
Ludovic Orban miniszterelnök
Fotó: Gov.ro
Megdöbbenésének adott hangot Ludovic Orban miniszterelnök annak kapcsán, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) 5000 lejes bírságot szabott ki Klaus Iohannis államfőre az „Erdély kiárusításáról” tett kijelentése miatt. A kormányfő szerint Iohannisnak igaza van.
2020. május 20., 21:112020. május 20., 21:11
2020. május 20., 22:152020. május 20., 22:15
A kormányfő szerda esti sajtótájékoztatóján tért ki a CNCD aznap nyilvánosságra hozott döntésére. Ludovic Orban úgy nyilatkozott, „megdöbbentette” a diszkriminációellenes tanács határozata, amelyet „tisztán politikainak” tart. Szerinte a diszkriminációellenes testület az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) befolyása alatt áll, Iohannis pedig szerinte nem diszkriminált, és csak azért büntetik, mert „leleplezte” a PSD és az RMDSZ közötti „cinkosságot”. „A PSD megszavazott olyan törvényt, amely mindenütt kötelezővé teszi a kisebbségek nyelvének használatát, hagyta, hogy hallgatólagosan elfogadottként küldjék tovább az úgynevezett Székelyföld autonómiájáról szóló törvénytervezetet” – sorolta a PSD „bűnlajstromát” a kormányfő.
Utólag, a Realitatea hírtelevíziónak adott interjúban Orban azt mondta: Iohannis nem tett mást, mint megvédte Románia területi épségét. „Hogy büntethetnek meg valakit, aki leleplezi a PSD nemzetellenes cselekedeteit? Hogy lehet bírságot szabni Románia államelnökére azért, mert megóvja az alkotmányt, megvédi az ország területi épségét?” – tette fel a kérdést a miniszterelnök.
„A PSD nem védi Románia érdekeit: hatalma megőrzése érdekében képes bármilyen, az ország érdekeivel ellentétes kompromisszumra. Hogyan másként lehetne értékelni azt, hogy Románia felvételekor a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) engedett a (magyar) nyomásnak, és az ország szuverenitását sértő, a diplomáciával semmilyen kapcsolatban nem álló feltételeket teljesített azzal az ürüggyel, hogy ezzel megelőzi a román tagfelvételi kérés megvétózását?” – idézte az MTI a román miniszterelnököt. Orban arra utalt, hogy a magyar kormány a helyi hatóságok által felszámolt marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újralapítását szabta feltételül a román OECD-tagság támogatásához.
Orban szerint a PSD arról is – a nyilvánosság elől eltitkolt, csak a magyar tisztségviselők nyilatkozatai révén kitudódott – megállapodást kötött, hogy a Fekete-tenger térségében található teljes földgázmennyiséget egy „szomszédos ország” (Magyarország) vásárolja fel, „mintha ezzel az erőforrással nem Románia, hanem valamely más ország rendelkezne”. Orban úgy vélekedett, Iohannisnak azért kell „bűnhődnie”, mert az ország területi épségének alkotmányos elvének védelmére kelt és felhívta a figyelmet azokra az „elfogadhatatlan kompromisszumokra”, amelyeket a tavalyig kormányon lévő szociáldemokraták az utóbbi három évben az RMDSZ támogatásának megszerzése érdekében kötöttek.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) megállapította, hogy Iohannis megsértette a magyar nemzetiségű román állampolgárok emberi méltóságát, amikor magyar nyelvű köszöntéssel gúnyolódva Erdély kiárusításával vádolta meg szociáldemokrata ellenfeleit. A CNCD szavazattöbbséggel elfogadott határozatában 5000 lejes bírságot szabott ki az elnökre. Azt, hogy az államfő kijelentése gyűlöletbeszédnek minősül, 6:1 arányban, magát a bírságot pedig 5:1 arányban szavazta meg a tanács.
Az elnöki hivatal a Mediafax hírügynökség megkeresésére azt válaszolta: Klaus Iohannis tudomásul vette a CNCD határozatát, mivel azonban azt „teljességgel politikai döntésnek” tartja, fellebbezni fog ellene az illetékes bíróságon.
A Székelyföld autonómiastatútumának szenátusi hallgatólagos elfogadását kifogásoló Klaus Iohannis április 29-én magyar nyelvű „Jó napot kívánok, PSD!”, illetve „Jó napot, Ciolacu!” köszöntésekkel gúnyolódva azzal vádolta a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező ellenzéki PSD-t, hogy odaadná Erdélyt a magyaroknak, a PSD-elnöknek pedig feltette a szónoki kérdést: „vajon mit ígért Orbán Viktor magyar miniszterelnök cserébe a megegyezésért?”
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
2 hozzászólás