
Lebuktak. A villanyóra-leolvasás rendszerességével és a számlázás mikéntjével is akadtak gondok
Két éve le nem olvasott villanyórák, számlázási gondok, elmulasztott tájékoztatás – számos gondot találtak az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) ellenőrei a villanyáram-szolgáltatóknál az elmúlt időszakban végzett ellenőrzések során. Az akciók folytatódnak, a lakosság is panaszt tehet.
2021. április 21., 12:122021. április 21., 12:12
2021. szeptember 10., 12:082021. szeptember 10., 12:08
Megbírságolta a legnagyobb romániai áramszolgáltatókat az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) a számlázással és a tájékoztatással kapcsolatos szabálytalanságok miatt.
Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke lapunknak elmondta,
A továbbiakban is vizsgálódnak, és az ingyenes áram- és földgáz-csatlakoztatás kapcsán is számítanak panaszhullámra. Az alelnök abban bízik, hogy nemcsak az lesz az ellenőrzések következménye, hogy a szolgáltatók kifizetik a pár százezer lejes bírságot, hanem hogy a fogyasztók érdekében javítanak a hozzáálláson. „Az a szándék, hogy a hasonló helyzeteket a jövőben elkerüljük” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Február és március hónapok folyamán a számlakibocsátással és a tájékoztatással kapcsolatban vizsgálódtak. A villamosenergia-szolgáltatási szabályozás ugyanis előírja, hogy mindenkinek, aki egyetemes szolgáltatást kap, tehát még nem kötött szabadpiaci szerződést, havonta kell számlázni, kivéve, ha az ügyfél beleegyezik a kéthavi vagy más időszakonként történő számlázásba.
Ez esetben is egyértelmű a szabályzat, ha nem olvassák le a villanyórát, akkora a fogyasztó által leolvasott és leközölt óraállást kell figyelembe venni, ha pedig ez nem létezik, akkor a felek közötti fogyasztási egyezséget, ha ez sincs, akkor utolsó lehetőség a becsült mennyiség.
Az ellenőrzések másik témája az energiapiaci árliberalizációhoz kapcsolódó tájékoztatás volt. A szolgáltatók ugyanis kötelesek havonta értesíteni az ügyfeleiket a jogaikról, hogy bármikor bárkivel köthetnek szerződést a liberalizált piacon, ugyanakkor árajánlatokat is ki kell küldeniük.
Az ANRE szakemberei az ellenőrzések során megállapították, hogy a CEZ, az Enel Energie Rt. és az Enel Energie Muntenia Rt. januárban elmulasztotta ezekről tájékoztatni az ügyfeleit, ezért rótták ki a bírságot. Február–márciusban már kiküldték a tájékoztatókat.
A szolgáltatókra kirótt bírságok 200-300 ezer lej körül alakulnak, ám a Hotnews.ro portál szerint
Nagy-Bege Zoltán elmondása szerint ugyanakkor az ellenőrzések során olyan gondokat is észleltek, hogy a szolgáltatók nem olvassák le előírás-szerűen a villanyórákat. A vonatkozó jogszabályok szerint ugyanis kötelező legalább hathavonta, vagyis évente két alkalommal leolvasni a mérőműszereket, ennek ellenére olyan régió is van, ahol több százezer órát már több mint 24 hónapja nem olvasott le a szolgáltató. Az ANRE alelnöke jelezte egyúttal, hogy a következőkben azt is vizsgálni fogják, hogy rendeltetésszerűen használják-e az intelligens mérőműszereket.
A szakhatóságnál ugyanakkor az ingyenes csatlakozással kapcsolatosan is számítanak panaszhullámra, a villamos energia és a földgáz ingyenes csatlakoztatására vonatkozó új szabályzat egy hónappal ezelőtt jelent meg, várhatóan ezzel kapcsolatosan is lesznek lakossági észrevételek, elégedetlenségek, mondta a hatóság alelnöke.
Ebben a témában is lesznek ellenőrzések, figyelnek a visszajelzésekre, próbálják orvosolni a panaszokat, tette hozzá.
Ami a villanyáram árának alakulását illeti, a hatóság honlapján működtetett ár-összehasonlítóban az év eleje óta enyhe emelkedés észlehető – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Felhívta a figyelmet, hogy július eleje után a kereskedők új egyetemes szolgáltatói árat fognak kiközölni azoknak, akik addig nem kötik meg az szabadpiaci új szerződést. Személyes meglátása szerint enyhe áremelkedés várható.
Jelenleg az egyetemes szolgáltatói árra árengedményt is számolnak, ezt hat hónapra, januártól júliusig ígérték a szolgáltatók.
Egyedül az Electrica Furnizare kereskedőcége vállalta, hogy augusztusig biztosítja a kedvezményt, így az erdélyi fogyasztók többsége számíthat arra, hogy ha betartja az ígéretét, még augusztusban is alkalmazni fogja. Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor azt tanácsolja, hogy a hátralevő két hónapban még a határidő előtt érdemes megkötni a szabadpiaci szerződést egy megfelelő árajánlatot kiválasztva.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!