első Bihar megyei fertőzött. A 49 éves nő március 10-én érkezett haza egy kolléganőjével Olaszországból, de a határon letagadta, hogy a vörös zónából jött volna. A Bihon.ro cikke szerint az egyébként tünetmentes nőt a nagyváradi városi kórházba szállították, miután a kolozsvári járványkórház fertőzöttek ápolására kialakított részlege megtelt. Az egészségügyi minisztérium eközben közölte, hogy szombat este újabb betegeket engednek haza a temesvári központból, mindhárman Hunyad megyeiek. Velük 9-re nő a koronavírusfertőzésből kigyógyult romániaik száma.
De szupermarketeket is bírságoltak, mivel nem biztosították az ilyenkor előírt fertőtlenítőszert a vásárlók számára.
Lapunk különben azt tapasztalta, hogy a pánikhangulat ellenére Kolozsváron a lakosok zöme figyelmen kívül hagyja a hatóságok által javasolt óvintézkedéseket. Miközben tombol a nagy bevásárlási láz, a szupermarketekben az emberek a megszokott módon viselkednek.
Holott ez épp azért van odakészítve, hogy a vásárlók tiszta kézzel fogják meg a zöldséget, gyümölcsöt, ezáltal is akadályozva a vírus terjedését. Bár a bevásárlóközpontok is 1,5 méteres távolságtartást javasolnak a sorban állóknak, alig akadt olyat személy, aki ezt tartaná, sőt, ha valaki megpróbálta „kitolni” a távolságot, biztos, hogy a következő a „hátára mászott”.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!